bakimlar.com https://www.bakimlar.com Bakım, Çiçek ve Hayvanların Bakımı tr-TR hourly 1 Copyright 2020, bakimlar.com Wed, 27 Apr 2016 00:00:00 +0000 Sun, 29 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Barcelino Saç Bakım Yağı https://www.bakimlar.com/barcelino-sac-bakim-yagi.html Tue, 19 Jun 2018 11:39:55 +0000 Barcelino Saç Bakım Yağı; İçeriği tamamen doğal bitkilerden  elde edilmiş  saç bakım ürünlerden sadece biridir. Doğal bitkilerden elde edilen yağ bütün saç tipleri için uygundur. Daha sağlıklı gür, bakımlı parla Barcelino Saç Bakım Yağı; İçeriği tamamen doğal bitkilerden  elde edilmiş  saç bakım ürünlerden sadece biridir. Doğal bitkilerden elde edilen yağ bütün saç tipleri için uygundur. Daha sağlıklı gür, bakımlı parlak bir saça sahip olmanızı sağlar. Saç bakımı adı altında birden çok kozmetik ürüne para veriyoruz. Hem cebimize hemde sağlığa zararlı ürünler kullanıyoruz. Halbuki barcelino saç bakım yağı daha uygun ve doğal olduğundan dolayı daha sağlıklıdır. Barcelino saç bakım yağının içinde 15 çeşit doğal yağlar bulunmakta. Bunlar; zeytin yağı, badem yağı, susam yağı, Hindistan cevizi yağı, defne gar yağı, çörek otu yağı, ceviz yağı, kekik yağı, biberiye yağı, papatya yağı, çam terebentin yağı, mersin yağı gibi bir çok yağın karışımı ile oluşmakta.  Yapılan bir çok araştırmalar ve testler sonucunda barcelino saç bakım yağının hiç bir zararı ve yan etkisi yoktur. Bu nedenle kadın erkek herkes gönül rahatlığı ile kullanabilir. Tüm aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. 

Barcelino Saç Bakım Yağının Faydaları 
 • Kadınların sık sık yaptırdığı perma röfle ile yıpranan saçları canlandırır. 
 • Saç diplerinde oluşan kuruma ve kepeği önler
 • İnce telli olan ve saçların uçlarının kırılmasını önler 
 • Saçların hızlı bir şekilde sağlıklı uzamasına sağlar
 • Boyanmış saçlarda oluşan matlaşmış bakımsız görünen saçlarla parlaklık sağlar.
 • Eğer saç diplerin de kaşınma şikayetini azaltır.
Barcelino Saç Bakım Yağının Kullanışı

Barcelino saç bakım yağını kullanmadan önce saçlar iyice yıkanmalı ve temiz saça işlem yapılmalıdır. Küçük bir kabın içine yarım çay bardağı barcelino saç bakım yağını ekleyin. Elinizle saçlarınızı ayırın ve yağı saça yavaş yavaş saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Saçınıza uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saçın temiz olmasıdır. Temiz olan saç derisinin hava aldığında yağın deriye geçmesi daha kolay ve sağlıklı olabilir. Barcelino saç bakım yağını saça uyguladıktan sonra bir saat kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Bir saat sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Haftada iki kere uygulamanız yeterli olacaktır. Düzenli olarak iki ay kullanmanız yeterli olacaktır. İki ayın sonunda daha sağlıklı parlak  ve gür saçlara sahip olacaksınız. ]]>
Arıların İlkbahar Bakımı https://www.bakimlar.com/arilarin-ilkbahar-bakimi.html Wed, 20 Jun 2018 05:28:05 +0000 Arıların İlkbahar Bakımı; Kış boyunca hava şartlarından etkilenen arılar, bahar geldiği zaman hayatlarının en tehlikeli sürecine girerler. Arıların daha çok bu dönemde öldükleri görülür. Bunun nedeni ise sonbaharda Arıların İlkbahar Bakımı; Kış boyunca hava şartlarından etkilenen arılar, bahar geldiği zaman hayatlarının en tehlikeli sürecine girerler. Arıların daha çok bu dönemde öldükleri görülür. Bunun nedeni ise sonbaharda arı kovanına bırakılan arı yemlerinin erken tükenmesi,  kovandaki mevcut arının yaşlanması ve yada ana arının verimsiz olmasından kaynaklanır.

Arılara Yapılacak İlkbahar Kontrolleri;

Öncelikle kovandaki arı varlığı tespit edilir. Ana arı kontrolü yapılır. Kovan içerisinde varsa fazla petekler alınır. Arının yiyecek varlığı tespiti yapıldıktan sonra uçuş deliği kontrolü yapılır. En önemli unsurlardan biri de arı hastalıklarıdır. Mevcut arının durumu gözlenirken güçlendirici arı ilaçları şerbet ile beraber takviye edilmelidir. Bahar ayının girmesi itibari ile hava sıcaklığının 15 dereceyi ve üstü sıcaklığı bulduğu tarihlerde ilk bahar kontrolünün yapılması en uygun zamandır. Kontrole başlanırken öncelikle kovanda arı bulunup bulunmadığı kontrol edilir. Eğer arısı ölmüş kovanlar var ise kovan arılardan temizlenir ve kovan deliği kapanır.
Arısı yaşayan kovanların bal stoku ve ana arı bakımı yapılır. Ana arısız kovanlara rastlanırsa, elimizde bulunan ana arılı kovanlara aktarılır. Eğer bal stoku yetersiz olan kovanlar var ise katı yem (Arı Keki) verilerek arıların beslenme ihtiyacı karşılanmaya çalışılır. Eğer şerbet ile besin ihtiyacı karşılanacaksa şeker ve su oranı 1/1 olmalıdır.Kovan içerisinde  bulunan fazla çerçeveler var ise çıkartılmalıdır. Fazla çerçeveleri çıkardığımız takdirde arı sıkışacak ve performansı daha da artacaktır.  Bu işlemleri yaptıktan sonra ana arının günlük yavru atma durumu takip edilmelidir. Günlük yavru atan ana arının bulunduğu kovan güçlü ve genç arılardan oluşacaktır.

İlk Baharda Yapılacak İşlemler;

Öncelikle arı mevcudunun gelişimini arttırmak ve arının beslemesine şerbet ile katkı sağlamak gereklidir. Önceki senelerden kalan kabarmış peteklerden vererek ana arıya yumurtlama alanı sağlamak oldukça önemlidir.Bunun yanı sıra kovanlara ilerleyen zamanlarda faydalanması için temel petek verilmelidir. Kovanlarımız içerisinde zayıf kovanlar var ise birleştirmemiz ve uçuş deliklerini genişletmemiz alacağımız bal bakımından bize katkı sağlayacaktır. Arıların bahar bakımları ne kadar iyi olursa bal alma sezonunda alacağımız bal miktarı da istediğimiz şekilde olur. 

Arı bölme işlemi; Bakımları yapılmış ve yeterince güçlenmiş arılar da bölme işlemi uygulanabilir. Bu şekilde hem elimizdeki arı sayısını hem de sezon sonunda alacağımız bal sayısını arttırmış olacağız.

Arılara kat verilmesi; Bal akım döneminde on çerçeveyi dolduran arılar normal olarak kat ihtiyacı duyacaklardır. Atılacak olan katın  çerçevesi çalışma durumuna göre teker teker arttırılmalı veya azaltılmalıdır. Birden fazla çerçeve konulduğu taktirde arı  fazla çerçeve üzerinde kabartma yapmaya çalışacağından üretim yavaşlar ve çerçeveler boş kalabilir.
]]>
Sarı Saç Bakımı https://www.bakimlar.com/sari-sac-bakimi.html Thu, 21 Jun 2018 00:56:45 +0000 Sarı Saç Bakımı; Sarı saçların bakımına özen göstermek gerekir. Sarı ve boyalı saçlar her zaman artısı olduğu gibi bakımsız oldukları zaman eksi tarafları da olmaktadır. Sarı saç sürekli olarak bakım isteyen saç tip Sarı Saç Bakımı; Sarı saçların bakımına özen göstermek gerekir. Sarı ve boyalı saçlar her zaman artısı olduğu gibi bakımsız oldukları zaman eksi tarafları da olmaktadır. Sarı saç sürekli olarak bakım isteyen saç tipleridir. Sarı renk boya ile boyanan saçlar, saç açıcı kullanıldığı için saçın rengini açarken aynı zamanda saçın yıpranmasına ve kırılmasına da neden olmaktadır. Bu nedenle günlük saç bakımı yapılarak saçların güçlenmesi sağlanmalıdır. Bunun için saçlarınızı her yıkamada saçınıza en uygun saç kremleri veya zeytin yağları ile nemlendirmek ve saç tipinize en uygun saç bakımı yapmanız gerekir. Böylelikle sarı saçın bakımını yaparak daha canlı ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz. 

Sarı Saç Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

Sarı saçlarda saçlar yıpranmaya ve kırılmaya daha müsaittir. Ayrıca saçlarınız her yıkamada sertleşir ve dökülür. Bunu önlemek için saç tipinize en uygun şampuanı kullanarak hemen ardından saçlarınız ıslak iken saçlarınızı nemlendirin. Saç kremleri de saç bakımında önemli bir yere sahiptir. Saçların yumuşayarak saç köklerinin güçlenmesini ve böylelikle saç dökülmelerini engellemektedir. Ayrıca oldukça yıpranmış ve bakımsız olan sarı saçlar için, özel olarak üretilen saç bakım maskeleri de sarı saç bakımı için oldukça etkilidir. Sarı saçlar güneşten en çok etkilenen saçlardır. Açık renk olması nedeni ile güneşin zararlı etkilere maruz kalır. Bu nedenle yıpranma ve kırılmaya daha çok maruz kalır. Bu durumu ortadan kaldırmak ve sarı olan saçları korumak için, güneşe çıkarken saçlarınızı saç bakım kürleri ile nemlendirin. 

Sarı Saç Bakımı, Sarı olan saçlar günlük taranmalı ve yıkanmalıdır. Aksi taktirde sarı olan saçlar sertleştiği için kırılmalar ve dökülmeler meydana gelmektedir. Ancak tararken saçlarda ki sertliği de ortadan kaldırmak gerekir. Saçlar önce nemlendirici kremler ile yumuşatılır. Yoksa salar taranırken kırılır ve dökülür. Sarı saçlarda saç uzadıkça saç uçlarında kırılmalar meydana gelmektedir. Bu nedenle düzenli olarak saçlar uzadıkça saç uçlarını kestirmek gerekir. Böylelikle daha canlı ve sağlıklı saçlara kavuşulur. Ayrıca sarı olan saçlardaki kırıkları kestirmek saçların daha hızlı bir şekilde uzamasını da sağlar. 

Sarı Saç Bakımı Kürü

Sarı Saç Bakımı, Sarı saç bakım kürleri saçları kökünden besleyerek daha canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Bunun için sarı olan saçları öncelikle saç tipinize en uygun olan şampuanla yıkayarak ardından saç nemlendirici kreminizi sürün. Daha sonra saçlarınız ıslak iken saf sızma zeytin yağını saç diplerinden saç köklerine kadar masaj yaparak sürün ve bir havluya sararak saçlarınızı dinlendirin. Bir kaç saat saçlarınızı bu şekilde dinlendirdikten sonra tekrar şampuan ile yıkayın. Bu kürü haftada bir yada iki kere tekrarlamanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda saç bakım maskelerinden de faydalanabilirsiniz.
]]>
Tekne Bakımı https://www.bakimlar.com/tekne-bakimi.html Thu, 21 Jun 2018 10:39:45 +0000 Tekne Bakımı, iki türlü olarak yapılır. Birincisi standart yıllık olan bakımdır. Bu bakımı genel olarak düzenli ve rutin bir şekilde her tekne sahibi veya usta yapar. Yapılan işleri kısaca anlatmak gerekirse te
Tekne Bakımı, iki türlü olarak yapılır. Birincisi standart yıllık olan bakımdır. Bu bakımı genel olarak düzenli ve rutin bir şekilde her tekne sahibi veya usta yapar. Yapılan işleri kısaca anlatmak gerekirse tekneyi karaya aldıktan sonra ilk yapılan uygulama teknenin altını sert bir fırça ile yıkamak olur bunun nedeni ise tekne altına yapışan midye, yosun, tranga ve benzeri gibi deniz ürünlerinden kurtulmaktır. Ardından teknenin içi ve dışı güzelce yıkanır ve üç ile dört gün kuruması beklenir. Eğer tekne bakımında gereğinden fazla havalandırma yapmak veya çok iyi kurusun deyip bekleme süresini çoğaltmak teknenin aşırı kurumasına ve bunun da çatlaklar oluşturmasına sebep olur. Hemen zımpara işlemine başlanır ıslak zemin ahşabı görene dek zımpara yapılır. Fakat boya var ise sadece boyayı kaldırmanız yeterli olacaktır ve bu işin en zor kısmı budur.

Tekne Bakımı Macun

Tekneye gelecek olursak en önemli husus macundur. Uygulanacak macun işlemi iki karışımdan oluşmaktadır ve bunu ahşap teknesi olan herkes hemen hemen bilir. Macun ve sertleştirici karışımı yapılarak uygulanır bu karışım çok iyi bir şekilde hazırlanmalıdır.  Eğer sertleştirici çok fazla olursa daha işlem başlamadan donacaktır bu da yüzeyde topaklanmaya sebep olur. Tam tersi sertleştirici az karıştırılırsa bu sefer macun kurumayacak ve günlerce sürdüğünüz gibi olacaktır. Dediğimiz gibi tekne bakımı çok ustalık gerektiren ve sabır isteyen bir iştir. 

Ardından tekneyi vernikleme işlemi gelir. Eğer önceden vernikli ise 3 yada 4 kat vernik atmanız yeterli olacaktır. Vernik kuruyana kadar güverte ve kamara bakımı yapılır buralara ise astar çekilir ve boyanır. Su kesimi ise iyice temizlendikten sonra pas tutmuş yosunlaşmış ve bakteri oluşmasını sağlayan yerleri ise antipas veya zehirli boya ile boyanır. Su kesimi, kamara, güverte ve vernik işi de bittikten  sonra en son teknenin boyanma işlemi kalacaktır. Tekne bakımında en kolay ve zevkli yapılan iştir boyama işi. Tekne artık bakımlı halini almış ve açık denizlerde seyir etmeye hazır demektir. 
]]>
Göğüs Bakımı https://www.bakimlar.com/gogus-bakimi.html Fri, 22 Jun 2018 03:32:02 +0000 Göğüs bakımı, yaşla beraber göğüslerde de bazı deformasyonlar oluşabilir. Bu durum çoğu kadın için estetik kaygı yaratan, hatta psikolojik olarak olumsuz etkileyen bir durumdur. Göğüsler, ergenlik dönemi itibar Göğüs bakımı, yaşla beraber göğüslerde de bazı deformasyonlar oluşabilir. Bu durum çoğu kadın için estetik kaygı yaratan, hatta psikolojik olarak olumsuz etkileyen bir durumdur. Göğüsler, ergenlik dönemi itibariyle hormonların etkisiyle büyümeye başlar. Bu büyüme ergenlik dönemi bitene, kadın olgunlaşana kadar devam eder. Bu dönemde başlangıçta göğüslerin birden büyümesi çatlakların oluşmasına neden olabilir. Yerçekimi kuvvetiyle göğüsler aşağı doğru çekilir. Bu durum göğsü sarkmaların ayol açabilir. Beraberinde sık kilo alıp vermek yine göğüslerde çatlak ve sarkmalara neden olabilir. Gebelik ve bebek emzirme dönemleri de göğüslerde estetik anlamda bozulmalara yol açabilir. Göğüs bakımı sayesinde göğüslere mükemmel bir görünüm kazandırmak ve estetik anlamda kaygı yaşamamak mümkündür. Göğüs bakımı göğüste oluşan soruna yönelik yapılabileceği gibi düzenli olarak göğüslerin diriliğini koruması içinde yapılmalıdır.

Göğüs bakımı nasıl yapılır

Diri ve dik göğüslere sahip olmak için göğüs bakımı: Küçük göğüslere sahip olan kişiler dahi devamlı sutyen kullanmalıdır. Sutyen göğüsleri destekleyerek sarkmaları önler. Kilo alıp vermekten kaçınılmalıdır. Sutyen tercih edilirken kesinlikle göğüslere tam oturan beden tercih edilmelidir. Egzersiz yapıldıktan sonra göğüslerde yumuşaklık hissi oluşuyorsa kullanılan sutyenin gözden geçirilmesi gerekir. Göğüs masajı göğüslerin dik ve diri kalması için uygulanabilir. Masaj anında özellikle soğuk su kullanılırsa göğüsler hem büyür hem de dirilik kazanır. Eller soğuk suya batırılarak göğüsler sağdan sola doğru hafif hareketlerle sıkılır. Göğüslerin daha diri ve dik görünmesi için evde kür hazırlanarak belli aralıklarda kullanılabilir. 3 tane zambak soğanı blenderdan geçirilir. Üzerine 20 ml gliserin eklenerek homojen şekilde karıştırılır. Elde edilen karışımla göğüsler hafif hareketlerle ovulur. Hareketler içten dışa doğru uygulanmalıdır.

Göğüs sarkmaları için göğüs bakımı: Göğüs sarkmalarını engellemek için egzersizlerden yardım alınabilir. Gün içinde 20 dakika zaman ayrılarak göğüslerde sarkma önlenebilir. Bunun yanı sıra göğüs toparlayıcı kremlerle göğüslere masaj yapmak, göğüslerin dikleşmesini ve toparlanmasını sağlar. Duş alınırken göğüslere soğuk suyla, ardından sıcak suyla şok etkisi yaratılabilir. Bu etki göğüsleri uyararak daha dik bir görünüm kazanmasını sağlar. Yürüyüş göğüs sarkması için faydalı bir spordur. Göğüs sarkıklığını düzeltebilmek için beslenme alışkanlıkları da çok önemlidir. Göğüs sarkması için, dermaphar göğüs toparlayıcı krem, Stherb nano breast krem, Halgacell göğüs toparlayıcı krem, Estee lauder resilience lift toparlayıcı kremler kullanılabilir. Bunun haricinde evde göğüs sarkmasını önleyecek krem ya da jeller hazırlanan göğüslere uygulanabilir. 1 tane yumurta sarısı, 2 yemek kaşığı serum fizyoloji, 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli, 1 ayva çekirdeği bir kase içinde karıştırılır. Üzerine karışım krem kıvamı alana kadar ginseng toz eklenir. Elde edilen jel göğüslere masaj yapılarak sürülüp 30 dakika bekletilerek soğuk suyla yıkanır.

]]>
Motor Bakımı https://www.bakimlar.com/motor-bakimi.html Fri, 22 Jun 2018 10:13:12 +0000 Motor bakımı, düzenli yapılmadığı taktirde motorunuz sizi beklemediğiniz bir anda yolda bırakabilir. Bunlarla karşılaşmamak için her mevsimde motorunuzun bakımını yapmanız önerilir. Motor, kimyasal enerjiyi ısı enerjisine, Motor bakımı, düzenli yapılmadığı taktirde motorunuz sizi beklemediğiniz bir anda yolda bırakabilir. Bunlarla karşılaşmamak için her mevsimde motorunuzun bakımını yapmanız önerilir. Motor, kimyasal enerjiyi ısı enerjisine, ısı enerjisini de mekanik enerjiye çevirebilen makinalardır. Ayrıca motorlara kuvvet makinaları da diyebiliriz. Motor bakımı yapılmamış bir araç aniden arızalanır ve altından kalkılamayacak masraflara bile yol açabilir. Aracınızı özellikle senede 2 defa olacak şekilde, yaz ve kış ayları başında bakımını yapmanızı öneririz. Ayrıca motor bakımını eksiksiz ve aksatmadan yapmanız gerekmektedir. Bu genellikle dizel araçlarda 15.000 km'lik periyotta, benzinli araçlarda ise 10.000 km'lik periyotta bakıma alınması gerekmektedir. Motor bakımı zamanın da yapılırsa sadece 200 tl gibi bir masrafı olur. Arabanın marka ve modeline göre de bu fiyat değişmektedir. Motor bakımı yapılmasında değiştirilmesi gereken yerler vardır. Kötü olan değişmek zorunda kalınan yerler değiştirilmelidir. 
Motor Bakımı Sırasında Değiştirilecek Yerler
 • Hava filtresi değişimi
 • Polen filtresi değişimi
 • Yakıt filtresi değişimi
 • Motor yağı değişimi
 • Motor soğutma sistemi
 • Yağ filtresi değişimi
 • Triger kayışı
Motor bakımı yapıldığı sırada bu saydıklarımızın mutlaka değiştirilmesi gerekir. Ayrıca motor bakımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlarda vardır. Bunlar;
 • Yağ değişiminde hep aynı kalite ve marka yağları kullanmak
 • Motoru devirsi kullanımdan ve fazla ısıtmadan sakının. Böylece motorun hareket etmesini önlemiş oluruz. 
 • Akü kutup başlarını, triger kayışını ve ateşleme bobinlerini değiştirmek
 • 50.000 km de bir subap ayarını yapın.
 • Motor soğuk ise eğer gaz vermeyin biraz ısınmasını bekleyin. Bu sayede motorun ömrünü uzatmış olursunuz.
 • Motor soğutma sistemlerinde 4 mevsim antifiriz kullanmaya dikkat edin.
Aracınızın motor bakımını yılda iki kez yaptıktan sonra yola çıkmanız gerekir. Aksi taktirde bakımı yapılmayan araçlar da ciddi kazalar bile meydana gelebilir. Bu kazaları önlemek ve fazla masraf yaratmamak için motor bakımı mutlaka yapılması gerekmektedir. Motor fazla yüklenirse ısınır, yataklar bozulur hatta yanmasına bile sebep olabilir. Motorun çalıştığı gerilim daima düzgün olmalıdır.
]]>
Endüstriyel Bakım Onarım https://www.bakimlar.com/endustriyel-bakim-onarim.html Sat, 23 Jun 2018 06:24:05 +0000 Endüstriyel Bakım Onarım: Endüstriyel bakım onarım , elektrik ve elektronik alanında fabrika, atölye gibi işletmelerdeki sistemlerin bakım ve onarımı ile ilgili bir meslek dalıdır. Bu meslek, elektrik ve mekanik konuları Endüstriyel Bakım Onarım: Endüstriyel bakım onarım , elektrik ve elektronik alanında fabrika, atölye gibi işletmelerdeki sistemlerin bakım ve onarımı ile ilgili bir meslek dalıdır. Bu meslek, elektrik ve mekanik konularına karşı bilgili, alet ve makinelerle uğraşmayı seven kişiler için uygundur. Endüstriyel bakım onarım işlemleri, teknik bilginin yanı sıra, el becerisi de gerektirir. Meslek elemanlarının meraklı, titiz, sabırlı ve dikkatli olması önemlidir. Elektrik, elektronik alanında lise eğitimini tamamlayan öğrenciler, ilgili meslek yüksek okullarındaki 2 yıllık ön lisans programlarına sınavsız kayıt yaptırabilirler. Ön lisans programında başarılı olan öğrenciler, dikey geçiş sınavından yeterli puanı alırsa 4 yıllık fakültelere geçiş hakkı kazanır. 

Endüstriyel Bakım Onarım Alanları

Meslek elemanları, her türlü elektrikli makine ve ekipmanlarının periyodik ya da koruyucu bakımlarını yapar. Arızalarını giderir. Elektronik sistemlerin periyodik bakımı, cihazların ayarlanması ve bakım onarımı, bu sektörde çalışan elemanların işidir. Ayrıca, elektronik sistemi devreye almak için hazırlık yapmak da meslek elemanlarının görevi arasındadır. Çalışma ortamları, kapalı ve gürültülüdür. Meslek elemanları genelde ayakta çalışır. Çalışmalar sırasında dikkatli, titiz hareket etmek önemlidir. Endüstriyel bakım onarım işlemlerini yaparken zaman sabiteleri, röleler ve optik elemanlara ihtiyaç vardır. Meslek elemanları, motor ve ısı kontrol devreleri, elektronik devre ölçüm aletleri, mikro işlemciler ve çeşitli bilgisayar donanımlarını da kullanırlar. Bu alanda iş olanakları geniştir.
]]>
Saksı Çiçekleri Bakımı https://www.bakimlar.com/saksi-cicekleri-bakimi.html Sun, 24 Jun 2018 00:13:03 +0000 Saksı çiçekleri bakımı; Saksı çiçekleri bulunduğunuz ortama doğal bir enerji verir. Ayrıca kokuları ve renkleri ile ortamı güzelleştirir. Genellikle kırılgan ve nazik yapılıdırlar. Saksı çiçekleri bakımına ne k Saksı çiçekleri bakımı; Saksı çiçekleri bulunduğunuz ortama doğal bir enerji verir. Ayrıca kokuları ve renkleri ile ortamı güzelleştirir. Genellikle kırılgan ve nazik yapılıdırlar. Saksı çiçekleri bakımına ne kadar özen gösterirseniz ömürleri ona göre değişmektedir. Bakımı şekli her çiçeğin türüne göre değişmektedir. Çiçeğinizin sizinle uzun zamanlı kalabilmesi için belli başlı temel noktalara dikkat etmeniz gereklidir. Mekanlarda bakılabilecek olan saksı çiçekleri ve bakımı şekilleri  aşağıdaki gibidir.

Saksı çiçeklerinden limon ağacı bakımı: Turunçgiller familyasına mensuptur. Turunçgillerden olduğu için belli zamanlarda sulanması gerekir. Sulamasında bir su bardağı kadar suyu haftada bir verilmesi yeterli olmaktadır. Bulunduğu mekanda güneş alan bir yere koymanız gerekir. Zamanla meyveleri büyür ve bundan kaynaklı olarak yapraklarında dökülme olur. Dökülmeden sonra budanması lazımdır. Budama işleminden sonra çıkacak olan meyveler daha canlı ve gür olur. Kullanacağımız saksının dip kısmında su tahliyesi için delikleri olması gerekir. Toprağa verilen fazla su buradan tahliye olmaktadır. Eğer tahliye olmaz ise köklerde çürüme olur.

Saksı çiçeklerinden menekşe bakımı: Menekşenin çiçek açması için ışıklı ortama koymanız gerekir. Kesinlikle güneş ışığı ile karıştırılmamalıdır. Mümkün oldukça direk güneşin aldığı yerden uzak tutmalısınız. Sulaması hafta içerisinde iki kere yapılmalıdır. Toprağının nemli kalmasına özen gösterin. Özellikle sulama esnasında suyu menekşenin çiçek ve yapraklarına değmemelidir. Eğer su gelirse çiçeklerde lekelenme meydana gelir.

Saksı çiçeklerinden Atatürk çiçeği bakımı: Koyacağınız mekanın güneş almayan en aydın yerine yerleştirmelisiniz. Saksı çiçekleri bakımında Atatürk çiçeğinin gelişimi için gün içerisinde 6 saat boyunca ışık alması lazımdır. Bu çiçeğin renklerinin canlı ve parlak olmasını istiyorsanız bulunduğu odanın sıcaklığının 21 derece üzerine çıkmaması gereklidir. Özellikle bu çiçekleri klima, şömine, kalorifer peteği, sobalardan uzak tutmalısınız. Orta derecede olan nemli topraklar bu çiçekler için idealdir. Eğer toprak yüzeyinde kuruma olursa sulanmalıdır. Dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri sulamadan sonra tabakta su kalmamalıdır. Ayrıca yaprak dökmesi normaldir. Bunun sebebi çiçeğin mevsimlik olmasıdır.

Saksı çiçeklerinden açelya bakımı: Direkt ışığa ihtiyacı yoktur. Yalnızca aydınlık mekanlarda yaşayabilir. Sıcak ve soğuk havada çiçeğin kalması çiçek ve yapraklarına bir yarar sağlamamaktadır. Yaz döneminde bitkini su ihtiyacını gidermek için haftada en az olarak iki kere sulanmalıdır. Verilen su çiçeğin her tarafına ulaştırılmalıdır.Saksı çiçekleri bakımında  olduğu gibi yıl içerisinde bir kere vitamin verilebilir.

Saksı çiçeklerinden benjamin bakımı: Güneş ışığını direkt olarak gelmesini sevmezler. Farklı ışık kaynaklarından da yararlanabilir. Yaşadığı ortam yazında, kışında oda sıcaklığında olmalıdır. Eğer güneş ışığında kalırsa ışığın olduğu tarafa bitkide eğilmeler oluşur. Belli zamanlarda bitkinin yerini değiştirerek oluşacak eğilmelerin önüne geçilmiş olur. Sulanma işlemi haftada bir kez yeterli olmaktadır. Vitamin takviyesi 6 ayda bir yeterli olmaktadır. Ayrıca yapraklarının dökülmeside normal sayılmaktadır.
]]>
Evde Keratin Bakımı https://www.bakimlar.com/evde-keratin-bakimi.html Sun, 24 Jun 2018 00:16:39 +0000 Evde keratin bakımı; Keratin, insanlarda ve tüm canlılarda kıl, tırnak ve boynuz gibi üst deri ürünü olan yapılarda oluşan proteinli maddeye denir. Özellikle saçlardaki elastik yapının en önemli etkeni içerisinde bulunan Evde keratin bakımı; Keratin, insanlarda ve tüm canlılarda kıl, tırnak ve boynuz gibi üst deri ürünü olan yapılarda oluşan proteinli maddeye denir. Özellikle saçlardaki elastik yapının en önemli etkeni içerisinde bulunan keratin sayesindedir. Özellikle saçlarını sık boyayan ve aşırı ısıya maruz kalan durumlarda saçlar keratin bakımına ihtiyaç duyar. Bu tür saçı yıpratan unsurların çok uygulandığı saçlarda zaman içerisinde keratin azalması meydana gelir. Saçlardaki sertleşme, incelme, yıpranma ve çok dolaşmaya başladığından saçlardaki keratin dengesinin yeniden ayarlanması gerekir. Bu durumda da yapılacak en iyi şey keratin bakımıdır. Keratin bakımının evde uygulanması da çok kolay olup, oluşan sorunların önüne geçilebilmektedir. Birçok kozmetik ürünü olan keratin bakım ürünlerinden kullanarak saçların eski halini tekrar kazandırılması gerekir. Bu durumda sürekli dışarıda bakım yaptırmak zor olabileceğinden evde keratin bakımı daha uygun tutarlarda kendi başınıza yapılabilir.

Evde keratin bakımı aşamaları;

Keratin bakımının yapılabilmesi için öncelikli olarak ilk sırada keratin bakımına özel olarak üretilen bir şampuan ile saçların yıkanması gerekir. Bu şampuan sayesinde saç tellerinde bulunan pulların açılması sağlanır. Şampuanlanan saç bir süre saçta bekletildikten sonra yıkanır ve daha sonra açılan pullardaki boşlukları doldurmak için keratin bakımı tutam tutam alınan saç gruplarına uygulanır. Daha sonra ortalama keratin bakımı saçta yarım saat kadar bekletildikten sonra yıkanarak temizlenir ve sonrasında kurutularak saça ince tek kat bir fön çekilir. Bu fön sayesinde saçlar parlak ve sağlıklı bir görünüm elde eder. bu arada şampuanla saçlardaki pullar arasında oluşan boşluklar keratin ile dolduktan sonra ışığın kırarak yansımasını saçlarınızda sağlar böylelikle saçlar daha parlak bir görünüm sergiler. Bu arada keratin bakımı uygulanan saça yüksek ısı uygulanması çok tehlikelidir. Çünkü çok dayanıksız bir yapıya sahip olan keratin yüksek ısıda tahrip olarak etkisini kaybeder. O nedenle yüksek ısı kullanmadan kurutma ve fön işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. 

Evde keratin bakımı herkesin uygulaması gereken bir bakımdır. İster saç boyalı olsun ister olmasın bu bakımın ayda bir kere saçlara uygulanması saçın sağlığı açısından çok önemlidir. Saçlar bir kadının güzelliğinin anahtarıdır. 
]]>
Mayıs Ayı Evde Bakım Maaşı Yatan İller https://www.bakimlar.com/mayis-ayi-evde-bakim-maasi-yatan-iller.html Sun, 24 Jun 2018 08:36:16 +0000 Mayıs ayı evde bakım maaşı yatan iller, genellikle oldukça sık karşılaşılan sorular arasında yer alır. Bakımı üstlenen kişiler dışarıya çıkma gibi çok uzun süreli zamanları olmadığından dolayı maaşın yatıp yatma Mayıs ayı evde bakım maaşı yatan iller, genellikle oldukça sık karşılaşılan sorular arasında yer alır. Bakımı üstlenen kişiler dışarıya çıkma gibi çok uzun süreli zamanları olmadığından dolayı maaşın yatıp yatmadığını internet üzerinden öğrenmek için çaba gösterirler. Bu makalede sizlere özellikle Mayıs ayı içerisinde bakım maaşı yatan illerin adlarını yazmak için bulunmaktayız. 

Bakım Maaşı,

Bakım maaşı yani bakım aylığı, kişilerin yakınlarından birinin veya tanıdıkları kimsenin bakıma muhtaç olması sebebiyle bir diğer sağlık problemi olmayan kişi tarafından bakılması durumuna denilmektedir. Hasta olan kişi yani bakıma muhtaç olan kişi kesinlikle bir doktor tarafından onay alması gerekir. Yani ağır özürlü raporu çıkarılması şarttır. Bakan kişi ise baktığı hastanın genellikle yanından ayrılmadan düzenli ve tertip içerisinde bakması gerekir. Koşullar ve şartlar eğer uygun ise kişinin aylık belirli yüksek düzeyde bir geliri yok ise kolaylıkla maaş alması oldukça mümkündür. Aylık olarak verilen bu ücretin içerisinde hastanın tüm yeme içme gibi fonksiyonlarının karşılanması gerekmektedir. Evde yapılan bakım parası memur maaş katsayısına göre bağlanmış olmakla birlikte buna göre hesaplama yapılmaktadır. Bundan daha öncelerinde bu hesaplama asgari ücretin net tutarına bakılarak hesaplanmakta ve ona göre maaş düzeneği oluşturulmaktadır. 01.01.2016 ve 30.06.2016 arasında memur maaş katsayısı 0,088817  bu değerde olup bu döneme bağlı olan evde bakım maaşı 888,17 TL olarak hesaplanmıştır. Evde bakım maaşı almak için bakan kişi ve bakmakla yükümlü olan kişinin birey olarak sayılarının geliri bu iki kişinin sayısına bölünür. Evdeki kişi sayısına net olarak düşen gelir üçte ikisinden fazla olmamalıdır. Yatırılan bu evde bakım maaşları genellikle yatırılan ay bakımından farklılık gösterebilir. Güncellemeler yapılırken yeni yatan bazı il bilgisi geldikçe tekrar düzenleme yapılmaktadır. Her hangi durumda bir yeni yatan il bilgisi tam olarak net bir şekilde ulaşmadığı zaman güncellemeler yeniden sadece günlük olarak yapıldığı bilinmektedir. Kişiler  “neden yatmadı” gibi sorular içerisinde hemen endişeye kapılabilirler fakat bu sorunun tam doğru olarak yanıtını alabileceğiniz tek doğru adres ilinizdeki sosyal hizmetler kurumu olarak bilinmektedir. Neden hemen yatmadığı veya hala gözükmüyor sistemde gibi sorulara devlete bağlı olan sosyal hizmetler kurumu dışında hiç biryerden kesin bir yanıt alamazsınız. Evde yapılan bakım maaşlarının tüm genel olarak illerde aynı anda hızlı bir şekilde yatmadığını ve hatta hemen hemen aynı il de ilçeler  arasında saat ve bazen olabildiğince gün farklılıklarını olduğunu anımsamak gerekir.

Mayıs ayı evde bakım maaşı yatan iller

Genellikle Tokat, Bilecik, Amasya, Malatya, Kahramanmaraş, Konya, Antalya, Kırşehir, Afyon, Samsun, Niğde, Tekirdağ, Ankara, Zonguldak, Muğla gibi illerde Mayıs ayının ilk hatalarında evde bakım maaşı yatarken yinede bazı ufak teknik arızalardan dolayı çekim tarihi birkaç hafta ertelenmiştir. Kocaeli, Denizli, Sakarya, Balıkesir, İstanbul, Gaziantep, Mersin, Çanakkale, Sivas, Manisa, Eskişehir, Ordu, Diyarbakır, Kastamonu ve Hatay gibi illerde ise Mayıs ayının 2. haftasına doğru maaşlar yatış göstermiştir. Mayıs ayının son hatalarında evde bakım maaşı yatan iller ise, Osmaniye, Rize, Trabzon, Uşak, Artvin, Kütahya, Bursa, Mardin, Karabük, Düzce, Adana, İzmir, Kayseri, Aydın gibi İller bu listelerin arasında yer alır.
]]>
Stoma Bakımı https://www.bakimlar.com/stoma-bakimi.html Sun, 24 Jun 2018 12:53:36 +0000 Stoma  Bakımı, Öncelikle stomanın ne olduğuna bakalım stoma, gerek insanlarda gerek hayvanlarda bağırsağın geçici olarak yada sürekli  olarak karın duvarına bir delik açılması işleminin cerrahi bakımından genel adına st Stoma  Bakımı, Öncelikle stomanın ne olduğuna bakalım stoma, gerek insanlarda gerek hayvanlarda bağırsağın geçici olarak yada sürekli  olarak karın duvarına bir delik açılması işleminin cerrahi bakımından genel adına stoma denir. Burada ki temel amaç, geçici yada sürekli olarak açılan stomanın bağırsak içindeki maddelerin boşaltımını sağlamaktır. Stomanın açılma sebeplerini üçe ayırabiliriz, bunlar bağırsaktaki dışkının dışarıya atılımını sağlamak olabilir. Yada farklı bir cisimden kaynaklı bu tümör olabilir tıkanan ve boşalamayan bağırsağın boşaltımı için açılabilir. En son olarak günümüzde de çok fazlasıyla yaygın olan kanser dolayısıyla anüsün görevini yapmak adına açılabilir.

Stoma Bakımı Nasıl Yapılır
 • İlk önce gerekli malzemelerimizi hazırlayalım.
 • Ellerimizi bol suyla ve dezenfektanla güzelce yıkayalım.
 • Cildin dışkı ile temasını önlemek için stoma  çapını ölçelim.
 • Torbanın adapte edilecek kısmı bu ölçüye göre kesilmeli.
 • Değiştirilecek torba tek sistemli ise yukarıdan aşağıya doğru çekilmeli.
 • Stoma üzerinde varsa herhangi bir dışkı maddesi bu tuvalet kağıdı ile temizlenmeli.
 • Stoma temizliğinde kullanılmak üzere üretilen sabunlama beziyle stoma çevresi çok bastırılmadan silinmeli ve daha sonra duru suyla yıkanmalı.
 • En son kuruduktan sonra yeni torbamızı takabiliriz.
 • İkili sistemde ilk önce adaptör yapıştırılır, torbanın ağınızdaki  bariyer ile adaptörün bariyeri çıtlatarak sistem kilitlenmeli ki  yerinden çıkmasın yada oynamasın.
 • Tek kullanımlık torbalar tercih edilmeli, yarısı kadar dolduğunda değiştirilmeli.
 • Üç yada beş günde bir değiştirilenler de kullanıma uygundur.
Stoma da bir hafta içerisinde bir küçülme meydana gelir, bu bir yıl kadar devam eden bir süreçtir. Stoma da dokunma yada acı hissi yoktur.
]]>
Kangal Bakımı https://www.bakimlar.com/kangal-bakimi.html Sun, 24 Jun 2018 19:07:20 +0000 Kangal Bakımı, Kangal köpekleri bizim kültürümüze has, bir çoban köpeğidir. Kangalların en önemli özellikleri sahiplerine olan inanılmaz sadakatleridir. Bundan dolayı da sahibine ait olduğunu düşündüğü her ş Kangal Bakımı, Kangal köpekleri bizim kültürümüze has, bir çoban köpeğidir. Kangalların en önemli özellikleri sahiplerine olan inanılmaz sadakatleridir. Bundan dolayı da sahibine ait olduğunu düşündüğü her şeyi koruma hissi ile hareket ederler. Oldukça iri yapılı ve güçlü köpeklerdir. Kangallar her ne kadar sokak köpeği gibi görünseler de kangalları bir tanısanız bir ev köpeğine sahip olmaktansa bir kangala sahip olmayı tercih edersiniz. Bakışı ile bile size ne demek istediklerini o kadar iyi anlatırlar ki resmen gözleriyle konuşurlar. Sadakat, sevgi ve bağlılığın en güçlü örnekleridir.    

Kangal bakımı nasıl olmalıdır

Kangal bakımında en önemli şey köpeğinizin barınak ihtiyacını sağlıklı bir şekilde karşılamaktır. Betonarma barınaklar daha sağlıklıdır. Fakat kış aylarında soğuk olması sebebi ile pek tercih edilmez. Tahta barınak tercih edecekseniz, o zamanda tahtaların arasında boşluk olmaması gerekir. Tahta boşlukları bit, pire ve çeşitli parazitler için en uygun yaşama yerleridir, kangalınız zarar görebilir. Barınağın çatısı eğimli olursa yağmur suyu birikmez, ayrıca dışa doğru çıkıntılı olursa yazın sıcaktan korunmasına yardımcı olur. Kangal bakımın da köpeğinizin hastalanmaması için barınağı sık sık yıkayıp temizlemelisiniz. Kangallar sahibini koruma iç güdüsü ile hareket ettiklerinden barınağın önünde tel çevrili bir alan yaratırsanız hem köpeğiniz rahatça dolaşır hem de çevreye zarar vermesini engellemiş olursunuz.

Kangal bakımında beslenme için çelik materyalden üretilmiş bir mama kabı ve su kabı tercih etmelisiniz. Paslanma durumu söz konusu olmaz. Ayrıca her beslenmeden sonra yemek kaplarını uygun bir şekilde temizlemeniz gerekir. Kangallar büyük başlı hayvanlar oldukları için köpeğiniz beslenme kabına ve su kabına kafasını rahatça sokabilmelidir. Kangalın suyunu ihmal etmeyerek önünde her an ılık su bulunmasına dikkat etmelisiniz.

İlk 6 aylık dönemlerinde kangallara çiğ yumurta verilebilir. 6. aydan sonra verilen yumurta tüy dökümüne ve kangalın yağlanmasına ve faydalı enzimlerin sindirilememesine neden olur. Yağ içermeyen ve kırık olmayan kemik parçaları kangalın hem oyun oynamasına hem de vakit geçirmesine yardımcı olur. Kırık parçalar boğazına takılarak yaralanmasına neden olabilir. Tavuk kemiği küçük olduğundan asla verilmemelidir. Bozuk ve şeker içeren gıdalar asla verilmemesi gerekenler arasındadır. Az tuzlu hem karbonhidrat hem de sebze içeren gıdalar verilebilir. Günde yarım litre civarında süt beslenmesi açısından çok faydalı olur.

Kangal bakımında köpeğinizi aşı için veterinere götürdüğünüzde mutlaka vitamin ve mineral takviyesi istemeyi unutmayın. Takviyeler tüy sağlığı ve parlaklığı açısından çok önemlidir. Ve her yıl düzenli olarak aşı yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.    

]]>
Anemi Hemşirelik Bakım Planı https://www.bakimlar.com/anemi-hemsirelik-bakim-plani.html Mon, 25 Jun 2018 01:20:23 +0000 Anemi hemşirelik bakım planı, anemi, hemoglobinin kanda olması gerektiği kadar değilde, gereğinin altına düşmesi kansızlığı yani anemiyi oluşturur. Hemoglobin değerinin kadınlarda on iki gramın, hamilelerde on bir gramın, er Anemi hemşirelik bakım planı, anemi, hemoglobinin kanda olması gerektiği kadar değilde, gereğinin altına düşmesi kansızlığı yani anemiyi oluşturur. Hemoglobin değerinin kadınlarda on iki gramın, hamilelerde on bir gramın, erkeklerde ise on dört gramın altına düşmesi durumunda anemi teşhisi konulur. Anemi genellikle, önemli sayılabilecek başka bir rahatsızlığın altında yatan bir rahatsızlıktır. 

Anemi, edinsel anemi, konjenital anemi, hemolitik anemi, hemorajik anemi gibi ayrılabilmektedir. Oluşan faktörlere göre anemi çeşitlilik gösterebilmektedir. En bilindik nedenler arasında en önemlisi olan, fazla kan kaybının yaşanmasıdır. Eritrosit anormallikler, eritrositlerin aşırı halde tahriş olması ve eritrosit yapım eksikliği aneminin diğer nedenlerindendir. Anemi belirtileri, göz kararması, baş ağrısı, baş dönmesi, menturasyon bozuklukları, taşikardi, iştahta azalma, terleme oranının artması, ağız ve dilde yaralar çıkması, cildin solması ve sararması, nefes darlığı, çarpıntı, soğuğa karşı cildin duyarlılık göstermesi aneminin belirtileri arasında yer almaktadır.

Anemi hemşirelik bakım planı nasıl yapılır

Hastanın cildinde solukluk ve sararma görülmesi halinde, kontrol altında tutulmalıdır ve hasta izlenmelidir. Hastanın iştah kaybı yaşayacağı gözlemlendiğinden, beslenme alışkanlıkları, kilosunun durumu ve iştahına karşı beslenme planı hazırlanmalıdır. Günlük aktivitelerden ne kadar etkilenip, ne kadar etkilenmediği gözlemlenmelidir. Bir aktivite programı hazırlanmalıdır. Hastanın tırnak hassasiyeti gözlemlenmeli, tırnakların kırılıp kırılmadığı kontrol altına alınmalı ve kaşık tırnak durumu olup olmadığı gözlemlenmelidir. Hastanın ağzının içindeki ve dilindeki yaralar kontrol altına alınarak, hastanın acısının dindirilmesi gerekmektedir. Hastanın sürekli ilaç kullanıp kullanmadığı sorgulanmalıdır ve ona göre ilaç kullanımı yaptırılmalıdır. Hasta ilaç kullanımı sırasında, hemşire tarafından bilinçlendirilmelidir. Yan etkileri varsa hastaya söylenmelidir. Tedavi süresince, hastaya asıl uygulanması gereken yöntemin, anemiye sebep olan faktörlerin giderilmesi olduğu açıklanmalıdır. Anemide kullanılan demir ilaçlarının, süt ve süt ürünleriyle birlikte alınmaması gerektiği hastaya bildirilmelidir. 

C vitamini içeren ürünlerle ilaç alınması yada su ile ilaç alınması hastaya söylenmelidir. Dokularda yeteri kadar perfüzyonun sağlanması gerekmektedir. Bu yüzden volum kaybını yerine koymak için, transfüzyon veya sıvı verilmesi gerekmektedir. Hastanın yaşam bulguları yakından takip edilmelidir ve izlenmelidir. Ekstremiteler soğuksa hastaya sıcak uygulama yapılmalıdır. Hastanın ağız bakımına yeterli özeni göstermesi gerektiği söylenmelidir ve kontrol altında tutulmalıdır. Hastanın dinlenmesi en önemli aktiviteler arasında yer almaktadır. Kendini yormadan egzersiz yapması sağlanmalıdır. Kendi kişisel bakımının kendisinin yapması sağlanmalıdır. Hastanın tedavisi sırasında, kullandığı ilaçlardan ötürü, dışkısının ve idrarının renginde koyuluk olacağı önceden söylenmelidir. Hastanın ilaçlarının ya yemeklerden bir saat önce ya da yemeklerden iki yada üç saat sonra alması gerektiği bilgilendirilmelidir. Eğer anemi rahatsızlığı hamile bir kadında görülüyorsa, bebeğin gereksinimleri ve anne adayının gereksinimleri göz önünde bulundurularak üç ile altıncı aylar arasında demir ihtiyacının iki kat daha da artacağı söylenmelidir. Hamilelerde alması gereken besinlerin daha çok, ceviz, pekmez, üzüm, kayısı, erik, badem, kuru fasulye, nohut, tahin, pekmez, susam ve kuru baklagillerle beslenmesi hemşire tarafından açıklanmalıdır. 
]]>
Doğal Ayak Bakımı https://www.bakimlar.com/dogal-ayak-bakimi.html Mon, 25 Jun 2018 22:10:57 +0000 Doğal Ayak Bakımı, Ayak bakımı sağlığın en önemli göstergesidir. Her mevsimde ayrı bir önem gösterilmesi gereken ayaklar, kış aylarında soğuk havaların etkisiyle topuklar çatlar ve kurur. Bunun için kış ayla Doğal Ayak Bakımı, Ayak bakımı sağlığın en önemli göstergesidir. Her mevsimde ayrı bir önem gösterilmesi gereken ayaklar, kış aylarında soğuk havaların etkisiyle topuklar çatlar ve kurur. Bunun için kış aylarında ayaklar daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Özellikle yaz aylarında ise, tüm vücutta olduğu gibi ayaklarda da nem kaybı olur. Sıcak havadan etkilenen ayaklarda mantar oluşmaması için bakım yapmak çok önemlidir. Kışın nemlendirici sürülmeyen ayaklarda yaz mevsiminde daha fazla kararmaya başlar. Genellikle ayak kararması nemsizlikten ve susuzluktan dolayı meydana gelir. Bu açıdan tahriş gören ayak tabanında sertleşme yaparak bir şekilde tepki verir. Yani ayak tabanında bulunan çok önemli bir zar vardır. Bu zar eklem yüzeyinden oluşan etkin kemiklerden, ince kaslardan ve kirişlerden meydana gelir. Sağlık ve güzellik açısından doğal ayak bakımı da bunun çok önemli bir parçasını oluşturur. Ancak bazı nedenlerden dolayı uzun süre ayakta kalmak, sert zeminde yürümek, yanlış ayakkabı, gebelik ve ileri yaş sorunlarında ayak tabanı çöker ve zar kalınlaşır. Bundan sonra ayak ağrısı ve şişmesi yaşanır. Bu durumda ayaklarda cilt kuruluğu, kepeklenme, çatlaklar ve kaşıntılar şeklinde belirtiler meydana gelir. Bu yüzden ayak bakımı temizliği ve güzelliği çok önemlidir. Hem sağlık, hem de güzellik açısından bakımlı ayaklar için sizlere çok özel doğal ayak bakımı uygulamalarını sunuyoruz.

Doğal Ayak Bakımı ve Uygulaması;

Ayak banyosu; Dinlendirici ve iyileştirici uygulamaların başında ayak banyosu yer alır. Genel olarak, ayaklar suyun içerisinde yapılan bir dinlendirme ve bakım şeklidir. Bunun için ayaklar 15 derecedeki suyun içerisine bırakılır. Sıcaklık hissi duyulana kadar bekleyip, ayaklar sudan çıkarılır. Daha sonra yumuşak bir havluya sararak, kuruması için normal ısıya dönmesi sağlanır.

Ponza taşı; Ayak topukları kuruyarak sert bir katman oluşturur. Ponza taşı kullanılarak topuklarda etkili bir temizlik yapılır. İlk adım olarak ayaklar beş dakika boyunca ılık suda bekletilir ve yumuşaması sağlanır. Bu süreden sonra ölü derinin dökülmesi için ponza taşı dairesel hareketlerle topuklara uygulanır. Sonra yumuşak bir havlu ile kurutulur. Bu sayede yumuşak ve pırıl, pırıl olur.

Tırnak Bakımı; Her insanın temel bakım ihtiyaçlarından biri olan tırnak bakımı ile ilgili ılık suyun içerisinde ayaklar 2-3 dakika bekletilir. Sıcak suyun içerisinde yumuşayan tırnaklar rahatlıkla kesilir. Tırnaklar kesildikten sonra tırnak altındaki etleri iterek pamukla ölü hücreler temizlenir. Temiz bir havlu ile iyice kurulandıktan sonra törpülenerek ayak tırnak bakımı tamamlanır.

Nemlendirici; Nemini kaybeden tırnaklar daha çabuk kurur. Bu sebeple ayaklar sabunla ve ılık suyla yıkanması gereklidir. Bu işlem yapıldıktan sonra soğuk su ile durulanır. Havlu ile parmak araları da dahil olmak üzere ayağın her yeri iyice kurulanır. Daha sonra yatmadan önce, ayaklara yoğun bir nemlendirici krem sürülür. Üzerine de pamuklu bir çorap giyilmesi, pürüzsüz ve hoş olacaktır. 

]]>
Uzun Tırnak Bakımı https://www.bakimlar.com/uzun-tirnak-bakimi.html Tue, 26 Jun 2018 06:06:35 +0000 Uzun tırnak bakımı her kadının zaman harcadığı bir konudur. Bakımlı eller tırnakların bakımlı olmasıyla anlaşılır. Kadınlar tırnaklarının güzel olmasını ister, bunun için zamanımızı  güzellik merkezlerinde Uzun tırnak bakımı her kadının zaman harcadığı bir konudur. Bakımlı eller tırnakların bakımlı olmasıyla anlaşılır. Kadınlar tırnaklarının güzel olmasını ister, bunun için zamanımızı  güzellik merkezlerinde geçirmemize gerek yoktur. Tırnak bakımı sanıldığı kadar zor değildir. 

Evde uzun tırnak bakımı yöntemleri,
 • Tırnak Kesimi : Tırnak kesimimizi duştan sonra tırnak doğal yoldan yumuşamış ve nemlenmiş olduğu zaman yapmamız gerekiyor. Tırnaklarımızı kestikten sonra bir nemlendirici krem sürerek  2 - 3 dakika bekletip tırnakların nemlendiriciyi emmesini sağlamalıyız. Nemlendirici olarak vazelini tercih edebilirsiniz. Vazelin tırnaklara törpüleme öncesi doğal yollardan manikür - pedikür yapmış gibi oluyor. Tırnak kesimine başlamadan önce tırnak makasını  ıslatarak tırnakların sağa sola sıçramasını engellemiş oluruz. 
 • Tırnak Törpüleme : Tırnaklarımıza sürmüş olduğumuz nemlendirici krem kuruduktan sonra törpüleme işlemine başlayabiliriz. Çoğumuz tırnak törpüleme işlemini yalnış  uyguluyor. Yapmamız gereken şey ilk önce tırnaklarımızı küt mü yuvarlak mı kesmeye karar vermek, daha sonra işleme başlıyoruz. Küt tırnakların  kırılması daha kolaydır eğer tırnaklarınız uygun ise tırnaklarınızı oval veya yuvarlak törpüleme şeklinde kullanabilirsiniz. Küt tırnak bir süre kullandıktan sonra çabucak kırılır. Kısa parmaklara sahip olan kişiler küt törpüleme şeklini uygulaması gerekir. Uzun tırnaklara sahipseniz en ideal törpüleme oval olandır. Törpüleme işlemi steril koşullarda yapılmadır. Başkasının kullandığı törpüleri asla kullanmamalıyız. Kullanılan törpü tahta olamalıdır. Metal törpüler tırnakların kırılmasına neden olabilir. 
 • Kütikül Temizleme : Manikür - pedikürcülerin canımızı acıtarak yapmaya çalıştığı işlemi biz evde kendimiz yapmamız mümkün. Bunun için kullanılan kütikül giderici krem bize yardımcı olabiilir. BU kremi tırnak diplerine U şeklinde sürüyoruz 15 - 20 saniye bekliyoruz, daha sonra tırnak etini ittirici alet ile ittiriyoruz. Bu işlem bittikten sonra ellerimizi ılık su ile yıkıyoruz. bu işlem haftada 2 kez uygulanabilir. 
 • Zeytinyağ  ve Limon ile Tırnak Bakımı : Tırnakların dostu olan limon sertleştirici özelliğe sahiptir. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu sıkılarak  karıştırılır. Karışım 15 dakika beklettikten sonra  tırnaklara sürülür 5 dakikada tırnakta bekletilir daha sonra ılık su ile yıkanır. Tırnakların soyulmasına ve tahriş olmasına iyi gelen bu karışım cildi ve tırnakları nemlendirir. Güzel ve bakımlı tırnaklara sahip olmak için bu bakımı uygulamakta fayda var. 
]]>
Sakal Bıyık Bakımı https://www.bakimlar.com/sakal-biyik-bakimi.html Tue, 26 Jun 2018 18:31:21 +0000 Sakal bıyık bakım, erkeklerin yüz kısmındaki dış görünüşleri için sakal ve bıyık bakımı imaj hususunda önemli bir detaydır. Bakımı oldukça zahmetli olan sakal ve bıyığın gün aşırı düzeltilmesi gerekir. Erk Sakal bıyık bakım, erkeklerin yüz kısmındaki dış görünüşleri için sakal ve bıyık bakımı imaj hususunda önemli bir detaydır. Bakımı oldukça zahmetli olan sakal ve bıyığın gün aşırı düzeltilmesi gerekir. Erkekler tarz sahibi olabilmek için sakal ve bıyıklarını uzatarak çeşitli şekiller vermektedir. Sakal ve bıyıkların kıl yapılarına göre bakımları değişmektedir. İnce kıllar fazla kabarırken kalın kıllar ise taranmaya ve yoğunluğunun alınmasına ihtiyaç duyar. Sadece tıraş olarak akıllarda yer alan bu bölgelerin bakımı birçok yöntemler ile yapılabilmektedir. Günümüzün gençliği sakal bıyık bakımı için bayağı zaman harcamaktadırlar. Sakal bıyık kısmının makas jilet, veya elektronik tıraş makineleri ile düzenlenmesi bakım için yeterli değildir. Tıpkı bir saç gibi özenle bakım yapılması önemli hususlardandır. Özellikle cilt sağlığına özen gösterilmesi kıl çıkan köklerin beslenmesi, nemlendirilmesi ve bakımının yapılması gerekir. Bunun için de bakım yağları, sakal bıyık serumu ve uygun kremlerin kullanılması fayda sağlayacaktır. Sağlıklı sakal ve bıyıkların elde edilmesi için öncelikler vücut için gerekli vitamin değerlerinin alınması fayda sağlayacaktır. Bu besin değerleri ile daha verimli kıl köklerinin varlığı kaçınılmazdır.

Sakal ve bıyık bakımı nasıl yapılır

İyi görünümlü sakal ve bıyık için öncelikle bu alana uygun tasarımlı sabun veya şampuan kullanımı ile kılların içerisindeki kiri masaj yaparak temizlemek şarttır. Bu o alandaki derinin nefes almasını sağlayacaktır. Sakal ve bıyık bakımı için geliştirilmemiş herhangi bir temizleyici ürün kullanımı kıl köklerinde kepeklenme, sivilce oluşumu ve kaşıntı gibi nedenleri beraberinde getirecektir. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında mutlaka hekim kontrolü altında temizleyici ürünlerin kullanımı doğru olacaktır. Tam olarak durulama yapılmayan sakal ve bıyık alanında kepek problemi artış gösterir. Sakalın kolay tarana bilmesi için yüz için uyumlu bakım kremlerinin uygulanması gerekmektedir. Bu bakım kremlerinin deriye sürülmeyecek şekilde kullanılması doğru bir seçenektir. Sakal bıyık bakımında kurulama da oldukça önemlidir. Tamamıyla kurulamayan noktalarda kireçli suyun etkisi temas ederek kuru bir cilt oluşumuna ortam hazırlayacaktır. Kurulama işlemi yumuşak bir havlu ile yapılmalıdır. Saç kurutma makinelerinin bu yönde kullanımı yanlıştır. Yüksek ısı ile cildin doğal olarak ürettiği yağların azalmasına sebep olarak kıl köklerinin tahrişine mahal verir. Sakal ve bıyıkların ince bir tarak ile taranması kıl köklerini geliştirip kılın belirli bir yönde uzamasına imkan tanıyacaktır. Tel şeklindeki kısmen uzayan sakallar ve dudak kısmını aşan ağız içerisine yakın olan bıyıklar düzenli hizada kesilmelidir. Hem estetik görüntü açısından hem de kılların sağlıklı uzaması yönünden fayda sağlayacaktır. Bitkisel yağlarının çok az miktarda belirli aralıklarla kullanımı sakal ve bıyık bakımı için  kılların beslenmesini, parlamasını ve daha güçlü yapıda olmasını sağlayacaktır.
]]>
Minik Kaktüs Bakımı https://www.bakimlar.com/minik-kaktus-bakimi.html Wed, 27 Jun 2018 16:52:47 +0000 Minik Kaktüs Bakımı, bütün bitkiler içinde bakımı en basit olan minik kaktüs ve dikensiz minik kaktüslerdir. Minik kaktüslerin gövdeleri etli ve hafif yassılaşmış, yaprakları da oldukça dikenlidir. Minik kaktüslerin hepsinin Minik Kaktüs Bakımı, bütün bitkiler içinde bakımı en basit olan minik kaktüs ve dikensiz minik kaktüslerdir. Minik kaktüslerin gövdeleri etli ve hafif yassılaşmış, yaprakları da oldukça dikenlidir. Minik kaktüslerin hepsinin yaprakları da dikenli değildir. Minik kaktüsler genellikle çöllerde bol bol yetişir. Susuzluğa, sıcaklığa oldukça dayanaklı ve güçlüdür. Evinizde minik kaktüsler yetiştirmek, çiçek açmasını ve iyi gelişmesini istiyorsanız, bütün şartları iyi bilmek ve minik kaktüsü de ortamına göre yetiştirmeniz gerekir. 

Minik Kaktüs Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Minik kaktüs bakımında bir kaç dikkat edilmesi gereken hususlar var. Bu hususlar;sulama, ışık, ısı, toprak, gübre ve havalandırma olarak sıralayabiliriz. 

Minik Kaktüs Bakımında Sulama; 

Daha önce de belirtiğimiz gibi minik kaktüslerin aşırı su ihtiyacı olmayan bir bitki türüdür. Fakat minik kaktüslerin sulanmayı anlamına gelmez. Ev hanımları bazen minik kaktüsleri musluk altında sulama yapmakta. Yapılan bu sulama işlemi doğru değildir.Zaman içinde minik kaktüslerin köklerinin ölmesine sebep olunur. Bu yüzden sulama yaparken pet şişe veya su bardağı ile yavaş yavaş sulamanızı daha doğru olacaktır. Minik kaktüsler sulamaya ihtiyaç duydukları dönem genellikle ilk bahar ve yaz dönemidir. Kış aylarında minik kaktüsleri mümkün oldukça sulamamak en doğrusudur. Minik kaktüs bakımında sulama işlemi yapıldığı zaman havanın güneşli be minik kaktüslerin de güneş önün olmasına dikkat edin. Güneşli günde minik kaktüsler sulama işlemi yapıldığında verilen suyu hemen kurutur ve böylelikle minik kaktüs bakımını doğru yapılmış olur.

Minik Kaktüs Bakımında Işık; 

Her mevsim bol ışık isteyen bir dikenli bitkidir. Bu yüzden minik kaktüsler şartlar elverdikçe cam kenarlarında ve balkonlarda güneş alan bölümlerde durmasında fayda vardır. Minik kaktüs bakımda ışık da durması faydalı ama öğle vakti aşırı bir güneşin altın olmaması gerekir.

Minik Kaktüs Bakımında Isı

Genellikle yaz aylarında büyüyen ve kış mevsiminde uykuya geçen bir bitkidir. Minik kaktüs bakımında ısı gelişi için çok önemlidir. Minik kaktüsler sağlık ve düzenli bir gelişimi için ortam sıcaklığı en az 16 derece olmalıdır. Minik kaktüs bakımında ısı sıcaklığı 40 dereceye yükselse de bir zararı olmaz ama ortam sıcaklığı 1 altına düşerse bu sıcaklık minik kaktüse zarar verebilir.

Minik Kaktüs Bakımında Toprak; 

Minik kaktüslerin kökleri genelde ince lifler halinde olduğunda aşırı derin toprak istemez. Minik kaktüs bakımında en önemli nokta toprağın kireçli olmamasına dikkat etmektir. Minik kaktüsler için çiçek toprağı veya torf ilk tercihler aranızda olsun. 

Minik Kaktüs Bakımında Gübre; 

Kesinlikle suni gübre kullanılmalıdır. Bazen hayvan gübresi kullanılmakta fakat kullanılan hayvan gübresini yarardan çok zararı bulunmakta. Minik kaktüs bakımın da gübreyi genellikle ilkbahar veya yaz aylarında verilmelidir. Çünkü bitki kışın uyuduğunda verilen gübreyi toprakta eritmez.

Minik Kaktüs Bakımında Havalandırma;

Minik kaktüsler doğası gereği havasızlığa dayanamazlar. Bu yüzde evde bakılan minik kaktüslerin sık sık havalandırılması gerekir. Minik kaktüsleri balkonda bakmak daha doğrudur.
]]>
Kışın Çim Bakımı https://www.bakimlar.com/kisin-cim-bakimi.html Thu, 28 Jun 2018 06:56:32 +0000 Kışın Çim Bakımı, her mevsim yeşile ihtiyaç duyulması insanlar ve doğadaki diğer canlılar bakımından vazgeçilemez bir unsurdur. Kışın çim bakımı zor şartlara rağmen üstesinden gelinecek bir durumdur. Kar, yağmur, çamu Kışın Çim Bakımı, her mevsim yeşile ihtiyaç duyulması insanlar ve doğadaki diğer canlılar bakımından vazgeçilemez bir unsurdur. Kışın çim bakımı zor şartlara rağmen üstesinden gelinecek bir durumdur. Kar, yağmur, çamur demeden çim bakımının yapılması dış görsellik açısından değerlidir. Bu zorlu kış mevsiminde hayat toprağın altında yeniden can bulmaktadır. Bunun için bahçe alanlarında çim tohumunun serpilmesi yağan kar ve yağmur sularının da etkisiyle yeşermeye başlayacaktır. Burada önemli olan husus yeni çıkmaya başlayan çimleri koruyarak düzenli bir şekilde bakımını yapmaktır. Kışın çim bakımı için toprağın geçirimli yumuşak bir tabakaya sahip olması işi zorlaştırsa de pes edilmemelidir. Bu mevsimde bakımın devamlılık göstermesi çamurlaşma sorununu da bir nebze dahi olsa azaltmaktadır. Bahçesi olan herkes yemyeşil bakımlı bir çim varlığına sahip olmak ister. Bu yüzden bir bahçenin en iyi dekorasyonu da çimler olmaktadır. Her mevsim yeşil tutulmak istenilen alanların bakımlarının düzenli şekilde yapılması toprak kaybını da önlemektedir. İyi bakılan toprak örtüsü alanının mevcut olduğu yerde kışın çim bulunduğu yer ortamını kökleriyle ağ gibi sardığı için buna göre de bakımı uygun bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde yeşeren çimlerin zarar görmesi tehlikesi ile karşı karşıya gelinebilir. Bunun için hava koşullarını dikkate alarak öncelikle kış aylarında güneşli güzel bir günün varlığından fırsattan istifade edilerek çim bakımı yapılmalıdır. Bu bakım çim içerisindeki çöp ve fazla taşların toplanmasıyla başlar. Böylece kışın çim bakımı sırasında içerisinde barındırdığı işe yaramaz maddelerden kurtularak daha sağlıklık bir şekilde gelişim gösterir. Ardından çimlerin boyutu biçme aletiyle azaltılır. Böylece çimler sağlıklı bir şekilde büyümeye yüz tutar. Kışın çim bakımı için sulama imkanları gelişmiştir. Kar ve yağmur suları yeterli olup ayrı olarak su isteğine ihtiyaç yoktur.

Kışın Çim Bakımı Önerileri

Kışın yağışlı dönemlerde çim bakımına ara verilmelidir. Çimlerin köklerinden kopmasına sebep olmadan çim makası veya çim biçme makinesi ile uygun hava şartında çim bakımı yapılması doğru olacaktır. Bakımı esnasında yabani otlardan ayıklanır. Aşırı sulama ihtiyacına gerek duyulmaz. Eksiksiz toprak hazırlığı yapılarak çim alanının her noktasına bakım yapılmalıdır. Yetişkin çürümüş çimlerin kış boyunca düzenli bakılması gerekir. Sağlıklı çimlerin varlığı temiz hava oluşumuna da etkendir. İlkbahardaki çimlenmeye hazırlık için kış sonlarında bahçe toprak safhasının çim tohumuyla sürülmesi gerekir. Belirli aralıklara organik çim gübresi takviyesi yapılmalıdır. Kışın çim bakımı her safhasında efor ve son derece dikkat gerektirmektedir. Yer yer azalmış olan çimlerin yerine yenilerinin yetişmesi için çim tohumu kışın sonlarına doğru atılarak bakımı yapılıp çimler ortaya çıkmaya başlayana kadar azami dikkat ve uğraş sarf edilmesi emeklerin iyi yönde gelişmesine fayda sağlayacaktır.
]]>
Aktivite İntoleransı Hemşirelik Bakım Planı https://www.bakimlar.com/aktivite-intoleransi-hemsirelik-bakim-plani.html Fri, 29 Jun 2018 03:35:47 +0000 Aktivite İntoleransı Hemşirelik Bakım Planı, Bu hastalığa sahip olan hastalar, günlük aktivitelerinde efor gerektiren eylemleri tam anlamıyla yerine getiremez. Fizyolojik kapasitesinde azalma görülür. Özellikle, tempolu yürüy Aktivite İntoleransı Hemşirelik Bakım Planı, Bu hastalığa sahip olan hastalar, günlük aktivitelerinde efor gerektiren eylemleri tam anlamıyla yerine getiremez. Fizyolojik kapasitesinde azalma görülür. Özellikle, tempolu yürüyüşlerde, hızlı yürümede, koşmada, yüzmede, efor gerektiren eylemlerde fizyolojik gerileme görülür. Bu hastalığa bağlı baş dönmesi, solgunluk, yaptığı aktiviteden kaynaklanan ve beklenilen kan basıncının artmaması, nabzındaki dengesizlik, solunum dengesizlikleri görülebilir. Bu hastalığı yorgunlukla karıştırmamak gerekir. Yorgun insan dinlenince yorgunluğunu geçirir. Aktive intoleransı olan hastalarda da aynıdır. Amaç hemşirenin hastadaki aktivite toleransını artırmaya çalışmasıdır. Hemşire, aktivite intoleransı olan hastanın yorgunluk anında hastanın yorgunluğa uyumunu sağlamaya yönelik bir yol izler.

Aktivite İntoleransı Hemşirelik Bakım Planı Uygulaması

Hemşirenin Tanısı: Hastada görülen aktivite intoleransı

Amaç: Aktivite intoleransını geliştirmek ve arttırmak

Uygulama:
 • Hastanın dinlenirken nabız ve solunum değerleri gözlemlenir. Herhangi bir anormal durumda doktorla irtibata geçilir.
 • Hastayı gözlemlemek için hastaya bazı ufak aktiviteler verilir. Eğer hastada bu aktiviteleri yaparken göhüs ağrısı, vertigo, dispne, bradikardi, solunum hızında azalma görülürse, rom egzersizleri yaptırılır.
 • Hastaya günlük dinlenme programı oluşturulur. Hasta bilgilendirilir.
 • Hastaya yavaş ve az aktivite  yaptırarak toleransı arttırılması sağlanır.
 • Hastanın yemeklerden sonra dinlenmesi gerektiği söylenir.
 • Eğer akciğere bağlı gelişen aktivite intöleransı oluşmuş ise, doğru solunum alıp verme teknikleri hakkında bilgi verilir.
]]>
Sıklamen Bakımı https://www.bakimlar.com/siklamen-bakimi.html Fri, 29 Jun 2018 12:56:40 +0000 Sıklamen Bakımı, tabiattaki yaşam alanı kayalık alanlar ve ormanların güneşe bakan yanları olan sıklamen çiçeğinin yetişme şartlarının insan eliyle iyileştirilmesi durumudur. Çok yıllık yumru köklü bitki türüdür. Bir Sıklamen Bakımı, tabiattaki yaşam alanı kayalık alanlar ve ormanların güneşe bakan yanları olan sıklamen çiçeğinin yetişme şartlarının insan eliyle iyileştirilmesi durumudur. Çok yıllık yumru köklü bitki türüdür. Birçok isimle adlandırılan bu çiçek İran menekşesi, tavşan kulağı, buhuru meryem, mormilik olarak da bilinmektedir. Çeşitli türlere mensup sıklamen bakımı genel olarak her türü için aynı şekilde işlem yapılmaktadır. Bu bitkinin boyu 5-19 cm civarındadır. Yaprakları yeşil renkte olup sarı çizgisel desenleri ve kalp şeklinde görünümü vardır. İlkbahar mevsiminde Mart ve Nisan aylarında çiçek açar. Dal halindeki çiçekleri kırmızı, beyaz, açık ve koyu pembe renktedir. Hoş bir görünüme sahip olduğu için süs bitkileri ve yetiştiriciliğinde ticareti yapılan bitkiler arasında yer alarak doğal yaşam alanlarındaki nesli tükenmektedir. Bu çiçeğin bazı türleri soğuğa karşı dayanıklı iken bazı türleri ise dayanıksızdır. Bakımı esnasında güneş ışınlarıyla yaşamayı çok sever. Nemli hava verimli yetişmesi için önemlidir. Sıklamen bakımı için öncelikle bahçe veya saksı ortamında beslenmesi yönünde bir karar verilmelidir. Uygun bahçe ortamı var ise güneşe bakan alanlara bu çiçeğin yumru kökleri Şubat ve Mart aylarında ekilmelidir. Bu noktada can suyunun verilmesi önem arz eder. Filizlenmesi Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşerek dallanıp budaklanma aşamasına gelmektedir. 3-4 günde bir sulanması bakımının ilk şartlarındandır. Öte yandan yetişme aşamasına geldiğinde çürüyen yaprak ve dalları budama makası ile nazik bir şekilde bitkiye zarar vermeden kesilmelidir. Toprağına belirli aralıklarla çapa yapılarak havalandırma işlemi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca, doğal hayvan gübrelerinin toprağa bir miktar eklenmesi vitamin ve mineraller açısından önemlidir. Saksıda yetiştirilen türlerinde ise yılda en az bir defa toprak değişimi yapılması nefes almasını sağlayacaktır. Kuruyan yaprakların alınması yeni filizlenme imkanına ortam hazırlayacaktır.

Sıklamen bakımı sonrası

Gerekli budama, toprağı gübreleme ve havalandırma, sulama, güneşlendirme işlemlerinin yapılmasından sonra sıklamen yaprakları ve çiçekleri tozlanmış ise uygun bir bez veya pamukla oluşan tozlar alınır. Eğer saksı içerisinde yetiştirilen tür ise saksısının etrafı temizlenerek alt su birikinti kabı sulardan arındırılarak güneş gören bir ortamda yaklaşık bir saat boyunca dinlendirilir. 3 veya 4 günlük bir zaman diliminden sonra kuruyan toprağı tekrar sulanarak aynı işlem en azından haftalık olarak düzenli bir şekilde yapılır. Gayet hoş bir görünüme sahip olan bu çiçeğin bakımından sonra dikkat edilecek husus sulama, güneş ihtiyacı, aşırı soğuğa ve sıcaklığa dayanıklılık unsurudur. Bakımı yapılan bu çiçek gelişimini sağlıklı bir şekilde ilerletir. Bu aşamada tohum oluşumu başlayarak çiçeklenme dönemindeki performansı düşer. Bu yüzden solan çiçek oldukça saplarının tepelerinden koparılması gerekir.
]]>
Araç Kış Bakımı https://www.bakimlar.com/arac-kis-bakimi.html Fri, 29 Jun 2018 21:55:51 +0000 Araç Kış Bakımı, Araçlarının kışlık bakımını ihmal eden araç sahiplerini kış şartlarında arabalarında oluşacak arızalar sebebi ile 4-5 bin liraya varan ağır faturalar ile karşılaşılabilir. Kış ayında karşılaş Araç Kış Bakımı, Araçlarının kışlık bakımını ihmal eden araç sahiplerini kış şartlarında arabalarında oluşacak arızalar sebebi ile 4-5 bin liraya varan ağır faturalar ile karşılaşılabilir. Kış ayında karşılaşılabilecek herhangi bir riske karşı motorlu araçların bazı bakımlardan mutlaka geçmesi gerekir. Karlı, soğuk, yağmurlu ve sisli havalarda araç kullanımı her zamankinden çok daha tehlikeli olduğundan dolayı araçlarında buna göre bakımının yapılarak hazırlanması gerekir. Kış mevsimine girerken akü bakımının da oldukça önemli olduğunu hatırlatan uzmanlar araç sahiplerini akü bakımlarını aksatmadan kontrol etmeleri gerekmektedir.

Araç Kış Bakımı İçin Yapılması Gerekenler 
 • Kış ayına girer iken dikkat edilmesi gereken yer motor soğutma suyunun antifriz oranıdır. Motorda su oranı doğru ayarlanmazsa soğuk yerde su donarak motor bloğuna ciddi zararlar vermektedir.
 • Motorun sağlıklı bir şekilde çalışması için soğutma suyuna antifriz konması gerekir. Motorun ilk andaki hareketi zorlaştığından dolayı akü kontrol edilmelidir. Su oranı eğer düşük ise tamamlanması gerekmektedir.
 • Eski bir akü soğuk havada görevini tam olarak yapamaz. Bu sebeple mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Seyir güvenliği içinde silecek süpürgesinin lastikleri ile silecek suyunu da yine kontrol etmesi gerekir.
 • Soğutma sıvısında eğer kaçak varsa araç mutlaka kontrol edilmelidir. Oluşan kaçak önlenmelidir.

Kış Öncesi Araç Bakım Kuralları Nelerdir

 • Antifriz seviyesinin azalmaması için her daim özel sıvılar kullanması gerekir. Araçlar için özel üretilen sıvılar yerine su kullanmanız sudan dolayı kireçlenmelere oluşan bu kireçlenmeler de su kaçaklarına ve hararet sorunlarına neden olur.
 • Kış yolculuklarında arabada mutlaka aracın lastik boyutuna göre zincir olması gerekir.
 • Zincir daha öncesinde eğer kullanılmış herhangi bir kırık, ezilme yada eksik olup olmadığı mutlaka kontrol edilmesi gerekir.
 • Camda donmalar oluşmaması için cam suyuna antifriz konması gerekir.
 • Cam suyu antifrizi suyun donmasını önler ve daha iyi performans almanızı sağlar.
 • Silecek suyunda her daim soğuk havaya dayanıklı özel sıvılar kullanılması gerekir. Soğutma sıvıları antifriz yardımı yerine devamlı su ile tamamlanması gerekmektedir.
 • Mevsim şartlarının çok ağır olduğu yerlere giderken arabada bir buz kazıyıcısının olması gerekir.
 • Lastik değiştirme ve zincir takma gibi durumlar içinde araçta buna elverişli eldiven olması gerekir.

]]>
Deri Ayakkabı Bakımı https://www.bakimlar.com/deri-ayakkabi-bakimi.html Sat, 30 Jun 2018 12:34:53 +0000 Deri ayakkabı bakımı, deri ile yapılan her ürün çok değerli, kaliteli ve pahalıdır. Çok şık ayakkabı çeşitleri bulunan deri ayakkabılar alındığı zaman kullanılırken zarar görmesi istenilmez. Bu nedenle büyük titizlik Deri ayakkabı bakımı, deri ile yapılan her ürün çok değerli, kaliteli ve pahalıdır. Çok şık ayakkabı çeşitleri bulunan deri ayakkabılar alındığı zaman kullanılırken zarar görmesi istenilmez. Bu nedenle büyük titizlik ve özenle bakımı yapılarak temizlenir. Günümüzde bir çok kişinin kullanmış olduğu deri ayakkabı bakımı yapılmazsa deforme, olabilir, hatta yırtılabilir. Bu sebeple tamir gören deri ayakkabıların eski haline gelmesi mümkün değildir. Görüntü itibariyle eskisi gibi güzel görünmeyecek hatta estetiğini kaybedecektir. Deri ayakkabı kullanmak için bir takım temizlik ve dikkat isteyen hususları vardır, buna özen gösterilmelidir. Özellikle deri ayakkabıların zarar görmemesi uzun yıllar kullanılması için püf noktaları göz önünde bulundurup bilmek gerekir. Hor kullanılma sonucu kişilerin ayakkabısı uzun ömürlü olmayacaktır. Deri ayakkabı bakımında en önemli detaylardan birisi ayakkabının ıslak bırakılmamasıdır. Bu sonuç ayakkabının ömrünü en kısa zaman içinde bitirir. Suda bırakılan deri ayakkabılar üzerinde bir takım lekeler oluşarak ayakkabının kötü görünmesini sağlar.

Deri ayakkabı bakımı ve kullanılması gerekenler
 • Yumuşak bir bez
 • 1 adet ayakkabı fırçası
 • Deri ayakkabı spreyi
 • Deri ayakkabı parlatıcısı
 • Ilık sirkeli su
Deri ayakkabı bakımında temizlik nasıl yapılır Öncelikle deri ayakkabı seçimi ne kadar titiz ve şık bir seçim yaptığınızı ortaya koyar. Yaptığınız seçim deri ayakkabınızda bağcıklı yada bağcıksız olması bakımını ve temizliğini kolaylaştırır. Deri ayakkabınız bağcıkları çıkartılarak temizliğine başlamış olursunuz. Fırça yardımıyla tozu alınmalıdır, ayakkabılar yumuşak bezle dairesel şeklinde yavaşça silinir. Deri ayakkabı bakımı sprey yardımıyla aynı şekilde yavaşça dairesel hareketlerle sprey sıkılır. Günlük kullanımlarda siz istemezseniz bile ayakkabılarda lekeler oluşacaktır. Bu lekeyi sadece sirkeli ılık su çıkartacaktır. Kullanılacak olan sirke hiç bir şekilde deri ayakkabı bakımında zarar vermeyecektir, bu bir garantidir. Deri ayakkabılar kesinlikle güneş altında bırakılmamalıdır. Deri ayakkabı bakımı ve temizliği yapılınca saklama koşulları da son derece önemlidir. Deri ayakkabılar üzerine hiç bir cisim bırakılmamalıdır. Temizlenip, bakımı yapılan deri ayakkabılar ayak sağlığınızı uzun yıllar korur.
]]>
Nar Ağacı Bakımı https://www.bakimlar.com/nar-agaci-bakimi.html Sun, 01 Jul 2018 09:39:45 +0000 Nar Ağacı Bakımı, Nar ülkemizde yetiştirilen bir ağaç türüdür. Bereketi temsil eder. Nar Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilir. Nar ağacı yapı itibari ile güçlü yıllık bir ağaç türüdür. Nar Ağacı Bakımı, Nar ülkemizde yetiştirilen bir ağaç türüdür. Bereketi temsil eder. Nar Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilir. Nar ağacı yapı itibari ile güçlü yıllık bir ağaç türüdür. Meyvesini sonbaharda verir. 

Nar ağacı bakımı:
 • Toprak işleme: Toprak yüzeysel çapalanır. Bu sayede ağacın nefes alınması sağlanır.
 • Sulama: Nar ağacı nemli ortamı sever. Çiçek açma döneminde mutlaka sulanmalıdır. Kış ve Sonbaharda toprağın nemli olması gerekir.Meyve olgunlaşınca derimden 15 gün önce sulama kesilir.
 • Gübre: Nar ağacı azota ihtiyaç duyar. Nar ağacının gübrelenmesi oldukça önemlidir.
 • Hasat: Ağustos ortasından başlanarak kasım ayının ortasına kadar devam eder. 2-3 kez ayrı zamanlarda hasat yapılır. Yağış başlamadan hasat bitirilmeli, aksi halde meyve böceklenir. Nar ağacının boyu 1 ve 5 metre arasındadır.
 • Budama: Sonbaharda, nar ağacının yapraklarının dökülmesi ile  budama yapılır. 
 • Rüzgar: Nar ağacı rüzgarlı ortamı sevmez. Mutlaka rüzgar kesiciler kullanılmalıdır.
 • Ilıman ortam: Nar ağacının toprağı nemli ortamı sever. Ilıman bölgelerde yetiştirme olasılığı oldukça fazladır.
 • Tozlanma: Nar ağacının tozlanması böcekler tarafından yapılır. Tozlanma doğal yollarla yapılır.
 • İklim isteği: Yazları sıcak, kışları ılık geçen yerlere adapte olurlar. Bitki -10 dereceye kadar dayanıklıdır.
 • Fidan üretimi: Nar ağacı aşıyla üretilir. Tohumlar dinlenmeden çimlenir. En kolay çeşidi odun çelikleridir. Odun çilekleri sonbaharda 1,5 metre çapında 25 santimetre uzunluğunda alınır. Dikim yapılacak tarla derin sürülür. Tarla makineyle 120 santimetre şeklinde ince çizgiler açar. Açılan çizgilere odun çileklerini 5-6 santimetre dışarıda kalacak şekilde dikilir. Üzerine yanmış çiftlik gübresi ile kümbet yapılır. 
]]>
Dekübit Bakımı https://www.bakimlar.com/dekubit-bakimi.html Sun, 01 Jul 2018 15:19:38 +0000 Dekübit Bakımı, öncelikle dekübitin ne olduğunu söyleyecek olursak; kronik hastalıklar ve önemli bir ameliyat sonrasında uzun süre yatakta kalıp sürekli yan veya düz yatma sonucu, basınç altında kalan bölgelerde deri ve deri Dekübit Bakımı, öncelikle dekübitin ne olduğunu söyleyecek olursak; kronik hastalıklar ve önemli bir ameliyat sonrasında uzun süre yatakta kalıp sürekli yan veya düz yatma sonucu, basınç altında kalan bölgelerde deri ve deri altı dokusunda kan dolaşımındaki aksaklığa bağlı olarak oluşan yaralardır. Hastaların %70'i 70 yaş ve üzeri hastalardır. Yaşlı ve merkezi sinir sisteminde hasar olan hastalarda, vücudun bir savunma mekanizması olan yatarken pozisyon değiştirme gibi bir hareket olmadığı için vücudun yere temas eden bölgeleri uzun süre basınç altında kaldığından bu açılan yaralar yüzünden hastayı kaybetme riski yüksektir. 

Yatak Yaralarından Korunmak İçin:

Noktasal basınçların önlenmesi için hastanın düzenli olarak 30 derecelik açılarla hareket ettirilmesi ve basıncı azaltmak amacıyla yumuşak yastıkların kullanılması gerekmektedir. Havalı yatakların veya su yataklarının kullanılması bu yaraların oluşumunu daha çok engellemektedir. Yatak ile hastanın vücudu arasındaki sürtünme en aza indirilmelidir. Çünkü en ufak bir sıyrık bile derin yaraların açılmasına neden olabilmektedir. Ayrıca çarşaftaki küçük kırışıklıklar da basıncın artmasına ve derideki sıyrıklara yol açabileceği için hastanın çarşafının gergin olması gerekmektedir. Ayrıca cildin kuru kalmasına özen gösterilmelidir. Cilt tahriş etmeyen malzemelerle temizlenmeli, sıcak suyla yıkanmalı ve sonrasında kurulanmalıdır.  

Dekübit Bakımı Nasıl Yapılır

Tedavi dört temele dayanmaktadır. Birinci aşamada basıncın ortadan kaldırılması söz konusudur. Hastalığın evresine göre basıncın bir saat kaldırılması yeterken daha ileri evrelerde bu süre iki güne kadar uzayabilmektedir. İkinci aşamada yaranın temizlenmesi ve nekrotik kısımların yani ölü dokuların ortadan kaldırılması vardır. Yaranın serum fizyolojik ile yıkanması, nekrotik dokunun temizlenmesi ve uygun pansuman ile engellenmesi gerekmektedir. Dekübit bakımının üçüncü aşamasında ise oluşmuş enfeksiyonun kontrol edilmesi gereklidir. Enfeksiyonun kontrolü için düzenli olarak bakteri kültürü alınmalıdır. Son olarak son aşamada cerrahi müdahale söz konusudur. İleri evredeki dekübit yaralarının kapanması için cerrahi müdahale gerekmektedir. Yara enfeksiyonlardan ve nekrotik dokulardan arındırıldıktan sonra yara kapatılır. 
]]>
Ceviz Ağacı Bakımı https://www.bakimlar.com/ceviz-agaci-bakimi.html Mon, 02 Jul 2018 02:03:18 +0000 Ceviz ağacı bakımı, Ceviz ağacı uzun ömürlü olan orman bitki türlerinden biridir. Ceviz ağaçları hızlı gelişir. Ceviz ağacı 25-30 metre uzunluğa varabilir. Ceviz ağacı farklı toprak ve iklim şartlarına uyum sağlayabil Ceviz ağacı bakımı, Ceviz ağacı uzun ömürlü olan orman bitki türlerinden biridir. Ceviz ağaçları hızlı gelişir. Ceviz ağacı 25-30 metre uzunluğa varabilir. Ceviz ağacı farklı toprak ve iklim şartlarına uyum sağlayabilir. Ceviz çok miktarda A vitamini içermektedir. Ceviz kuru yahut taze olarak tüketilmektedir. Ceviz meyvesi ekonomik olarak da değeri yüksek olan bir besindir. Cevizin ağacı da kerestecilikte kullanılmaktadır. 

Ceviz Ağacı Bakımı İçin İzlenilen Aşamalar Nelerdir 

Ceviz ağacı bakımında takip edilmesi gereken aşamalar sulama, gübreleme, toprak işleme, budama, hastalık ve zararlılar ile mücadeledir. 

Sulama: Ceviz ağacı suyu çok fazla sevmektedir. Ancak ceviz ağacının kazık kökleri 3-4 metre derinliğe kadar inebildiği için taban suyu yüksek olan toprakları sevmemektedir. Bundan dolayı ceviz ağacının taban suyunun 2,5-3 metreden yukarı olmamasına dikkat edilmelidir. Ceviz ağacı suyu fazla tutmayan, gevşek yapıya sahip alüvyal derin toprakları sevmektedir. Ceviz ağacı ihtiyacı olan suyun bir kısmını yağışlar ile karşılar iken, ceviz ağacına bahar ve yaz aylarında su verilmelidir. Ağacın gelişimi, sağlığı ve meyvesi için sulama lazım olan bir işlemdir. Ceviz ağacını 4 ile 8 gün aralığında sulamaya dikkat edilmelidir. Sonbaharda sulama işlemi yavaş yavaş azaltılarak bırakılmalıdır. Soğuk havalarda ceviz ağacını sulamak ağacı olumsuz yönden etkilemektedir. 

Gübreleme: Toprak ve yaprak analizi gübreleme işlemi için yapılmalıdır. Küçükbaş hayvan gübresi kullanılarak ceviz ağacının gereksinim duyduğu mineraller ceviz ağacına verilmektedir. Ancak büyükbaş hayvan gübresi kullanılmamaktadır. Sonbahar mevsiminde yaprakların döküldüğü zaman kullanılan küçükbaş hayvan gübresi ilkbahar mevsiminde de çapalanmaktadır. Böylelikle iyice toprağa karıştırılnaktadır. 

Toprak İşleme: Ceviz ağacının bulunduğu bölgenin sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde sürülmesi gerekmektedir. Ancak sürme yahut çapalama süreçlerinde ceviz ağacının köklerine zarar verilmesine özen gösterilmelidir. 

Budama: Ceviz ağacının bulunduğu bölge kış aylarının ılık geçtiği bir yer ise ağacın kış dinlenmesine girmesinden sonra budanması en uygun olan zamanlamadır. Yalnız eğer kış sert geçen bir yerde ceviz ağacı bulunuyor ise şiddetli donlar öncesi budama işleminin yapılması uygun olmamaktadır. Ceviz ağacı yaprak dökümü sonrası ve ilkbaharda gelişim periyodu öncesi olan süreçte budanmalıdır. Yaz budamasında ceviz ağacına uç alma, bükme, sürgünlerin azaltılmaları, dalların açılarının genişletilmesi yahut daraltılması gibi bakım işlemleri yapılmaktadır. Ceviz ağacının yaz budaması ilkbahar sonu ve yazın başlangıcı ile yapılmalıdır. 

Hastalık ve Zararlılar ile Mücadele: Ceviz ağaçlarının altında bulunan dal, dökülmüş yaprak ve ot gibi birikintilerin toplanarak yakılmalıdır. Zararlı böceklere karşı ilaçlama yapılmalıdır. Ceviz ağacının bulunduğu arazinin temizlenmesi mantar hastalıkları ve zararlı böcek larva ve yumurtaları da ortadan kaldırmaktadır. ]]>
Diş Sağlığı Ve Bakımı https://www.bakimlar.com/dis-sagligi-ve-bakimi.html Mon, 02 Jul 2018 07:17:13 +0000 Diş Sağlığı Ve Bakımı, En önemli organlarından biri olan dişler, yiyeceklerin sindirimi ve konuşurken seslerin düzgün bir şekilde çıkarılmasını sağlarlar. Bu nedenle diş sağlığı ve bakımı oldukça önemlidir. Ağız Diş Sağlığı Ve Bakımı, En önemli organlarından biri olan dişler, yiyeceklerin sindirimi ve konuşurken seslerin düzgün bir şekilde çıkarılmasını sağlarlar. Bu nedenle diş sağlığı ve bakımı oldukça önemlidir. Ağız ve diş sağlığı bozulmuş olan kişiler yiyecekleri parçalamakta zorlanır ve konuşurken sesleri zor çıkarır. Diş sağlığının yeterli yapılmadığı durumlar diş kaybına neden olarak dışarıdan estetik olarak hoş bir görünüm sergilemez. Bu nedenle diş sağlığı ve bakımına yeterli zamanın ayrılması gerekir. Diş bakımı sistemli olarak yapıldığı zaman dişle ilgili birçok sorunun önüne geçilmiş olunur. Bebeklik yaşlarından başlayan diş bakımında A, C, D vitaminleri dişlerin gelişmesinde büyük bir role sahiptir. 

Diş sağlığı ve bakımı için dikkat edilecek konular

Diş fırçası ve diş macunu, diş sağlığı ve bakımında diş fırçalamanın önemi oldukça büyüktür. Fırçalama işleminin usulüne uygun olarak ve her yemekten sonra yapılması önerilir. Sert diş fırçaları dişlerin aşınmasına neden olabilir. Bu nedenle iyi bir diş fırçası için düz saplı, baş kısmı kısa ve orta sertlikte naylon kıllardan oluşan fırçalar tercih edilmelidir. Misvak kullanımı bakımlı ve sağlıklı dişler için oldukça önemlidir. Beyazlatıcı özelliği olan diş macunları dişlerin zarar görmesine neden olabileceği gibi zaman içerisinde dişlerin aşınmalara yol açar açabilir. Ancak en iyi veya ideal bir diş macunu söz konusu değildir. Kişinin tercih edebileceği diş macunu, tadı ve  kokusu kendi isteğine uygun olan bir diş macunudur. Diş fırçalanırken diş fırçası diş eti hizasında belli bir açı ile tutulmalı ve diş etinden dişe doğru gıda atıklarının ağız boşluğuna indirecek biçimde yapılmalıdır. Bu fırçalama tekniği sert bir darbeler şeklinde değil de 45 derecelik açı ile düz ve dairesel bir hareketle hafif bastırılarak yapılmalıdır. En doğru diş fırçalama süresi alışkanlık haline getirene kadar 10-12 dakika, diş fırçalamak alışkanlık haline geldiğinde ise 2-3 dakika olmalıdır. Diş fırçasının kişisel bir araç olması nedeniyle başkaları tarafından asla kullanılmaması ve diş fırçasının 6-8 ayda bir yenilenmesi diş sağlığı ve bakımından açısından önemlidir.

Diş ipleri, diş fırçasının tam olarak ulaşamadığı diş ve diş yüzeylerin temizlenmesinde kullanılan diş ipleri, özel olarak üretilmiş diş arası fırçaları veya kürdanlar ile dişin temizlenmesi ile diş bakımı yapılabilir. Dişlerin günde 1 defa diş ipi ile temizlenmesi yeterlidir.

Ağız gargaraları, günde 1 defa gargara yapılması, özellikle de diş fırçasının ulaşamadığı bölümlerde yer alan mikroorganizmaların oluşmasını ve dişte oluşacak bakterileri engelleyerek bu durumun yaratacağı ağız kokusu problemini ortadan kaldırır. Gargara yapılması diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile beraber diş bakımı ve sağlığında kullanılan bir yöntemdir.

Bunların yanı sıra kişi dişinin zarar verecek şeylere karşı dikkatli olmalı, aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerin dişine zarar vereceğini düşünerek tüketeceği gıdaların ılık olmasına özen göstermeli ve dişleri ile sert bir şey kırmamalıdır. Çürüyen diş diş sağlığı açısından mutlaka tedavi ettirilmeli veya çektirilmelidir. Çünkü dişlerin çürümesi birtakım mikropların oluşmasına neden olabileceği için birçok hastalığa ve diş eti iltihabına yol açabilir.

]]>
Saka Bakımı https://www.bakimlar.com/saka-bakimi.html Tue, 03 Jul 2018 01:47:13 +0000 Saka kuşu bakımı, Saka kuşlarını sağlıklı bir şekilde yaşatabilmek amacıyla dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Saka kuşları kafeslerde de oldukça sık bakılan bir kuş cinsidir. Antik çağda birçok ressama ila Saka kuşu bakımı, Saka kuşlarını sağlıklı bir şekilde yaşatabilmek amacıyla dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Saka kuşları kafeslerde de oldukça sık bakılan bir kuş cinsidir. Antik çağda birçok ressama ilam veren ve günümüzde de Avrupa'daki müzelerde hala sergilenmekte olan resimlere konu olan  saka kuşları özellikle görünüm ve ötüşleri itibariyle çok dikkat çekerler. 

Saka kuşu bakımı özellikleri:

İspinozgillerden, ortalama 13 cm büyüklüğünde ve taneci bir kuş olan saka kuş gösterişli görünümü, güzel ötüşü ile en dikkat çekici kuş türlerindendir. Avrupa, Batı Asya ve  Kuzey Afrika'yı kapsayan bir coğrafi alana dağılmış olan saka kuşlarını Türkiye'nin hemen her yerinde görmek mümkündür.

Saka kuşu bakımı Yaşam ve beslenme koşulları:

Doğal ortamda genellikle orman kenarlarında, ağaçlık alanlarda, akarsu başlarında, dikenlik vb. alanlarda yaşayan saka kuşlarını açık alanda beslemek, kapalı alanda beslemekten daha iyidir. Doğal ortamda deve dikeni tohumu ile beslenen saka kuşlarını kafes hayatında sadece deve dikeni tohumu ile beslemek yapılabilecek büyük hatalardandır.  Saka kuşlarının bakımında bazı özel karışımlı tohumları kullanmak saka kuşları için hayati bir öneme sahiptir. İçinde nijer ideal tohumu, deve diken, tohumu, ay çekirdeği, keten tohumu, gelincik tohumu,marul veya kıvırcık tohumu gibi tohumların bulunduğu karışımlar saka kuşları için ideal beslenme olacaktır. Bu karışımın yanında yeşil besinler de saka kuşlarının olmazsa olmazıdır. Yeşil besinler olmadan hayatta kalmaları çok zor olan sakaların bakımında gün içinde brokoli, ıspanak, çam ya da ladin yaprakları gibi yeşil besinler muhakkak kullanılmalıdır. Elma, armut, üzüm, incir gibi meyveleri de yerler. Aynı zamanda yaprak bitleri, karınca yumurtaları, güveler, küçük çekirgeler, örümcekler ve meyve sinekleri gibi böcekleri de severler. Susuzluğa asla tahammül edemeyen saka kuşları, pisliğe ve bakımsızlığa tahammül edemedikleri gibi banyoya bayılırlar.
]]>
Garden Koala Bakımı https://www.bakimlar.com/garden-koala-bakimi.html Tue, 03 Jul 2018 09:33:08 +0000 Garden Koala Bakımı, Türkiye de bir ilk olan phalaenopsis orkide bitkisinin tek yerli üreticisi garden koala'dır. Garden koala yanı zamanda Afrika menekşesi üretimi ve sıra ficus çeşitleri ve robusta, ortanca, karanfil Garden Koala Bakımı, Türkiye de bir ilk olan phalaenopsis orkide bitkisinin tek yerli üreticisi garden koala'dır. Garden koala yanı zamanda Afrika menekşesi üretimi ve sıra ficus çeşitleri ve robusta, ortanca, karanfil, sardunya, impatiens adı verilen süs bitkileri de üretilmektedir. Evlerimizi, ofislerimizi, bahçelerimizi kısacası bulunduğumuz her yeri süsleyip, güzelleştiren bu bitkiler özenli bir bakım istemektedirler.

Garden Koala süs bitkileri bakımı nasıl yapılmalıdır

Garden koala bu güzel süs bitkilerini, bitki taşımaya uygun nakliye araçları ile size sağlıklı bir şekilde ulaştırmaktadır. Bundan sonrası ise bitkinin güzelliğini ve canlılığını korumak için tamamen sizin yapacağınız bakım ile alakalıdır. Garden koala orkide ağırlıklı süs bitkisi ürettiğinden dolayı hem orkide hem de diğer süs bitkilerine bakarken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilmeniz gerekenleri keyifle okuyabilirsiniz.

 • Orkide en narin çiçeklerden biri olup, direkt güneş ışığını sevmez. Orkidenin ortamı yarı güneşli yerlerdir. 
 • Garden koala bakımında gerek orkide gerekse diğer süs bitkileri, ortam sıcaklığına bağlı olarak haftada bir yada iki defa sulanmalıdır.
 • Orkideleri bir arada tutmanız onlar açısından doğal bir mikro klima ortamı yaratır.
 • Süs bitkilerinizi gübrelerken kompoze gübre kullanmalısınız. Ve gübreleme oranı çok az olmalıdır. Özellikle orkide aşırı gübreyi sevmez.
 • Hava sirkülasyonunun iyi olması süs bitkileri açısından çok faydalıdır. Hava sıcaklığı gündüz 24 derece gece 18 derece olmalıdır.
 • Salon süs bitkileri için yaz aylarında kuzeye bakan bir cam önü en uygun yerdir. Soğuk havalarda ise cam kenarından uzak tutmanız gerekir. İnce yapraklı süs bitkileri nemli kalın yapraklılar ise kuru ortamları tercih ederler.
 • Garden koala bakımında , süs bitkilerinizin suya ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için parmağınızı bitkinin toprağına 2 cm olacak şekilde sokun. Böylece kuru yada nemli olduğunu anlayabilirsiniz. Süs bitkileri özellikle kış mevsiminde daha az sulanmayı severler. Süs bitkilerinde bazıları yapraktan sulanmayı severken bazıları da çiçek tabağına yani alta verilen sudan hoşlanırlar. Musluk suyu ise en az 2 saat dinlendirilmesi gerekir. Yağmurlu günlerden süs bitkilerinizin bundan faydalanmasına imkan sağlamalısınız.  
 • Süs bitkileri kökleri ile birlikte geliştikleri için doğal olarak saksıda bulunan besin miktarı azalacaktır. Saksı değiştirme zamanının geldiğini alt yapraklardaki çürümelerden kolayca anlayabilirsiniz. Çok hızlı gelişim gösteren bitkilerde her yıl ilkbahar aylarında saksı değişimi yapılabilir. Hasta olan bitkilerde hemen değiştirebilirsiniz. Hasta süs bitkilerinde saksı değişimi sırasında eski topraktan iz kalmaması için kökler tamamen yıkanmalı ve budanmalıdır. Saksı değişimi yapılan bitkiler bolca sulanmalı ve yarı gölge bir ortamda tutulmalıdır. Saksısı değiştirilen süs bitkileri yaklaşık bir buçuk ay gübrelenmez. 
 • Garden koala bakımında, süs bitkileri kapalı alanlarda uzunca bir süre sağlıklı kalabilirler, fakat ortamda sigara dumanı ve kirli hava fazla ise belli aralıklarda bitkinin temiz havaya çıkarılması gerekir.
 • Süs bitkilerinde ilkbahar aylarında 3-4 gözden budama yapılması çok faydalıdır. 

   

]]>
Ariston Kombi Bakımı https://www.bakimlar.com/ariston-kombi-bakimi.html Tue, 03 Jul 2018 18:30:00 +0000 Ariston kombi bakımı, Yılda 1 defa olmak üzere yaz mevsiminde kombi servis bakımları ariston servisleri  tarafından bakımları yapılması gerekmektedir. Bakımı yapılan kombiler yıl içerisinde en az sorunu ve yüksek performansı Ariston kombi bakımı, Yılda 1 defa olmak üzere yaz mevsiminde kombi servis bakımları ariston servisleri  tarafından bakımları yapılması gerekmektedir. Bakımı yapılan kombiler yıl içerisinde en az sorunu ve yüksek performansı göstermektedir. Kombi bakımı yapılırken ariston kombi kullananların ariston müşteri hizmetlerini aramalı ve yetkili kişilerle görüşerek bakım yaptırmaları gerekmektedir. 

Ariston kombi bakımı için yapılması gerekenler:
 • Cihazın tozları temizlenmeli.
 • Yanma haznesindeki biriken tozlar temizlenmeli.
 • Meme gözeneklerindeki tozlar temizlenmeli.
 • Sıcak su gidişi kontrol edilmeli.
 • Cihazın son kontrolü müşterinin yanında yapılmalı ve her şeyden tamamen emin olduktan sonra teslim edilmeli.
 • Baca bağlantı haznesi temizlenmeli.
 • Bacalı cihazlarda baca emniyeti kontrol edilmeli, gerekirse baca emniyet limiti değiştirilmelidir.
Kombi hiç çalışmıyorsa suyu bitmiş olabilir, kullanılan birçok kombi suyu bittiği zaman emniyet olarak çalışmamaktadır. Gaz vanası kapalı olabilir veya elektrik şalteri kapalı olabilir. Bunları kontrol ettikten sonra hala kombi çalışmıyorsa kombi arızayı aramak gerekmektedir. 

Kombi çalışıyor ama ısıtmıyorsa ne yapmak gerekir
 • Termostat derecesi kısık olabilir.
 • Peteklerin temizlenmesi gerekebilir.
 • Cihazda problem olabilir.
Kombide arıza söz konusu olduğu zamanlarda kombi servis personeli bilgilendirme yaptıktan sonra hala arıza giderilmediyse müşterinin izni alınarak kombiyi yerinde, söküp götürmeden gidermeye çalışmak gerekmektedir.
]]>
Bilgisayar Bakım Programı https://www.bakimlar.com/bilgisayar-bakim-programi.html Wed, 04 Jul 2018 16:01:07 +0000 Bilgisayar Bakım Programı, Sürekli olarak kullandığınız bilgisayarınızın düzenli olarak bakımını yapmak, yeni alınmış gibi bilgisayarın ilk günkü performansını koruması açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. C Bilgisayar Bakım Programı, Sürekli olarak kullandığınız bilgisayarınızın düzenli olarak bakımını yapmak, yeni alınmış gibi bilgisayarın ilk günkü performansını koruması açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. CCleaner bilgisayar programı sayesinde bilgisayarınızın periyodik bakımlarını çok kolaylıkla yapabilmeniz mümkündür. CCleaner, bilgisayar bakımı hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan bilgisayar kullanıcılarının bile rahatlıkla ve problemsiz bir şekilde kullanabilecekleri ve faydalanabilecekleri bir yazılımdır. Ücretsiz olarak verilen bu yazılım programı sayesinde anında kayıt defterinizi, bilgisayarda gereksiz duran dosyaları ve programlardan arta kalan, bilgisayarın yavaşlamasına neden olan bu dosyaları kısa sürede temizler ve bilgisayarın hızlanmasını sağlar. 

Yet Another Cleaner Bilgisayar Bakım Programı

Yet Another Cleaner'ı bilgisayarınıza yüklediğiniz zaman karşınıza şık, profesyonel ve sadece ara bir yüz çıkıyor. Size güven hissi verecek olan ve kullanım rahatlığı sağlayacak olan bu ara yüzde bilgisayar bakımı için, temizlik, sistem koruma, performans iyileştirme ve program kaldırma gibi fonksiyonları içeren bir panel bulunacaktır. Bu panelde ihtiyacınıza cevap veren hizmeti seçerek bilgisayar bakımını başlatabilirsiniz. Bu nokta da bilgisayarınızda yüklü olan programların boyutuna göre farklılık gösteren bir tarama programı süzgecinden sonra yet another cleaner bilgisayar bakım programı yazılımı sizden temizleme işlemini başlatabilmek için bir yetki ister. Hemen ardından yükleme başlarken dosyaların boyutuna göre temizleme süreci uygulanır ve süresi dosyaların boyutuna göre değişiklik gösterir. 

Bilgisayar Bakım Programı

Bilgisayarın performansının iyileştirilmesi, sistem tamiri ve bilgisayarın koruması gibi parça parça değilde farklı işlevleri tek bir potada silen Glary Utilities, bilgisayar bakım programı son zamanda gelişmiş en iyi bilgisayar bakım programı olması nedeni ile bilgisayar ile ilgilenen herkesin mutlaka göz atması gereken bakım programlarından biridir. Üstelik tamamen ücretsiz olan Glary Utilities sayesinde de sisteminizde yüklü olarak bulunan programlara ait dosyaları düzeltebilir aynı zamanda da ihtiyacınız olmayan gereksiz dosyaları silebilirsiniz. Bu sayede de bilgisayarınız gereksiz dosyalardan kurtulduğu için çok daha hızlı çalışacaktır. Bu bilgisayar bakım programı sayesinde aynı zamanda bilgisayarınızda ki bozuk olan kısa yolları ile başlangıç programlarını optimize etme imkanı bulmuş olacaksınız. Bu yenileme sayesinde bilgisayarınız daha düzenli ve temiz bir sisteme sahip olmuş olacaktır. 

Glary Utilities bilgisayar bakım programı yazılımının en büyük özelliklerinden biri de Türkçe dil desteğinin sunulmasıdır. Bu özellik sayesinde ingilizce bilmeyen bilgisayar kullanıcıları bile yazılımı kolaylıkla yükleyebilir ve bilgisayarlarının bakımını kendileri yapabilir. Oldukça şık ve sade bir ara yüzü olan Glary Utilities bilgisayar bakımı programı, işlevsel özelliği ile bilgisayarların en gözde programları arasında yer alabilecek aday bir bilgisayar bakım programı yazılımı demek oldukça yerinde olur.  
]]>
Yüz Bakım Maskeleri https://www.bakimlar.com/yuz-bakim-maskeleri.html Wed, 04 Jul 2018 20:31:31 +0000 Yüz bakım maskeleri, cilt vücudun en büyük organıdır ve hastalığa neden olan her türlü organizma ve madde  karşı ilk ve en önemli bariyerdir. Sıkı ve ışıltılı bir yüz sağlık belirtisidir ve sağlığımızı koru Yüz bakım maskeleri, cilt vücudun en büyük organıdır ve hastalığa neden olan her türlü organizma ve madde  karşı ilk ve en önemli bariyerdir. Sıkı ve ışıltılı bir yüz sağlık belirtisidir ve sağlığımızı korumak istiyorsak cildimizi de korumalıyız. Biz ne kadar bakım yapsak ta, cildin görünümünü ve fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilecek pek çok iç ve dış etken bulunmaktadır. Yüz bakım maskeleri yaparak bu olumsuzlukları engelleyemesekte, bu durumdan en hasarla çıkabiliriz. Hiç kimse yüzünün kötü bir görüntüsü olsun istemez. Cildimiz kalojen liflerinin örgü gibi sarılması ile oluşmaktadır. Zamanla bu liflerde sarkmalar ve çatlamalar oluşacaktır. Bu noktada cildimize takviye yapmazsak hızlı bir şekilde bozulmalar ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte, hormonsal problemlerden dolayı sivilceler veya cilt tipimize göre kırışıklıklar oluşabilir. Tabi ki, hepimiz ciddi paralar ödeyerek pahalı kremler alamıyoruz veya estetik merkezlerine gidemiyoruz. Bu sebeple yüz bakım maskeleri kurtarıcımız olacaktır. Pek çok bakım maskesini evinizde olan ürünler ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Cildin yorgun görünümünün sebeplerinden bazıları, çoğunlukla geç saatlere kadar uyumama veya az uyuma, çok çalışma, aşırı stres gibi durumlar olabiliyor. 

Bazı yüz bakım maskeleri;

 • Yarım muzu blenderdan geçirip püre haline getirin. 2 yemek kaşığı balı ekleyerek maske kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu maskeyi yüzünüzün her yerine gelecek şekilde sürün ve 20 dakika kadar bekleyin ve ılık suyla yüzünüzü durulayın. Bu maskeyi cildinizi rahatlatmak için istediğiniz zaman, istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz.
 • Bir avuç dolusu kurutulmuş gül yaprağını öğüterek toz haline getirin. Birkaç adet çileği püre haline getirip içine, toz haline getirdiğiniz gül yapraklarını ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün. Tamamen kuruyana kadar bekleyin ve sonra ılık suyla durulayın.
 • Tahriş olmuş ve hasarlı ciltleri düzeltebilmek için en etkili doğal yöntemlerden birisi de yeşil çay yüz bakım maskesidir. 2 poşet yeşil çayı sallayarak hazırlayın. Bu çayları oda sıcaklığında bekletip, ılık hale geldikten sonra bir pamuk topu yardımı ile sonra yüzünüze ve boynunuza sürün. 10-15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın.
 • Bir tutam safranı Hindistan cevizi sütü içerisinde 5 dakika  kadar kaynatın ve soğuyup koyulaşmasını bekleyin. Daha sonra da bu maskeyi yüzünüze sürün. Yüzünüzde 10 dakika kadar bekletip ılık su ile durulayın.
 • Birkaç adet kayısı alın ve kabuklarını soyun. Sonra çekirdeklerini de çıkararak kayısıları püre haline getirin. Kil ve yoğurt da ekleyerek yumuşak bir kıvam haline gelene kadar karıştırın. Göz bölgesine gelmeyecek şekilde maskeyi tüm yüzünüze sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.
 • 2-3 adet limonun kabuklarını soyup su içerisinde üç dakika kadar bekletip yumuşatın. Sonra bu limon kabuklarını robotta püre haline getirin ve yüzünüze sürün. Yarım saat kadar bekleyip yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Yüz bakım maskeleri, her cilt tipine göre farklı malzemelerden ve karışımlardan oluşan, cildi yenilemek amacıyla yapılan ve içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde de cildi besleyen maskelerdir. Bu maskeler özellikle kış aylarında hızlıca kuruyan yüzümüzün, kaybettiği ışıltısını yeniden kazanmasına yardımcı olacaktır. Ev yapımı yüz maskeleri, güzellik merkezlerinde veya kuaförlerde uygulanan yüz maskelerinden daha doğal olduğundan, daha sık uygulanmaktadır. Ayrıca evde yaptığımız yüz bakım maskelerinin faydasını daha uzun süre görebileceksiniz. Hem paramız cebinizde kalmış olacak hem de en doğal ve faydalı yüz maskeleri yaparak güzelliğinize güzellik katacaksınız.

]]>
Benjamin Çiçeği Bakımı https://www.bakimlar.com/benjamin-cicegi-bakimi.html Thu, 05 Jul 2018 08:28:36 +0000 Benjamin çiçeği bakımı, yaşam alanlarına renk katan, kişiyi huzur veren bir tür saksı çiçeğidir. Boy uzunluğu 50 santim ve 2,50 santime kadar uzanabilir. Burgu ve örgülü gövde türü olan çeşitleri vardır. Yap Benjamin çiçeği bakımı, yaşam alanlarına renk katan, kişiyi huzur veren bir tür saksı çiçeğidir. Boy uzunluğu 50 santim ve 2,50 santime kadar uzanabilir. Burgu ve örgülü gövde türü olan çeşitleri vardır. Yaprakları, yeşil tonlarında ve beyaz olur. Ev ya da iş ortamında bakımı oldukça kolay olduğu için tercih edilen bir süsü bitkidir.

Benjamin çiçeği güneşli alanlardan hoşlanır. Eğer karanlıkta kalırsa yaprakları dökülür. Karanlıkta kalan yaprakları korumak için arada saksının yön değiştirmesi gerekir. Kapı, cam önü gibi rüzgar görmeyecek yerlerde bakılmalıdır. Rüzgar aldığında yine yaprakları dökülür. Benjamin çiçeğinin su ihtiyacı toprağına parmak bastırılarak anlaşılabilir. Eğer toprağı nemliyse sulama işlemi ertelenmelidir. Kışın haftada bir defa yazın ise hava şartlarına ve sıcaklığına bağlı olarak haftada 2-3 defa sulanmalıdır. Sulama her zaman aynı kap ve ölçülerde olmalıdır. Sulama suyunun oda sıcaklığında olması önemlidir. Soğuk ya da sıcak suyla sulandığında kök ve yaprak kısımları zarar görerek çiçek ölebilir.

Benjamin çiçeği bakımı uygulamaları

Güneş: Benjamin çiçeği güneç seven bir çiçektir. Ancak direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Çiçeğin ışık alan kısmı haftada düzenli olarak yer değiştirilmelidir. Bu sayede güneş almayan kısım güneşe doğru çevrilir. Çiçek eğer ışıktan yoksun kalırsa yeteri kadar beslenemez ve zarar görür.

Benjamin çiçeği sulama: Yukarıda da açıkladığımız gibi yaz aylarında eğer hava çok sıcaksa haftada 3 defa sulanması gerekir. Hava şartlarına bağlı olarak yazın en az 2 defa sulanması, kışın ise haftada bir defa sulanması yeterlidir. Sulama günlerinin her zaman aynı günlerde olması gerekir. Örneğin kışın pazartesi günü sulanmışsa gelecek pazartesi tekrar sulanmalıdır. Sulama akşam yapılmış ve sabah saksı tabağında su birikmişse tabağın suyu boşaltılmalıdır. Aksi halde böceklenme ve küf oluşabilir. Sulamada temel ilke çiçeğin toprağı kuruduğunda sulama yapılmasıdır.

Benjamin çiçeği toprak değişimi nasıl yapılır

Benjamin çiçeği toprak değişiminde en uygun zaman Nisan- Mayıs aylarıdır. Topak değişiminde kullanılacak saksı bir öncekinin bir numara büyüğü olmalıdır.

Benjamin çiçeği nasıl budanır

Uzun ömürlü ve dayanıklı bir saksı çiçeği olan Benjamin budamasında yaprakların ve çiçeğin yenilenebilmesi için çiçeğin uzun dalları dikkatli bir şekilde kesilmelidir.

Benjamin çiçeği bakımında vitamin kullanımı

Benjamin çiçeğine vitamin kullanmak için çiçeğin sağlığını yitirmiş olması gerekir. Eğer çiçeğin yaprak ve çiçek kısmı canlıysa gereksiz vitamin kullanılmamalıdır. Eğer çiçek canlılığını yitirmiş, yaprakları sararmaya başlamışsa gelişimini desteklemek için vitamin kullanılabilir. Vitamin kullanımı 1 litre suya bir ölçek vitamin eklenmelidir. Suyla vitamin iyice karıştırıldıktan sonra 15 gün arayla sulama şeklinde çiçeğe verilmelidir.

Benjamin çiçeği nasıl çoğaltılır

Benjamin çiçeği iki şekilde çoğaltılabilir. Birincisi gövdeden köklü çiçek alınarak çoğaltma işlemi yapılır. İkinci çoğaltma işleminde ise dal ve yapraklar kullanılarak çoğaltma yapılabilir. Çiçekten alınan dal su dolu bir vazo ya da şişe içine koyularak çimlendirilir. Kısa süre içinde çimlenecek olan dal uygun saksı ve toprağa dikilerek yetiştirilir.]]>
Lepistes Yavru Bakımı https://www.bakimlar.com/lepistes-yavru-bakimi.html Fri, 06 Jul 2018 04:51:18 +0000 Lepistes yavru bakımı: Lepistesler güzel görünümlü, kolay üreyen, barışçıl balıklardır. Lepistes balıkları canlı doğum yaparlar.  Yavrularının büyümesi ve gelişmesi oldukça basit olan bu tür, genellikle  ak
Lepistes yavru bakımı: Lepistesler güzel görünümlü, kolay üreyen, barışçıl balıklardır. Lepistes balıkları canlı doğum yaparlar.  Yavrularının büyümesi ve gelişmesi oldukça basit olan bu tür, genellikle  akvaryumlarda  tek tür olarak  beslenmesi tavsiye edilir. 
Eğer akvaryumda lepistes türünü rahatsız eden balıklar var ise, lepisteslerin sağlıklı ve düzenli yavru vermelerini engeller. Bu türdeki balıklar en az 20 litrelik akvaryumda bakılması gerekir. Canlı doğuran balıkların akvaryumlarının bol bitkili olması gerekir. Böylece yeni doğacak yavruların hayatta kalma şansını arttırmaktadır.  Aksi takdirde akvaryumdaki diğer balıklar bazı  zamanlar yavruları yiyebilirler. Dişi lepistesler, ortalama olarak ayda 10-50 arası yavru doğurmaktadır.

Lepistes yavru bakımı:
 • Su kalitesini kontrol ederek, akvaryum suyu uygun olduğunda bu balıklar çabuk büyümektedir. Su kalitesi için amonyak, nitrit, nitrat testi aleti edinin. Suda hiç amonyak, nitrit olmadığına emin olun ve nitratın da en fazla 10 ppm (milyonda 10) olduğunu görün. Haftalık su değişimlerini yapın. Ancak bunu yaparken yavru lepisteslere zarar vermemeye özen gösterin. Su sıcaklığını 24-26.5 santigrat derecelerde sabitleyin ve bu dereceler dışına çıkmamaya dikkat edin.
 • Akvaryuma uygun filtre seçmelisiniz. Düşük güçlü mekanik filtre ya da sünger filtre tercih edin. Filtrenin girişinde sünger benzeri bir malzeme olması gerekir. Bu sünger yavruları içine çekmemesi içindir.
 • Lepistes yavruları, kendi ebeveynleri de olmak üzere bir çok balık için yem olabilir. Bundan dolayı yetişkin balıklardan ayrılmaları gerekir. Eğer ayrı bir akvaryuma alınmaları mümkün değilse, yavrulukta tutulmaları güvenli olacaktır.
 • Yavru lepisteslerin sağlıklı bir şekilde büyümesi için kaliteli yem ile beslenmesi gerekir. Eğer özel yemler kullanmıyorsanız, pul yemleri ufalayarak yavruları besleyebilirsiniz. Yavrular büyüdükçe pul yemleri kullanabilirsiniz.
 •  Hastalıkları önlemek için ilk olarak akvaryum suyunun temiz olmasına özen göstermelisiniz. Yavru balıklar yetişkin balıklara göre daha hassas olduğu için düzenli aralıklarla akvaryum suyunu temizleyin. Temiz su yavruların büyümesini hızlandıracaktır. Ayrıca hasta olan yavruların yaşama ihtimali çok düşük olduğu için diğer balıklardan ayrılmaları gerekir. Çünkü içinde yavru bulunan bir akvaryumda ilaç tedavi uygulanması tavsiye edilmez. Bunun nedeni doğru dozun ayarlanması zor olduğundandır. Bunların yanında akvaryum suyuna 10 litreye 1 çay kaşığı kaya tuzu koyarak hastalıklarla mücadelede bir ön tedbir olabilmektedir.
 • Her bir lepistes yavrularının yeteri kadar beslendiğinden emin olun ve yavruların büyümelerini gözlemleyin. Yavrularınız yem olmayacak kadar büyüdüğünde yani 6-7 mm boylarına ulaştığında, onları yetişkin balıkların arasına koyabilirsiniz. Balıkların cinsiyetinin belirginleşmesi 1-2 ayı bulacaktır.
]]>
Bypass Ameliyatı Sonrası Bakım https://www.bakimlar.com/bypass-ameliyati-sonrasi-bakim.html Fri, 06 Jul 2018 20:17:17 +0000 Bypass ameliyatı sonrası bakım; en az ameliyat kadar hayati öneme sahiptir. İnsan sağlığının değeri ancak kaybedildiğinde anlaşılmaktadır. Özellikle kalp rahatsızlıkları gibi ciddi hastalıkların akabinde hastaların s Bypass ameliyatı sonrası bakım; en az ameliyat kadar hayati öneme sahiptir. İnsan sağlığının değeri ancak kaybedildiğinde anlaşılmaktadır. Özellikle kalp rahatsızlıkları gibi ciddi hastalıkların akabinde hastaların sağlıklarına daha fazla önem vermesi gerekmektedir. Bypass ameliyatı geçiren  kişiler artık kalp hastasıdır ve bu nedenle de eski yaşam alışkanlıklarının birçoğunu değiştirmeleri gerekir. Bunların en başında ise beslenme alışkanlıkları gelmektedir. Bypass ameliyatı oldukça ağır bir ameliyattır ve hastaların kendisini toparlaması bir hayli zaman almaktadır. bypass ameliyatı,  hastanın kapalı olan damarından tekrar kan akımının gerçekleştirilmesi için yapılan bir tıbbi müdahaledir. Hastalar ameliyattan hemen sonra genellikle yoğun bakım ünitesine alınır ve bir müddet burada sıkı gözlem altında tutulur. 

Bypass ameliyatından sonra hastaların bakımı için yapılması gerekenler:
 • Ameliyatın akabinde hastalar birkaç saat yoğun bakım ünitesine alınır ve bir süre sonra buradan çıkartılarak normal odada gözlemlenmeye devam edilir. Hastanın serviste kalma süresi yaklaşık bir hafta kadardır. Eğer hastane şartları müsait ise bu süre boyunca hastanın yanında ona yardımcı olacak sağlıklı bir yetişkinin kalması çok önemli bir husustur. Bu kimse hastanın yanında iken kendisinin rahat edebileceği biri olmalı ve ona moral vermelidir.
 • Ameliyattan sonra hastanın beslenme düzeni ve diyeti de çok önemlidir. Bu husus  hastanede iken zaten doktorlar tarafından gözetim altında tutulur. Fakat hasta taburcu edilerek eve getirildiğinde doktorun tavsiye ettiği beslenme düzenine hemen başlanılması gerekir. Özellikle yağlı, ağır yiyeceklerden ve katı yağlardan uzak durulması gerekir. Ayrıca bu hastaların kalp krizi geçirme ihtimali de bulunduğu gözden kaçırılmamalıdır.
 • Hastaların hastane ve ev ortamında üzücü konulardan uzak tutulması gerekir.
 • Hasta bir kaç hafta sonra ayağa kalmaya başladığında artık kendisini yormayan fiziksel aktivitelere de başlayabilir. Bu hastalar için yapılabilecek en iyi fiziksel aktivite sakin yürüyüşlerdir. 
 • Hasta ameliyat öncesinde sigara alkol gibi zararlı maddeler kullanıyorsa artık ameliyat sonrasında bırakması için gerekli adımlar atılmalı ve gerekirse bunun için rehabilitasyon merkezlerinden de destek alınmalıdır. 
 • Bybass ameliyatı sonrasında sadece ameliyat geçiren hastanın değil onun ile birlikte yaşayan bireylerin de yaşam tarzının değişmesi hastaya bakımın bir parçasıdır. Hastaya dumansız bir ortam sağlanmalı ve canının isteyeceği besinler evde tüketilmemelidir. 
 • Hastaların tansiyon ile kolestrol seviyesinin sık sık kontrol ettirilmesi ve alınan kalori miktarına dikkat edilmesi önemlidir.
 • Bybass ameliyatı sonrası bakımda yukarıda sayılan hususların dışında en çok dikkat edilmesi gereken şey doktor tavsiyelerine uyulması ve rutin kontrollere mutlaka sadık kalınmasıdır. Ameliyat sonrasında herhangi bir şikayetiniz kalmasa dahi belirli aralıklarla kontrollere gidilmesi gerekir
]]>
Zambak Çiçeği Bakımı https://www.bakimlar.com/zambak-cicegi-bakimi.html Sat, 07 Jul 2018 02:54:54 +0000 Zambak çiçeği bakımı:  Zambak çiçeğinin şahane renklerini ve muhteşem hoş kokusunu evine ya da bahçesine taşımak isteyen kişilerin severek bakımı yapacağı ve yetiştirilmesi oldukça kolay bir çiçek olan zambak çiçeği, Zambak çiçeği bakımı:  Zambak çiçeğinin şahane renklerini ve muhteşem hoş kokusunu evine ya da bahçesine taşımak isteyen kişilerin severek bakımı yapacağı ve yetiştirilmesi oldukça kolay bir çiçek olan zambak çiçeği, soğanlı bir süs bitkisidir. Bakımı doğru olarak yapıldığında, boyları 1 metreye kadar uzayabilir. Saksıda yetiştirmeye elverişli olan zambak çiçeğinin, alacalı, ebruli, çilli ve düz renk olmak üzere birçok cinsi bulunmaktadır. 

Zambak çiçeği bakımı; 

Toprak ve saksı hazırlığı, zambak çiçeği bahçeye dikilecek ise, toprağın önceden derince işlenmesi gerekir. Zambak soğanları dikim yastıklarına 4-6 sıra şeklinde, yastıkların arası 40-50 cm genişliğinde, soğan sıra üzeri, 10-15 cm aralığında olmalıdır. Dikilecek toprağın derinliği ise, zambak soğanının 1 katı büyüklükte olacak şekilde hesaplanarak açılmalı ve eşilen toprağın içine soğan yerleştirildikten sonra üzeri toprakla kapatılmalıdır. Zambak çiçeğinin bakımı saksıda yapılacak ise, dikilecek saksı mümkün olduğu kadar büyük tercih edilmelidir. Derin ve drenaj deliği bulunan bir saksının içerisine bahçe toprağı, torf ve perlit karıştırılarak saksının içerisinde 5 parmak kalacak kadar doldurulmalı ve zambak soğanı dikildikten sonra üzeri tekrar 5 parmak kadar toprak ile kapatılmalıdır. Saksıda yetiştirilen zambak çiçeğinin toprağının her yıl yenilenmesinde fayda vardır.

Sulama, sulama işlemi toprak kurudukça yapılmalıdır. Ancak yaz mevsiminde bitkinin daha çok suya ihtiyacı olabileceği için su oranı artırılmalı ve sulama işlemi bütün köklere erişebilecek oranda yapılmalıdır. Zambak çiçeğini sularken kullanılan ölçü hep aynı olmalı ve sulama aynı günde yapılmalıdır. Kış mevsiminde sulama yapılırken suyun soğuk çeşme suyu olmamasına dikkat edilmelidir. Su oda sıcaklığında bekletildikten sonra çiçeğe verilmelidir 

Sıcaklık isteği, zambak çiçeğinin bakımında dikkat edilebilecek en önemli konulardan biri sıcaklık derecesidir. Saksıda yetiştirilecek zambak çiçekleri, 12 derecenin altındaki sıcaklıklarda yetiştirilmelidir. Doğrudan güneş ışığından hoşlanmayan bu çiçek, dolaylı ışıktan yararlanabilir. Sıcaklık derecesinin çok düşük ya da yüksek olması çiçeğin yapraklarına, köklerine ve çiçeklerine zarar verebilir. Hava akımından çok çabuk etkilenen bu çiçek, kış mevsiminde aşırı soğuktan korunmalı ve bulunduğu yerde başka bir cisim varsa bu cisimlerle teması engellenmelidir.

Beslenmesi, zambak çiçeği yılda 2 defa seralardan ya da çiçekçilerden temin edilebilecek vitamin ve minerallerin çiçeğe topraktan verilmesi ile beslenmelidir. Bu işlem çiçeğin ömrünün uzamasına ve daha iyi gelişim gösterip güzel görünmesini sağlar.

Çoğaltılması, yavru soğanları ile dişlerin ayrılması( kökten ayırma) ve tohumla çoğaltılan zambak çiçeğinin çoğaltılması için en uygun zaman nisan ayıdır. Çoğaltma yöntemi zambağın çeşidine göre farklılık gösterir. En kolay yapılacak çoğaltma yöntemi, kökten ayırma tekniğidir. Bu teknik oldukça zahmetsiz ve her koşulda yapılabilecek bir çoğaltma yöntemidir. Çoğaltma yapılırken kökünden ayrılan zambak bekletilmeden ve zarar görmeden kısa zaman içerisinde ayrılan köklerden başka bir saksıya dikimi yapılarak çoğaltılır. Kökten ayrılarak dikilen zambak çiçeği   oldukça kısa bir süre içerisinde büyüme ve gelişme gösterir.
]]>
Hindistan Cevizi Yağı Saç Bakımı https://www.bakimlar.com/hindistan-cevizi-yagi-sac-bakimi.html Sat, 07 Jul 2018 05:27:44 +0000 Hindistan cevizi yağı saç bakım, Hindistan cevizi yağı saç bakımı için besleyici ve faydalı içeriği ile marketlerde ve kozmetik ürünlerinde satılan pek çok şampuan ve maskenin içinde bulunmakta Hindistan cevizi yağı saç bakım, Hindistan cevizi yağı saç bakımı için besleyici ve faydalı içeriği ile marketlerde ve kozmetik ürünlerinde satılan pek çok şampuan ve maskenin içinde bulunmaktadır. Ama tabi ki bu ürünler az bir miktarda Hindistan cevizi yağı içermektedir. Oysa ki Hindistan cevizi yağının saç bakımındaki doğal mucizesinden saf olarak faydalanmanız saçlarınıza ekstra bir bakım sağlayacaktır. Artık Hindistan cevizi yağını organik olarak pek çok kişisel bakım ürünleri satan marketlerden ve aktarlardan çok kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. Bu sayede saçlarınız için bol bol kullanarak derinlemesine bir bakım sağlamanız mümkün.

Hindistan cevizi yağı saç bakımı faydaları,

Yıpranmış ve kimyasal işlemlerden zarar görmüş bir saçınız varsa Hindistan cevizi yağı doğal bir kurtarıcıdır. Ayrıca bu etkili yağı sadece hasarlı saçlar için değil günlük saç bakımınızın ayrılmaz bir parçası olarak da kullanmaya devam edebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı hiç bir zararlı bileşik ve kimyasal içermediğinden güvenle kullanılabilen bir yağ türüdür.

Hindistan cevizi yağını saçınıza direkt olarak uyguladığınızda yağ saç kökü tarafından direk emilme özelliğine sahiptir. Derinin altına işlediği içinde saçı dipten itibaren onarmaya başlar. Hindistan cevizi yağının içeriğinde laurik asit, kaprik asit ve yüksek oranda E vitamini bulunmaktadır. E vitamini saçtaki protein kaybını önleyerek saç yapısını korur ve güçlendirir ve parlaklık kazandırır. Hindistan cevizi yağı saçta düzenli kullanımda saç tellerini kalınlaştırarak dökülmeyi durdurur.

Hindistan cevizi yağı saç bakımı için nasıl kullanılmalıdır

Hindistan cevizi yağının saç bakımında yüksek etkisinden faydalanmak için kuru saç yerine hafif nemli saça uygulanması yağın saç tellerindeki emiciliğini artırır. Eğer çok yalı bir saç derisine sahip iseniz diplere uygulamamaya dikkat etmelisiniz. Saç uçlarında daha fazla Hindistan cevizi yağı kullanmanın hiç bir sakıncası yoktur. Organik bir Hindistan cevizi yağı genellikle katı beyaz bir görünüme sahiptir. Elinize az miktarda Hindistan cevizi yağı alarak avuçlarınızda ısıttığınızda hemen eridiğini görürsünüz. Hindistan cevizi yağını saçlarınıza direkt uyguladıktan sonra bir havlu yada bone ile saçlarınızı sarın. Eğer çok fazla zamanınız yoksa en az 30-45 dakika saçta bekletmeye özen gösterin. Zamanınız varsa hatta gece boyu bekletip sabah yıkarsanız etkisini çok daha fazla görürsünüz. Hindistan cevizi yağı saç bakımı için bir haftada 2-3 kez maske şeklinde rahatlıkla kullanılabilir.

Ayrıca Hindistan cevizi yağını saç bakımında şekillendirme amaçlı da kullanabilirsiniz. Normal duşunuzu aldıktan sonra az bir miktar Hindistan cevizi yağını ellerinizde ısıtarak saçlarınıza uygulayın ve şekil verin. Ayrıca büyüleyici kokusu hemen saçlarınıza geçecek ve tüm gün boyu saçlarınız mis gibi kokacaktır.

Hindistan cevizi yağının saç bakımı için kullanım şekillerinden biri de kepeklenmeyi engellemesidir. Saçlarınızda kepek sorununuz varsa saçlı derinize Hindistan cevizi yağı uygulayarak bone taktıktan sonra saç kurutma makinası ile ısı vererek 1 saat süresince yağın saçınıza etki etmesini bekleyin. Bu uygulamayı haftada 2 kez yaptığınızda kepek sorunuzdan eser kalmayacaktır. Çünkü Hindistan cevizi yağı, içeriğinde doğal bir antifungal bulundurduğundan dolayı kepeğin en iyi en etkili çözümüdür.

]]>
Peg Bakımı https://www.bakimlar.com/peg-bakimi.html Sat, 07 Jul 2018 15:12:28 +0000 Peg Bakımı; Peg ağız yolu ile beslenme yapamayan hastaların midelerine genel anestezi gerektirmeyecek şekilde bir tüp takılarak katı, sıvı veya ilaçların yemek borusundan değil de direk mideye ulaşması için yerleştirerek Peg Bakımı; Peg ağız yolu ile beslenme yapamayan hastaların midelerine genel anestezi gerektirmeyecek şekilde bir tüp takılarak katı, sıvı veya ilaçların yemek borusundan değil de direk mideye ulaşması için yerleştirerek onların beslenme ihtiyacını karşılamak için yapılan bir işlemdir diyebilirim. Bu işlem bir nedenden dolayı yutma refleksini kaybetmiş veya çok uzun süre yoğun bakım ünitesinde kalmak zorunda olan kişilere uygulanmaktadır.  Bu yöntem günümüzde gün geçtikçe artan bir yöntemdir. Hem hasta hemde hasta yakınları da memnun kalmaktadırlar. Yeni doğan bebeklerde bile kullanılabilmektedir. Çok hijyenik bir bakım olması gerekmektedir.

Peg Bakımı Nasıl Yapılır; 

Tüp yerleştirildikten sonra yara aseptik olacağı nedeni ile pansuman yapılarak antiseptik solüsyon ve gazlı bez ile kapatılması gerekmektedir. Tüpün rahat hareket edip etmediği kontrol edilmelidir. Kullanmakta acele edilirse komplikasyonlara neden olabileceği için 6 veya 12 saat sonra kullanılabilmektedir. Bu yapılan pansumanın 2 gün kalması gerekmektedir. Hasta ılık su ile duş alabilmektedir. Sonra ki günlerde günde bir kez pansuman yapılması ve yine temiz su ve sabunla temizledikten sonra antiseptik solüsyonla silinmesi uygun olmaktadır. Eğer doktoru etrafının açık kalmasında sakınca görmemiş ise yaranın etrafı açık kalacak şekilde bırakılabilmektedir. Daha sonra yara yeri olgunlaşacak ve iyileşmeye başlayacağından dolayı sadece temizlenmesi yeterli olacaktır. Diğer zamanlarda ise deri yüzeyinin kuru kalmasına erezyon olmaması açısından dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Peg tüpü 6 ay kalabilmektedir. Bazı tüpün delinmesi veya herhangi bir sızıntı olması durumlarında çıkarılabilmektedir. Yerleştirilen bölgede ağrı olabilmesi mümkündür. Peg bakımı sırasında akıntı, kızarıklık olup olmadığına sürekli özen gösterilmeli aksi bir durum karşısında doktora haber verilmelidir. Hasta yakınlarının tüpün bakımı ile eğitim almaları gerekmektedir.
]]>
Protez Diş Bakımı https://www.bakimlar.com/protez-dis-bakimi.html Sun, 08 Jul 2018 03:26:28 +0000 Protez diş bakımı, yaşlanmaya bağlı olarak ve diğer sebeplerden dolayı dişler zarar görür ve zamanla işlevlerini yitirirler. Fakat bu durumun en önemli nedeni gençken dişlere gereken önemi vermemekten kaynaklanmaktadır. Farkı Protez diş bakımı, yaşlanmaya bağlı olarak ve diğer sebeplerden dolayı dişler zarar görür ve zamanla işlevlerini yitirirler. Fakat bu durumun en önemli nedeni gençken dişlere gereken önemi vermemekten kaynaklanmaktadır. Farkı nedenlerden ötürü kaybedilen dişlerin yerine protez diş yaptırılır. Her ne kadar yapay bir diş olsa da en azından gerçek dişler kadar önem taşımaktadır.  Protez dişlerin bakım ve temizliğe ihtiyacı vardır. Hareketli protez olsun, sabit protez olsun gerekli olan bakım ihmal edildiği zaman, protez aralarında biriken bakteriler çoğalıp diş eti rahatsızlıkları, çürük ve ağız kokusuna, ağız içi enfeksiyonlara davetiye çıkarmaktadır.  Şikayet olmamasına rağmen her altı ayda bir protez diş bakımını diş hekimi kontrolünde yapılması gerekir. Halk diliyle takma diş olarak bilinen protez dişler, çeşitli nedenlerden dolayı kaybedilmiş dişlerin yerine konan yapay aygıtlardır. Böylelikle kişinin, gerek estetik açısından gerek fonksiyonel ihtiyaçları karşılanır. Eğer protez diş aralarına kaçan yiyecek parçaları rahatsız ediyorsa, piyasa bulunan güvenli şekilde kullanılabilecek yapıştırıcıları kullanılabilir. 

Protez diş bakımının önemi

Protez diş bakımı dişlerin görünümü zarar görmemesi için ve ağız kokusunu yaparak ağız içerisinde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı çok önem taşımaktadır.  Aynı zamanda protez dişler temizlenmediği takdirde diş eti çekilmeleri olabilir. Bu yüzden protez diş deyip nasıl olsa içinden sinir geçmiyor veya hissedilmiyor düşüncesine kapılıp öyle bakımsızlığa terkedilmemelidir.

Protez diş bakımı nasıl yapılmalıdır

Protez diş temizliği günde en az iki kere yapılması gerekir. Leke ve plak oluşumunu engellemek için özellikle yatmadan önce düzenli şekilde bakım yapılmasına özen gösterilmelidir. Protez bakımında, fırçalama önemli bir etkendir. Ancak fırçalanması mümkün değilse, protezler için özel üretilmiş temizleyici ve solüsyonlar kullanılabilir. Öncelikli olarak bol su ile yıkandıktan sonra protezin tüm yüzeyini temizlemeye dikkat edilmelidir. Buradaki amaç, bakterilerin üremesini engellemek ve dişlerde gerekli bakımı sağlamaktır. Protezi çizecek ya da leke oluşumuna sebep olabilecek aşındırıcı tozların kullanılmamasını gerekir. Protezin düşüp kırılmasını önlemek amacıyla lavaboya yumuşak havlu koyulmalıdır. Çünkü temizleme sırasında protez kayganlaşarak ve tutması da zorlaşacaktır. Özel sıvılar ya da su içine atılan tabletler de protez temizleme yöntemlerindendir. Kesinlikle muhtelif amaçlarla üretilmiş kimyasal temizleyiciler protezlerde kullanılmaması gerekir. Bir miktar sirkeli suda bekletmek protezdeki bakterileri yok etmede yardımcı olacaktır. Çok ciddi boyutlarda protez dişlerde meydana gelen problemleri kendi başımıza halletmeye çalışmamalıyız. Bakım ve temizliği için mutlaka diş doktoruna gidilmesi gerekir. 

]]>
Bambu Bakımı https://www.bakimlar.com/bambu-bakimi.html Sun, 08 Jul 2018 07:22:57 +0000 Bambu Bakımı; Bambu bitkisi gerek görünüşü gerekse dokunuşu açısından çok hoş bir bitkidir. Bakımları kolay olduğundan isteyen herkes yetiştirebilir. İster evinizde ister işyerinizde masanızın üstünde dekoratif bir eşy Bambu Bakımı; Bambu bitkisi gerek görünüşü gerekse dokunuşu açısından çok hoş bir bitkidir. Bakımları kolay olduğundan isteyen herkes yetiştirebilir. İster evinizde ister işyerinizde masanızın üstünde dekoratif bir eşya gibi kullanabilirsiniz. Öncelikle kendinize uzun şeffaf bir vazo alın. Toprağa ihtiyacımız olmadığından vazonun içerisine renkli taşlar koyabilirsiniz. Vazomuzun  yarısından biraz fazlasına gelecek kadar su koymamız yeterli olacaktır. Bambu bitkimiz genelde Güney Avrupa  iklimine uyum gösterir. Bugün bambular tropikal kuşakta yer alan ülkelerin hemen hepsinde yetiştirilmektedir.

Bambu Bakımı Nasıl yapılır

Bambu çiçeği direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır ama gün ışığını çok sever, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterir. Gün ışığı almayan yönünü aralıklarla gün ışığına doğru çevirmenizde fayda vardır. Böylece bambu bitkisinin bir yöne olan eğilimini engellemiş olursunuz. Bambu bakımı yapılırken gün ışığına çok dikkat edilmeli çünkü gün ışığı almayan taraf zamanla sararıp çürüyebilir. Bambu bitkisini yaşam alanlarımızın içinde istiyorsak, fakat bulunduğumuz ortam gün ışığı almıyorsa bitkimize bizim yardımcı olmamız lazım  bunun için çiçeklerimizi doğal ortamlarına uygun hale getirmek ve ışık alması için üstünden  aydınlatıcılarla destekleyebiliriz. Bambu suyunu haftada en az bir kere değiştirmelisiniz. Bambu bakımında etkili olan bir faktörde rüzgardır. Rüzgardan uzak tutulmalıdır. Kapı ağzı, pencere kenarı  gibi rüzgarı direk alan yerlere  kesinlikle konulmamalıdır.

Bambu Bakımında Bitki Nasıl Budanmalı

Bambu çiçeğinin yaprakları solduktan sonra bitkinin tekrar yapraklarını tazelemesi ve yenilemesi için çürüyen yapraklar bir makas  yardımı ile kesilmeli ve şekil verilmelidir.

Bambu Bakımında Toprak Değişimi Nasıl Olmalı

Bambu çiçeği topraklı bir bitki değildir. Haftada bir kere suyunu değiştirmek yeterli olacaktır. Bambu bitkisini aşırı sulamamak lazım aksi taktirde çürüyebilir.

]]>
Erkek Vücut Bakım Kiti https://www.bakimlar.com/erkek-vucut-bakim-kiti.html Sun, 08 Jul 2018 11:24:32 +0000 Erkek vücut bakım kiti, erkeklerin genel bakımları vücut bakım kiti olarak adlandırılır. Kullandıkları tıraş makineleri, saç kesim makineleri, tarak ve benzeri ihtiyaçların karşılanmasıdır. Erkekler saç bakımı, vücut ba Erkek vücut bakım kiti, erkeklerin genel bakımları vücut bakım kiti olarak adlandırılır. Kullandıkları tıraş makineleri, saç kesim makineleri, tarak ve benzeri ihtiyaçların karşılanmasıdır. Erkekler saç bakımı, vücut bakımına özen gösterirler. Sakal tıraşları için kullandıkları aletler günlük yaşamları boyunca bakımlarını sağlar. Ağda ve vücut kıl alma makinesi gibi aletler kullanılır. Bayanlar bakımlı olduğu kadar erkeklerde kendilerine bakarlar. Saç kesimleri genelde kuaförde yapılır. Bazı erkek saç ve sakal kesmede tarz yaptıkları için kesimlerini de kendileri yaparlar. Erkeklerin banyoda kullandıkları tarak, sabun farklı markada olan tıraş setleri ve bakım krem yağları vücut bakımlarını sağlar. Erkeklerin vücutların da tüy, kıl oranı çoktur. Vücudun her bölgesinde tüylenme mevcuttur. Bu durum erkekler için sorun değildir. Vücut yapıları öyledir. Ama bazı erkekler vücudundaki bütün tüyleri alırlar. Genel bakımlarını tüm vücuduna uygularlar. Erkek vücut bakım kiti, vücut temizliğini ve bakımını sağlar. Erkeklerin kullandıkları set marka yönünden kaliteli olmalıdır. Her daim çalışan bakım makineleri sürekli gereklidir. İhtiyaç duyulduğu zaman rahat ele alınabilmeli, kullanabilme olanağı sağlamalıdır. Bakım setlerin özellikleri farklıdır. Elektrikle, pille yada şarjla çalışabilen farklı seçenekler vardır. En çok tercih edilen bakım setleri şarj ile çalışan cihazlardır. Pratik oldukları için her yere götürülerek bakım sağlanır. Şarj ile çalıştıkları için bakım anında şarj bitme problemi yaşansada cihaz fişe takılarak bakıma devam edilebilir.

Erkek vücut bakım kiti önerileri

Günümüzde bakım internet üzerinden yada dışarıdaki mağazalarda bir çok bakım makinelerin satışı yapılmaktadır. İsteğe göre cihaz kendi başına yada set halinde satılır. Çeşitli markalar olduğu için seçim yapmak zor olabilir. Bu nedenle set alınırken kaliteli, markalı ve kullanışlı bakım setleri olmalıdır. Cihazların sağlam kaliteli olması ve pratik açıdan da rahat kullanışlı hafif olmalıdır. Tıraş makinesi ve genel tıraş bakım makinesi sağlık açısından da kolaylık sağlamalıdır. Bakım setlerin kalitesi ömürlük olmasa da kullanım sürelerinin uzamasını sağlayacaktır.
]]>
Scottish Fold Bakımı https://www.bakimlar.com/scottish-fold-bakimi.html Sun, 08 Jul 2018 11:48:00 +0000 Scottish fold bakımı, Scottis fold, bir kedi bu kadar güzel ve sevimli mi olur diyebileceğiniz türden bir kedi cinsidir. Hiç kedi seven biri olmasanız bile sevimli yüzü, diğer kedilerden farklı ses tonu, cana yakınlı Scottish fold bakımı, Scottis fold, bir kedi bu kadar güzel ve sevimli mi olur diyebileceğiniz türden bir kedi cinsidir. Hiç kedi seven biri olmasanız bile sevimli yüzü, diğer kedilerden farklı ses tonu, cana yakınlığı ile sizi mest eder. Kediyi alıp adeta içinize koyasınız gelir. Bulunduğu ortama çok kolay adapte olabilen scottish fold, sahibine de hemen bağlanır ve uyum sağlar. Eğer scottish fold bakıyorsanız evde bulunan tüm aile bireylerine aynı yakınlığı gösteren bu kedi cinsi asıl sahibini kendisi seçme özelliğine sahiptir. Yani kediyi ben aldım bu kedi benim diyemezsiniz. O uygun kişiye kendi karar verir. Kediyi diğer kedilerden ayıran en önemli özellik kıvrık kulaklarıdır. Bu kıvrık kulaklar tamamlanmamış dominant bir gen tarafından oluşturulur ve doğal mutasyon sonucu ortaya çıkar.  

Scottish fold cinsi kedilerin bakımı nasıl yapılmalıdır

Scottish fold bakım konusunda sizi hiç zorlamayacak kedilerden biridir. Yeterince akıllı ve hızlı, her şeyi son derece kolay öğrenebilen bir kedidir. Scottish Foldlar daha yavru iken kendi tuvalet ihtiyaçlarını giderebilen kedilerdir. Bu kediler kendilerine koyulan kuralları iyi bilip kesinlikle dışına çıkmazlar. Ayrıca yeni bir sahip edindiğinde eski kuralları unutup yenilerine hemen geçiş yapabilirler. Etraftaki eşyalarınıza asla zarar vermezler. Scottish Fold sahibi ile zaman geçirmeyi sevmesine rağmen evde tek başına kaldığında sıkılmaz ve kendi kendine oyun oynayarak vakit geçirebilir. Kedinizin hoş zaman geçirebilmesi için pet shoplardan ona bol bol oyuncak alın.

Scottish fold cinsi kedinin, tırnak ve tüy bakımına yeterince özen göstermeniz gerekir. Tırnaklarını uzama süresine göre belli aralıklarla kesmelisiniz. Scottish Fold un tırnaklarını keserken, kedinizi kucağınıza alıp, patisini hafifçe sıkarak dikkatli bir şekilde kesmelisiniz. Kedinizin tırnak rengi beyazdır, patiye doğru ilerlerken damarlar görünür, damarlara zarar vermeyin. Scottish foldlarda tırnak kesimini yavru iken alıştırırsanız büyüdüğü zaman sorun çıkmaz. Tüylerini ise, hem güzel ve gür kalabilmesi için hem de kedinizin rahatlaması için özel kedi tarağı ile hafta da iki kez taramanız gerekir. Scottish Fold bakımında kedinizi yıkarken kaliteli bir kedi şampuanı kullanmalısınız. Kedinizin rengine göre uygun bir şampuan seçmeniz gerekir. Ucuz şampuanlar kedinizin tüylerine zarar verebilir.  

Artık pek çok markette ve pet shoplarda istediğiniz türden kedi maması bulabilmeniz mümkün. Kaliteli ve besleyici içeriği yüksek bir mama seçmelisiniz. Kuru ve konserve mamaların saklanma koşulları hem daha kolaydır hem de uzun süre saklanabilir. Kuru mamala ile taze gıdaları karıştırarak vermeniz daha iyi olacaktır. Scottish foldlar 4 aylık olana kadar günde dört öğün yemek yerler. Kedinin büyümeye başlaması ile birlikte önce 3 öğün yetişkin olunca ise 2 öğün yemek yerler. Kedinizin yemeklerinin içinde mutlaka süt olmalı yada yoğurt, lor peyniri gibi gıdalar olmalıdır. Kaymak kesinlikle verilmemelidir. Kalp, karaciğer gibi sakatatların yanında hindi tavuk gibi proteinler verebilirsiniz. Haşlanmış deniz balıkları da verilebilir. Çiçek yağı ile yapılmış sebzeleri de etli yemeklerine dahil edebilirsiniz. Kedinizin yeterli miktarda kalsiyum aldığına emin olmalısınız. Yeteri miktarda kalsiyum alımı olmazsa kulakları yatmaz. Dik kalır. Su kabı her zaman temiz ve ayrı bir kapta olmalıdır. 

Scottish fold bakımında hafta da bir kez kulak ve göz kontrolü yapmanız gerekir. Kedinizin kulaklarını temizlemek için özel losyonlar vardır. Bu losyonlardan pamuğa damlatarak kulak temizliği yapabilirsiniz. Kedinizin gözleri akabilir, bu durum için göz damlası kullanmalısınız.

Dişi scottish fold kediler 8 ay civarlarında adet görmeye  başlarlar. Kedinizin adet görmesi çiftleşmeye hazır olduğu anlamına gelmez. Dişi kediler dik kulaklı erkek kediler ile, erkek kediler ise dik kulaklı dişi kediler ile çiftleştirilirler.

]]>
Acil Obstetrik Bakım https://www.bakimlar.com/acil-obstetrik-bakim.html Sun, 08 Jul 2018 21:26:19 +0000 Acil Obstetrik Bakım (AOB): Annenin sağlığına ciddi zarar verebilecek, annenin ve fetüsün hayatını tehdit edebilecek, acil müdahale gerektiren durumlarda verilen hizmettir. Karşılaşılan acil obstetrik komplikasyonlar özellikle; Acil Obstetrik Bakım (AOB): Annenin sağlığına ciddi zarar verebilecek, annenin ve fetüsün hayatını tehdit edebilecek, acil müdahale gerektiren durumlarda verilen hizmettir. Karşılaşılan acil obstetrik komplikasyonlar özellikle; doğum öncesi veya sonrasında olabilecek kanamalar, ağır pre-eklampsi ve eklampsi, doğumdan sonra oluşabilecek sepsiz rahatsızlıklarıdır. Ayrıca kanama, sepsiz, perforasyon, pelvik abse' nin düşük komplikasyon durumları, travay'ın uzamış ve sabit hali, ektopik gebelik ve uterus rüptürü ve emboli gibi acil obstetrik komplikasyonlar görülebilir.

Acil Obstetrik Bakımın Amaçları:
 • Sevk sisteminin etkin çalışır seviyede olması
 • Kan nakillerinin güven bir biçimde gerçekleşmesi
 • Sağlık personelinin bilgilerinin güncel tutulması
 • Verilen hizmet standartının yüksek kalite tutulması
 • Görülebilecek obstetrik komplikasyonların acil farketilmesi ve gerekli müdahelelerin hızla yapılması.
Acil Obstetrik Bakımında Standartlar:

Sağlam tıbbi altyapıya sahip ve kapsamlı AOB sağlık kuruluşlarında yapılmalıdır. Hasta sevklerinde kusursuz hizmet verilmesi şarttır. Kan nakillerinde güvenli bir süreç olmalıdır. Veri toplama ve kayıt konusunda uzman sağlık personellerinin bulunması gerekir. Hizmet standartlarını sağlamaya yönelik olmalıdır.

AOB Genel Standartlar:
 • Güncellenebilir
 • Uygulanabilir
 • Ulaşılabilir
 • Personelin donanımlı olması
]]>
Kanama Riski Hemşirelik Bakım Planı https://www.bakimlar.com/kanama-riski-hemsirelik-bakim-plani.html Mon, 09 Jul 2018 14:08:58 +0000 Kanama Riski Hemşirelik Bakım Planı; olarak öncelikle kanama riskinde hemşirelik tanısına bakalım. Kanama riski çeşitli nedenlerden dolayı insan vücudunda bulunan kan hücrelerinin azalmaya sebep olacak şekilde hastanın sa Kanama Riski Hemşirelik Bakım Planı; olarak öncelikle kanama riskinde hemşirelik tanısına bakalım. Kanama riski çeşitli nedenlerden dolayı insan vücudunda bulunan kan hücrelerinin azalmaya sebep olacak şekilde hastanın sağlığının bozulması durumu ve dahada ilerisi herhangi bir cerrahi operasyon sırasında kanama riskinin getirebileceği sıkıntıların bertaraf edilmesi ve bu kanamada hemşirenin alacağı tedbirler ve bu tedbirlerin yanı sıra kanama takibi yapılarak hastanın hayatına mal olacak kanama riskinde önemli bir yeri olan hemşirenin izleyeceği yol ve bu yol üzerinde göstereceği kanama riski bakım önemlidir. 

Kanama Riski

Hemşirelik bakımında hemşirenin kanama riskinde bakımı gerektirecek durum yani kanama riskleri ve bu risklerin nedenleri şöyledir; 
 • Herhangi bir cerrahi müdahale bağlı olarak kanama riski
 • Travmalara bağlı olarak kanama riski 
 • Çocuklarda yapılan sünnet sırasında ve sonrasında oluşacak sünnet kanama riski
 • Her hangi bir travma sonucunda karaciğer fonksiyonlarında görülen bozulmalara bağlı kanama riski
 • İç ve dış kanama riski 
 • Kanama da oluşan pıhtılaşma bozukluklarına bağlı olarak kanama riski
 • Cerrahi işlemlerde olası yaşanacak sorunlara bağlı olarak kanama riski
 • Hamile anne adaylarının gebelikle ilgili yaşamış oldukları travmalara bağlı kanama riski
Gibi durumlarda hemşirelerin bu tür olaylara müdahale yapması bakımından hemşirelik bakımı planı yapılması son derece önemlidir.

Kanama Riskine Bağlı Olarak Hemşirelerin Bakım Planı Hazırlaması

Hemşirelerin kanama riskine karşı hazırlaması gereken bakım planında dikkat etmesi uygulaması hayati önem arz eden konulara bakacak olursak bu planda hemşire bakım planı arasında özellikle
 • Hasta üzerinde sıvı kayıplarını göz önünde bulundurması ve gözlemlemesi hastanın olay sonrasında çıkardığı veya olay öncesinde aldığı sıvının takibinin yapılması
 • Hastanın genel durumunun gözlemlenmesi
 • Ameliyat geçirmiş ise ameliyat sonrasında ameliyatlı bölgenin herhangi bir olumsuzlukları yani operasyon bölgesinin kanaması
 • Operasyon bölgesinde oluşacak akıntı, şişlik ve kızarıklıklar gibi durumlarının iyi gözlenmesi
 • Hastanın her anında hastaya destek olması
 • Hastanın burnunda oluşacak kanamanın ve bu kan renginin kontrolünün sağlanması
 • Hastanın olası şikayetleri takibi ve kayıt altına alınması
 • Hastanın baş ağrısı ve dışkısının renk kontrolü
 • Özellikle doğum yapan hastanın doğum sonrası kanamalarının olup olmadığını takip etmesi
 • Yine özellikle doğum yapan anne adayının ilk 24 saatini çok yakından gözlemlenmesi ve takip edilmesi
 • Her hangi bir olumsuzluğun oluşmasına karşı acil müdahale için hastanın iyi izlenmesi
 • Şok belirtilerinin olup olmadığı yönünde bilgi sahibi olması
 • Şok sebebiyle hastada huzursuzluk, solunum düzensizliği olup olmadığını gözlemlemesi
 • Raporlaması ve bu gözlemleri sonucunda herhangi bir olumsuzluk olduğu sırada sağlık personellerine gerekli bilgi vermesi
Konu hakkında açıklamalarda bulunması kanama riski ve hemşirelik bakımı yönünden uygulanacak bakım tablosu oluşturması. Her hemşirenin kendine özgü bir bakım listesi ve çalışma düzeninin ayarlanması hasta sağlığı ve oluşabilecek tehditlerin bertarafı açısından çok önemli olduğuna bilinmelidir.
]]>
Doğumdan Sonra Bebek Bakımı https://www.bakimlar.com/dogumdan-sonra-bebek-bakimi.html Tue, 10 Jul 2018 09:17:04 +0000 Doğumdan Sonra Bebek Bakımı, yeni anne olmuş biri olarak hamilelik ve doğum sonrası bebek bakımı sizi biraz zorlayabilir. Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz ilk andan itibaren nasıl beslenmeliyim, dinlenmeliyim, erken uyumal Doğumdan Sonra Bebek Bakımı, yeni anne olmuş biri olarak hamilelik ve doğum sonrası bebek bakımı sizi biraz zorlayabilir. Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz ilk andan itibaren nasıl beslenmeliyim, dinlenmeliyim, erken uyumalıyım gibi bir çok şey biranda kafanızda dolup taşmaya başlayacak ve artık tüm düzeninizin hamilelikle birlikte değiştiğini fark edeceksiniz. Doğum sonrası ise zaten sizi hem çok zorlu bir süreç hemde heyecan dolu mutlu günler bekliyor aslında. Bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınızda nasıl tutacağım, ya tutamazsam düşürürsem, onu beslerken boğazına kaçar nefessiz kalırsa, altını değiştirirken canını yakarsam diye korkularınızın olması çok normal ama inanın bir hafta içinde bebeğinizle birlikte bu yeni düzene alışıp her gün yeni bir şey öğreneceksiniz.

Doğum Sonrası İlk Banyosunda Nelere Dikkat Edilmeli

Bebeğinizin ilk banyosunu yaptırmadan önce doğum öncesi alınan küvet, banyo filesi, ona özel alınmış göz yakmayan ve hipoalerjenik olan şampuan, su kovası ve maşrafa, vücut yağı ve havlusunu hazırlayın. Kıyafetlerini beşiğin bir kenarına hazırlayıp koymanız gerekiyor onu banyodan sonra hiç bekletmeden giydirmelisiniz. İlk banyo için damacana suyu kullanılmasını öneririm, hatta en azından bebeğinizin 1 ayı dolana kadar damacana kullanılması onun hassas teni içi en ideal olanıdır. Yarım kova su onun için yeterli hatta çok bile gelecektir. Su ısısını dirseğinizle kontrol edip onun için uygun ısı derecesini ayarlamanız gerekmektedir. Bebekler zaten anne karnında suyun içinde yaşadıkları için aslında sudan korkmuyorlar sadece dış dünyaya alışmaya çalıştıkları için korkuyorlar. Banyo sırasında ağlamaları bu yüzden.

Bebekler Doğum Sonrası Ne İsterler

Bebeğiniz ilk haftalarda sadece uyku, süt ve anne şefkatine muhtaçtır. Onun dış dünyaya alışıp size güven duyması için onunla bol bol konuşarak bebeğinizi sürekli telkin edin. Mesela banyo yaptırırken, altını değiştirirken ona sürekli onu çok sevdiğinizi, sizden korkmamasını ona zarar vermeyeceğinizi aksine onun gerekli ihtiyaçları ve rahatını sağlamak için bunları yaptığınızı anlatırsanız inanın sizin ses tonunuz ve anlatımınızdan sizi anlar ve her gün size daha fazla güven duymaya başlar. 

Uyku Düzenini Sağlamak İçin Neler Yapılmalı

Doğumdan eve geldiğiniz ilk günden itibaren onun uyku düzeni ve saatlerini düzenlemek için gerekli özeni gösterirseniz hem bebeğiniz hemde siz rahat edersiniz. Mutlaka her gün akşam aynı saatlerde 18.00-20.00 arası banyosunu yaptırın. Banyodan sonra onu besleyerek odasında beşiğine yatırarak ışıkları kapatıp onun uyumasını bekleyin, banyo yapan ve karnı tok olan bebeğiniz hemen uykuya dalacaktır. Bebeğiniz uyuduktan sonra her 2 saate bir onun uyanmasını beklemeden kucağınıza alıp onu emzirin. Onun acıkıp uyanmasını beklerseniz uykusu kaçacak ve tekrar uykuya dalmakta zorlanacaktır. Bu sayede bebeğiniz bir süre sonra gece gündüz ayırımını yapmaya başlayacak ve gece uykusunu deliksiz uyumaya başlayacaktır. 
]]>
Hydrafacial Cilt Bakımı https://www.bakimlar.com/hydrafacial-cilt-bakimi.html Wed, 11 Jul 2018 08:11:04 +0000 Hydrafacial Cilt Bakımı, Hydrafacial cilt bakımı daha çok yüz, boyun. dekolte bölümü başta olmak üzere nem ve elastikiyetini kaybetmiş, yüzde de sivilce ve leke oluşumu var ise bu tür ciltlere güvenle uygulanabilen ve etkili s Hydrafacial Cilt Bakımı, Hydrafacial cilt bakımı daha çok yüz, boyun. dekolte bölümü başta olmak üzere nem ve elastikiyetini kaybetmiş, yüzde de sivilce ve leke oluşumu var ise bu tür ciltlere güvenle uygulanabilen ve etkili sonuçlar alınan medikal bakım işlemidir. Hydrafacial ile cilt yapısınını düzgünleştirme, temizleme, nemlendirme ve yenilenme hedeflenmektedir. 

Hydrafacial Cilt Bakımı Faydaları
Bu uygulama ile kısa sürede etkili sonuç almanız mümkündür. Bu yöntem diğer uygulanan işlemlere nazaran daha güvenilirdir. Bu yöntem ile cilt özel bir vakumlama sistemi ile temizlenip arındırılıyor. Temizleme işlemenin ardından özel uygulanan serumlar cilde iyice yediriliyor. Bu serumlar sayesinde cildinizin canlılığı sağlanıyor. Ardından kırmızı ve mavi led sitemleri ile ciltte problemli olan alanlar hedef alınır. Uygulanan bu işlemler sonrasında cildinizde herhangi bir kızarıklık, morluk veya ödem kesinlikle oluşmaz normal günlük hayatınızı etkilemiyor olması da diğer bir avantajı olmaktadır ve gerçekten ilk uygulama sonrasında etkili sonuçlarını gözleriniz ile görmeniz mümkündür.

Hydrafacial  Cilt Bakımı Aşamaları
 • Hydrafacial cilt bakımında ilk işlem uygulama alanının temizlenmesidir. Cilt vakum sistemi ile derinlenmesine temizlenir ve arındırılır.
 • İkinci işlem ise hydrapeelingdir. Bu işlem ile vakum ve belli bir sıvı ile peeling işlemi normal bir prosedürle yapılır. Peeling işlemi ciltte var olan akne izi, leke ve gözenekli olan cilt üzerinde herhangi bir tahriş ve kızarıklık yaratmadan kullanılan elmas başlıklar ile bu işlem yapılır.
 • Üçüncü aşama ise serum infüzyonudur. Peeling işleminin ardından sonra sorunlu olan bölgede sivilce, leke veya kırışıklık durumuna göre uygun serumlar uygulanır. Cildin yapısına da dikkat edilir bu aşamada özellikle de kuru cilt ve ince kırışıklar için hyaluronik asit içeren, gözenekli, beyaz ve siyah noktalar ve aşırı yağlı olan ciltler için de T bölgesinde ki yağı dengeleyen serumlar uygulanır.
 • Dördüncü aşama ise nemlendirmedir. Nemlendirme işlemi de elle uygulanmaz bunu için tasarlanmış özel spiral dizaynı ile  nemlendirici solüsyonlar cilde püskürtülür. 
 • Beşinci ve son aşama ise led terapisidir. Bu uygulama ile de ciltte var olan problemlere uygun olarak ya mavi led ya da kırmızı led terapisi yapılmaktadır. Özellikle ciltte sivilce problemi var ise mavi ışık verilir. Mavi ışık ile akne oluşumunu kolaylaştıran bakteriler yok edilir. Ciltte ince kırışıklar var ise bunun içinde kırmızı ışık verilir. Kırmızı ışık ile cilt altındaki elastin ve kollajen lifler uyarılarak yeniler uyarılır ve cildin sıkılaşması sağlanır. Bu işlemem sonrasında ince kırışıkların azaldığını gözünüzle şahit olacaksınız.
Hydrafacial Cilt Bakımı Hangi Durumlarda Uygulanmalı
Hydrafacial yöntemi cilt temizleme, yenileme, soyma, nemlendirme, antioksidan koruma ve sivilce tedavisi işlemlerinin bir arada olduğu bir sistemdir. Eğer ki cildiniz de genişlemiş veya tıkalı gözenekler, siyah noktalar, sivilce, leke, yağlı cilt ve ince kırışıklar mevcut ise bu yöntemi uygulamanız da fayda olacaktır. İlla ki problemli bir cildiniz olması gerekmiyor. Daha parlak, dinç, genç ve güzel bir cilde sahip olmak istiyor iseniz de bu yöntemi uygulamanız da herhangi bir sıkıntı olmaz.
]]>
Trafo Bakımı https://www.bakimlar.com/trafo-bakimi.html Wed, 11 Jul 2018 11:08:18 +0000 Trafo bakımı, oldukça önemli bir bakımdır. Trafo, A ve C sistemlerde genel olarak gerilimin seviyesini doğrudan frekans değiştirilmeden manyetik yapıda indüksiyon yoluyla dönüştürmek için doğru bir şekilde kullanılan ve hare Trafo bakımı, oldukça önemli bir bakımdır. Trafo, A ve C sistemlerde genel olarak gerilimin seviyesini doğrudan frekans değiştirilmeden manyetik yapıda indüksiyon yoluyla dönüştürmek için doğru bir şekilde kullanılan ve hareketli parçası kesinlikle olmayan bir elektrik makinesidir. Kullanım özelliğine göre bir çok trafo çeşidi bulunmaktadır. Buna birkaç örnek verilecek olursa kullanım hedefine göre trafolar güç trafoları, ölçü için kullanılan trafolar ve özel trafolar olmak üzere üç kısma ayrılır. Nüve tipine göre farklı yüklü çekirdek, mantel olarak ve spiral şekil olmak üzere tekrar üç çeşit olarak bilinir. Soğutma şekline göre adlandırılacak olursa trafolar, kuru bir şekilde olan tip ve yağlı durumda olan tip olmak üzere ikiye ayrılır. Bunun gibi birçok örnek sınıflandırılması yapılabilir. Bu kadar ayrıntısı olan makinenin bakımı da oldukça emek isteyen bir iştir. Bir elektrik şebekesi olan iş yerinde yer alan trafonun belirli aralıklarda düzenli olarak bakımı düzgün bir şekilde yapılmazsa trafo arıza yaparak oldukça büyük zararlara yol açabilir. Elektronik aletlerin günden güne arttığı bu dönemde elektriksiz kalmak oldukça insanlar açısından çok zor bir durum olabilir. Bir şebeke bölgesinde düzgün olarak yer alan trafo arıza yaptığı takdirde istenilen asıl bölgeye enerji dolaylı yolla ulaştırılamayabilir. Günümüzde çoğu bölgelerde elektrik gönderebilecek durumda olsa bile her bölgeye ait trafo bulunması gerekir ve bakımları düzenli olarak doğru zamanda yapılmalıdır. 

Özellikle bazı santrallerde ve diğer şalt tesislerinde olan trafoların düzenli olarak bakımının yapılması çok dahada önemlidir. Oldukça büyük güçler içinde çalışan bu trafoların arıza verme riski daha fazla olduğundan dolayı bakımı sık sık yapılmakla beraber tedbirler olabildiğince elden asla bırakılmamalıdır. Bakım yapılırken trafonun giriş çıkış bağlantılarının olabildiğince dikkatli bir şekilde temizlenmesi ve sıkılma işleminin uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Makinenin içinde bulunan yağın doğru olarak test edilmesi trafo bakımında  en önemli noktalardan birisinde yer alır. Yapılan analiz sonucunda yağın makine için oldukça uygun olup olmadığı doğru bir şekilde kontrol edilir. Elektrik şebekelerinde bulunan yağlı tip trafo şekilleri kullanılır. Bu demek oluyorki makinenin soğutma işlemi direk olarak yağ ile sağlanır. İzolasyon denilen yağlar bulundukları ortamda ısıyı doğrudan  ileterek soğumayı kolaylıkla sağlar. Trafo içerisinde bulunan kağıt, karton gibi pres malzemeler izolasyon durumunu doğrudan korur, ark olarak söndürücü işlevi yapar ve kaliteli di-elektrik özelliği sistemini sağlar. Trafo içerisinde bulunan yağın farklı bir yağ türü olup olmadığına bakılarak belirli testlerinin yapılması oldukça gereklidir. Farklı olarak topraklama  irtibatları içerisinde temizlenerek doğrudan sıkılması durumu ve yayılma direnç göstergesi ile ölçülmesi şarttır. Bu şekilde yapıldığı takdirde topraklama direnci ve içinde bulunan önemli bağlantıları kontrol edilmiş olunur. Trafo bakımı yapılırken, makinenin dış bölgesinin boyaları tekrar gözden geçirilmeli ve bozuk renkte olanların boyanması gerekir. Zamanında yapılmayan trafo bakımı can ve mal kaybına yol açmaktadır.
]]>
Kalıcı Dövme Bakımı https://www.bakimlar.com/kalici-dovme-bakimi.html Wed, 11 Jul 2018 21:08:16 +0000 Kalıcı dövme bakımı: İyi bir dövmeye sahip olmak için ilk yapmanız gereken iyi bir sanatçı bulmaktır. Dövmenizi yaptırmak kadar yaptırdıktan sonra da kalıcı dövmeyi korumak çok önemlidir.  Çünkü dövmenize ne kadar iyi Kalıcı dövme bakımı: İyi bir dövmeye sahip olmak için ilk yapmanız gereken iyi bir sanatçı bulmaktır. Dövmenizi yaptırmak kadar yaptırdıktan sonra da kalıcı dövmeyi korumak çok önemlidir.  Çünkü dövmenize ne kadar iyi bakarsanız o kadar güzel ve yeni görünür bir o kadar da dikkat çeker. Kalıcı dövmeyi yaptırdıktan sonraki bir kaç gün çok önemlidir. İlk bir kaç gün kalıcı dövmenizi çeşme suyundan uzak tutmanız gerekmektedir. Bu önlem iğnelerin tahriş ettiği derinizin enfeksiyon alma riskini azaltacaktır. Kalıcı dövme yapılan derinin üst kısmı iğnelerin giriş çıkışı sırasında kısmen de olsa açık yere ve farklı mikrop ve bakterilerin oluşmasına daha yatkın hale gelmiş olacaktır. Islak yüzeyler bakterilerin hızlı üremesi için en uygun ortamlar olarak bilinir. Bu sebepten dolayı su temiz dahi olsa derinin ıslak kalmalarına özen göstermelidir. Kalıcı dövmenizin iyileşme sürecinde kirli eller ile sakın dokunmayın. Dövmenize dokunmadan önce ellerinizi antibakteriel sabun kullanarak en az 5 dakika yıkayın. Daha sonra kağıt havlu veya yumuşak tüylü bir havlu ile üzerine hafifçe bastırarak suyunu alın. Daha sonra dövmecinizin önerdiği merhemi çok kalın bir tabaka olmayacak şekilde dövme yaptırdığınız yere sürün. Bu merhemi kalın sürmek dövmenin üzerindeki renkleri açacağından dolayı aşırıya kaçmamaya özen gösterilmelidr. Banyo sırasında lif veya kese ile ovulmamalıdır. 

Banyo yapmadan önce dövmenin olduğu yere bolca vazelin sürün. Bu işlem dövmenizin üzerine su gelmesini önleyecektir. Dövme yaptırdıktan bir hafta denize, 15 gün kadar havuza girilmemesi önerilir. Kalıcı dövme yapılan bölge kabuk tutar ve kaşınmaya başlar. Bu sürede kesinlikle kaşınmamalıdır. Var olan yaraların bir kısmı kalkmış olsadaki kesinlikle siz kaldırmayın yara kabuklarının kendiliğinden düşmesini beklememiz gerekecektir. Aşırı terlemekten uzak durun. Fazla terlemek iyileşme aşamasında olan dövmeyi bozabilir. Kalıcı dövme yapılan bölgeyi sıkacak dar veya lastikli kıyafet yada iç çamaşırı giymekten kaçının. Eğer ilerleyen günlerde denize veya tatile gitmek istediğiniz zaman veya güneşlenmek istediğiniz zaman kalıcı dövme yaptırdığımız yere 50+ faktorlü güneş koruyuculardan sürmeyi ihmal etmeyin. Eğer solaryuma girmek istediğiniz takdirde ise kalıcı dövme olan yüzeyi bir havlu veya bir kalın bir bant yardımıyla iyice kapatın. Bu şekilde kalıcı dövme bakımı yaptığınız zaman dövmeniz daha kusursuz ve daha dikkat çekici olacaktır. 
]]>
Naturel Saç Bakım Yağı https://www.bakimlar.com/naturel-sac-bakim-yagi.html Thu, 12 Jul 2018 18:09:24 +0000 Naturel saç bakım yağları; İnsanlar çok eskiden beri naturel yağlar kullanarak dökülen saçların geri çıkmasını sağlamıştır. Natürel yağlar ve yağ ile yapılan saç bakımları büyük bir yere sahiptir.Natürel yağ Naturel saç bakım yağları; İnsanlar çok eskiden beri naturel yağlar kullanarak dökülen saçların geri çıkmasını sağlamıştır. Natürel yağlar ve yağ ile yapılan saç bakımları büyük bir yere sahiptir.Natürel yağlar çiçeklerde, bazı bitkilerde,bitkilerin kabuklarında ve yapraklarında, bitki ve çiçeklerin tohumlarında veya çekirdeklerinde, çeşitli yerlerinde ve çeşitli yöntemlerle elde edilen uçucu ve güzel kokulu özellikler taşımaktadır. Natürel saç bakım yağları saçların derinlemesine saç köklerinin beslenmesini ve saçlara parlaklık vermeyi sağlar. Tek bitki yağı ile veya birkaç bitki yağlarının birleşmesi ile yapılan natürel yağlar vücut sağlığı içinde çok faydalı olmaktadır. Natürel yağlar tamamen doğal olan işlem görmemiş yağlardır. Natürel yağların içeriğindeki bitki özleri sayesinde yıpranmış yada yıpranmamış hangi saç tipi olursa olsun tüm saç türlerine uygun olarak tasarlanmış ve üretilmiştir. Natürel yağlar tüm saçların kalitesini en üst düzeye çıkardığı bilinmektedir. Naturel yağlar saç tellerinin direncini artırır ve koparak dökülmesine engel olur.Sağlıklı saçların korunmasını sağlar,yıpranan saçların ise onarımına yardımcı olmakla birlikte canlılık ve parlaklık kazandırır. Natürel saç bakım yağları saçlarınızı ve saç köklerinizi besler ve güçlendirir. Natürel yağlardan sağlanan faydalar çok yüksektir. Naturel yağlar tüm vücut sorunlarına fayda sağladığı gibi saç sorunlarına da bire bir fayda sağlamaktadır.Natürel saç bakım yağları saç derisindeki kuruluğu giderir, saçlarınıza ve saç derinize ferahlık verir. Saçlarınıza hacim ve yoğunluk kazandırır. Naturel saç bakımını düzenli kullanıldığında  saçtaki kepeklenme sorununu da ortadan kaldırır ve saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.Çalışan bireyler için saçlara bakım yapmak oldukça zordur.Fakat sağlıklı saçlara sahip olabilmek için en iyi alternatiflerden biri saçlara uygulanacak olan naturel yağlar ve bakımdır.Natürel saç bakım yağları çeşitli deneylerden geçerek saçlara hangi yağların ne için faydası olduğu tespit edilmiştir.Saçların daha bakımlı ve daha sağlıklı olabilmesi için saçlara natürel yağlar ile bakım yapmak en doğru tercih olacaktır. Natürel saç bakım yağları genel olarak sıraladığımızda; badem yağı, susam yağı ,defne yaprağı yağı, çam terebentin, zeytin yağı, fındık yağı ve çörek otu yağı olarak sıralayabiliriz. 

Natürel yağları saça uygularken yapmamız gerekenler şunlardır: 

 • Saçımız temiz ve nemli olmalıdır.
 • Saç tellerinize ve saç diplerinize püskürterek uygulayabilirsiniz.
 • Saçınıza parmak uçlarınızla saç diplerinize masaj yaparak iyice yedirerek de uygulayabilirsiniz
 • Saçlarınızı yağları sürdükten sonra sarabilirsiniz ve bu şekilde bir saat kadar bekledikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.
 • İçeriğindeki bitkisel aktiflerin etkisinden faydalanabilmek için saç diplerine iyice yedirmek gerekir.
 • Haftada 1 veya 2 kez uygulamak yeterlidir.
 • İki ay düzenli kullanım sonunda istenilen neticeye ulaşabilirsiniz.
 • Natürel yağlar saçları güneş ışınlarından korur.
]]>
Anestezi Yoğun Bakım https://www.bakimlar.com/anestezi-yogun-bakim.html Fri, 13 Jul 2018 15:52:47 +0000 Anestezi yoğun bakım, anestezi hastaların cerrahi müdahale öncesinde ve sonrasında ağrı duymamalarını sağlayan, uygulanan girişime dayanma gücünü arttırmak için geliştirilen tıbbi uygulamalardır. Anestezi uzmanı olan dokto Anestezi yoğun bakım, anestezi hastaların cerrahi müdahale öncesinde ve sonrasında ağrı duymamalarını sağlayan, uygulanan girişime dayanma gücünü arttırmak için geliştirilen tıbbi uygulamalardır. Anestezi uzmanı olan doktorlar tıp fakültesinde 4 yıllık eğitim almakta ve üst düzey tıp teknolojisini kullanarak, sahip oldukları bilgi donanımı sayesinde ameliyat sürecinin sonunda hastaların sağlıklarına kavuşmasını sağlamaktadırlar. Güvenli bir ameliyatın gerçekleşebilmesi için sadece duyunun ortadan kaldırılması gerekli fakat yeterli değildir. Ameliyat esnasında hastaların solunum ve dolaşım gibi fonksiyonlarının kontrol altında tutulmasıda gerekmektedir. Anestezi yaklaşık 150 yıldır kullanılmakta olan ve gelişmelerle daha konforlu ameliyat imkanı sunan bir uygulamadır.

Anestezi yoğun bakım  (anestezi reanimasyon) : 
Anestezi, ameliyat esnasında hastanın ağrı duymasını engelleyen bir tıp dalıdır. Ancak oluşan bu ağrıyı engellemek için kullanılan ilaçların ve yapılan ameliyatın bedenimize verebileceği bir takım olumsuz etkiler söz konusu olabilmektedir. İşte anestezi uzmanları ağrı hissini ortadan kaldırırken, aynı zamanda ameliyat sırasında ve sonrasında oluşabilecek yaşamsal sorunların ortaya çıkmasını önlemekte, ameliyat sonrasında ortaya çıkan ağrıyı en iyi şekilde bloke edip daha dayanılabilir bir hale getirmektedirler. Anestezi uzmanları; İlaçlar, insan fizyolojisi, cerrahi travma ve cerrahi stres, bir çok dahili hastalıklar, acil hastanın resusitasyonu (derlenmesi), yoğun bakım ve ağrı tedavisi konularında eğitim almış uzmanlardır. Ayrıca anestezi uzmanlarının başka bir görevi de, hastanın ameliyat olmasına neden olan hastalığının dışında, diğer doktorlar tarafından tespit edilmiş ve tedavisi planlanmış olan hastalıkların, uygulanacak anestezi ve yapılacak ameliyattan çok fazla etkilenmeden ameliyatın tamamlanmasını sağlamaktır. İşte bu nedenle ameliyatı planlanan hasta, ameliyat gününden önce anestezi polikliniğinde ve anestezi uzmanları tarafından muayene ve tetkik edilmektedirler. anestezi 3 şekilde uygulanmaktadır. Bunlar; Lokal anestezi, bölgesel anestezi ve genel anestezidir. Hastaların ameliyat sonrasında hastanın ve hastalığın durumuna göre verildiği servislerden biri de reanimasyon (yoğun bakım) bölümüdür. Burada da anestezi uzmanları reanimasyon hastalarının asıl hastalık geçene kadar tüm yaşamsal fonksiyonlarının, özel gözlem yöntemleriyle (monitörize edilme) ve diğer ilgili doktor ve birimler ile koordineli çalışmakta ve gereken tedaviyi birlikte sunmaktadırlar. Bu ünitelerde (yoğun bakım ) 24 saat uzman doktorlar ve anestezi uzmanları tarafından kesintisiz hizmet vermekte ve hastalar sürekli gözetim altında tutulmaktadırlar.
]]>
Lpg Bakımı https://www.bakimlar.com/lpg-bakimi.html Sat, 14 Jul 2018 08:04:32 +0000 Lpg bakımı, günümüzde birçok araç kullanıcısını ilgilendiren bir durumdur. Bilindiği gibi lpg sistemleri, araçların fabrika çıkışlarında orijinal olarak bulunmamaktadır. Başta yakıt tasarrufu olmak üzere birçok farklı Lpg bakımı, günümüzde birçok araç kullanıcısını ilgilendiren bir durumdur. Bilindiği gibi lpg sistemleri, araçların fabrika çıkışlarında orijinal olarak bulunmamaktadır. Başta yakıt tasarrufu olmak üzere birçok farklı nedenle araç sahipleri tarafından araçlara taktırılan lpg sistemi, genel olarak bakıldığında olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Birçok zaman benzin kadar yanıcı olmayan lpg gazı, araçta verim kaybına neden olabilse bile lpg sisteminin gerekli olan bakımı yapıldığında son derece olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Lpg bakımı, her araç için büyük önem taşıyan bir durumdur. Çünkü lpg sistemi hem araç güvenliği için hem de kişisel güvenlik için çok büyük önem taşır. Özellikle lpg'nin sıvılaştırılmış bir gaz olmasına bağlı olarak ciddi bir şekilde patlama ve yanma tehlikesi bulunmaktadır. Bu nedenle gerekli olan bakım zamanında yapılması gerekir. Bunun yanı sıra zaten ülkemizde lpg tankları her 10 yılda bir değiştirilmektedir. Yasal olarak bu şekilde zorunluluk konulmuştur. Bunun yanı sıra hususi otomobillerde her iki yılda bir lpg sisteminde herhangi bir kaçak olup olmadığını gösteren belge ile tescil işlemi yapılması zorunludur. Aslında bu zorunluluklar lpg bakımının yapılmasında etkili olmaktadır.  Bu duruma örnek verecek olursa lpg sisteminde kaçan bir gaz bu zorunlulukları uygularken ortaya çıkar ve kişi buna bağlı olarak sızdırmayı önlemek için bakım yapar.

Lpg bakımında en önemli işlemler:
 • Lpg bakımı arasında en önemli durum her 10.000 km de bir gerekli olan bakımların yapılmasıdır. 10.000 km'ye ulaşan lpg'li araçların öncelikle filtresini değişmesi gerekmektedir. Gaz filtresi özellikle yeni montaj yapılmış olan lpg sistemlerinde çok daha önemlidir. Çünkü yeni montaj olan lpg sisteminde yeni kullanılan parçaların aşınması hızlı bir şekilde bakım gerektirecektir. 
 • Lpg bakım işlemleri arasında yine önemli bir durum elektrik sisteminin kontrol edilmesidir. Elektrik sisteminde meydana gelen en küçük arızalar bile lpg sisteminin doğru bir şekilde çalışmasını engelleyerek ciddi bir şekilde zararlara neden olur. Özellikle lpg gazının silindirlere göndermeye yarayan enjektörlere elektrik gitmemesine bağlı olarak sistem çalışmaz ve motor zarar görür. 
 • Lpg li araçlarda regülatör olarak bilinen ve gazın buharlaşmasını sağlayan parça içerisinde kostik ve yabancı maddeler temizlenmelidir. Aksi durumda gaz gerekli olan buhar seviyesine ulaşamaz ve araç verimsiz olduğu gibi aynı zamanda motora giren gazı yakamaz çiğ olarak atar. Bu durum hem ekonomik olarak hem de diğer durumlardan dolayı sizlere zarar verecektir. 
 • Lpg bakımı içerisinde yapılabilecek en önemli şeylerden biri ana hortumların kontrol edilmesidir. Ana hortumlar ve bağlantılar tam olarak sıkılmadığında buralardan direk gaz kaçağı meydana gelir. Özellikle kapalı otoparklarda lpg li araçlar bu duruma bağlı olarak tehlike oluşturmaktadır. 

Yukarıda ki lpg bakımı uygulamaları lpg li araçların çok büyük bir önemi bulunmaktadır. Son derece yaygın olarak kullanılan lpg sistemlerinde yukarıdaki birçok problem ortaya çıkmaktadır. Lpg bakımı arasında lpg tankı da önemli bir yer tutmaktadır. Genellikle herhangi bir probleme neden olmayan lpg tankları, yasal sürelerini doldurduktan sonra yetkili kişiler tarafından değiştirilir. Bu işlem yetkisiz kişiler tarafından yapılamaz. Bunun yanında belirtmek isterim ki lpg bakımı işlemlerinin tümünü yetkili kişilere yaptırmalısınız. Özellikle işinde iyi olan ustaları tercihe etmeniz sizler için ve diğer insanların güvenliği için çok iyi olacaktır.
]]>
Bilgisayar Bakımı https://www.bakimlar.com/bilgisayar-bakimi.html Sun, 15 Jul 2018 03:22:41 +0000 Bilgisayar Bakımı; Hepimizin kafasına bilgisayar bakımı konusunda birçok soru takılmaktadır. Tüm bu sorular genel itibari ile harcamış olduğumuz binlerce lira değerindeki eşyaların bakımının nasıl yapılacağıd Bilgisayar Bakımı; Hepimizin kafasına bilgisayar bakımı konusunda birçok soru takılmaktadır. Tüm bu sorular genel itibari ile harcamış olduğumuz binlerce lira değerindeki eşyaların bakımının nasıl yapılacağıdır. Bilgisayarın bakımını yapmak ve de bilgisayarınızı korumak için alacağınızı tedbirler sizi için ilk öncelikli hedef olmalıdır. Ancak birçok kullanıcı bilgisayar bakımını nasıl yapılması gerektiğini tam olarak bilmemektedir. Kişi sahip olduğu bir arabayı belirli zamanlarda bakıma sokup yağını değiştirmektedir. Lastik bakımı, motor gücü ve benzeri hususlarda tamir işlemi yapmaktadır. Daha da küçük bir örnek vermek gerekirse eğer bisikletinizi bile kullanırken zaman zaman zincirlerini değiştirdiğiniz yada frenlerini kontrol ettiğiniz olmuştur. Aynı durumu bilgisayar bakımı için ise pek yaptığımızı söylenemez. Üzerinde saatlerde uğraşmış olduğumuz bu araçların bakımını çoğu kez nasıl yapıldığını dahi bilmeyiz.

Eğer kullanmış olduğunuz bilgisayarınıza nasıl bir bakım yapılacağınızı bilir ve öğrenirseniz kullanımı daha da pratik hale gelir. Aynı zamanda da bilgisayar bakımının ne kadar önemli bir husus olduğunu anlamanız halinde bilgisayarınızı sürekli olarak almış olduğunuz ilk günkü kalitesine döndüğünü göreceksiniz. Bu bakımdan bilgisayar bakımı konusu oldukça hassas olup üzerinde durulması gereken bir takım konular bulunmaktadır. Bu makalemizde sizlere bilgisayar bakımı hakkında bir takım bilgiler vereceğiz. Üzerinde durmuş olduğumuz konulara dikkat etmeniz halinde herhangi bir sorun ile karşılaşmanız mümkün olmaz. Bu yüzden yazacaklarımızı dikkatli bir biçimde okumanızı önermekteyiz.

Bilgisayara Bakım Yapmak

Yeni bilgisayar alan kimselerin aradan birkaç ay geçmeden bilgisayarlarının gücünün çok kısa süre içerisinde düştüğünü görmektedirler. Artık aradan zaman geçtikçe dahada kullanılmaz hale gelen bu teknolojik cihazlar için yavaş yavaş teklediğini görebilirsiniz. Bir takım uygulamaları açarken ve web sayfalarına girerken tepki vermeye başlayabilir. Böyle bir sorun ile karşılaşan bilgisayar kullanıcıları ise yanlış olduğunu bildiği halde bilgisayarın kasasına vurabiliyorlar. Bu sorunun temel nedeni kullanılan internetin yavaşlığı ya da kullanılan donanım aracının eski olması sebebiyle meydana gelmektedir. Ancak tek neden bu olmayabilir. Yıllar içerisinde bilgisayarınızda oluşabilecek birçok yavaşlık durum söz konusu olabilir. Bunlar arasında gereksiz yapılan indirmeler, var olan çift dosyalar, gereksiz sistem kayıtları, tam manasıyla silinmeyen dosyalar ya da internet dosyalarına ait olan çerezlerdir.

Tüm bu sebeplere karşı bilgisayar bakımı noktasında yapılması gereken ilk işlem bilgisayarı yavaşlatan nedenleri ortadan kaldırmak olacaktır. Gerekli olan düzenlemeler ve temizlemeler yapıldığı taktirde bilgisayarınızın performansının dahada artacağını göreceksiniz. Böyleliklede daha hızlı ve güvenilir bir şekilde çalışması mümkündür.

Bilgisayar Bakımında Kullanılan Yöntemler

 • Sistem kayıt defterinin temizlenmiş olması
 • Tam olarak silinmemiz ya da kaldırılmamış olan uygulamaları temizlemek
 • Disk birleştirme
 • Sürücü güncelleştirmelerini sürekli olarak kontrol etmek
 • İnternet tarayıcısının kullanmış olduğu veriler ile çerezleri temizlemek

Tüm bu önlemleri almanız halinde bilgisayar bakımı noktasında istediğiniz verimi almanız mümkün olacaktır. Benzer sorunlar ile karşılaşmanız halinde bu işlemleri daha sık yapmanız işinize yarayacaktır. Böylelikle bilgisayar bakımı noktasında bilgisayarınızın daha güvenli ve hızlı bir şekilde çalıştığını görebilirsiniz.

]]>
Zeytin Ağacı Bakımı https://www.bakimlar.com/zeytin-agaci-bakimi.html Mon, 16 Jul 2018 02:43:24 +0000 Zeytin ağacı bakımı, meyvesinin etli kısmından ve çekirdeğinden elde edilen yağ ile ön planda tutulan değerli bir ağaç türünün yetiştirilmesi ile yapılan gerekli budama, sulama gibi faaliyetlerdir.  Meyveli bitkilerd Zeytin ağacı bakımı, meyvesinin etli kısmından ve çekirdeğinden elde edilen yağ ile ön planda tutulan değerli bir ağaç türünün yetiştirilmesi ile yapılan gerekli budama, sulama gibi faaliyetlerdir.  Meyveli bitkilerden olan zeytin ağacının gelişmesi ve verimliliğin artması için yapılan budama, toprak yenileme, gübreleme ve sulama öncelikli uygulamalardır. Zeytin ağacı ılıman iklimi sevdiği için soğuk iklimlerde yetiştirildiğinde istenildiği kadar bakım yapılırsa yapılsın verim noktasında ve ağaç gelişimi ile ilgili verim vermez. Bu açıdan bakıldığında öncelikle zeytin ağacının yaşayabileceği iklim ve toprak tipinin belirlenmesi gerekmektedir. Böylece zeytin ağacı bakımı sağlıklı bir şekilde yapılabilir. Hassas yetiştirme ortamlarını ve hava sıcaklıklarını seven bu bitki her mevsim belirli aralıklarla bakıma muhtaçtır. Zeytin ağacı bakımı için haşerelerle mücadele etmek de gerekmektedir. Ocak ve mart ayına kadar olan dönem gübreleme yapılır. Gübreleme yapılmadan önce arazi ve toprak analizi yapılması önemli bir husustur. Bu etapta toprak parçasından bir numune alınıp yetkili uzman kişilerce analizin değerlendirilmesi toprak verimliliği için gerekmektedir. Organik gübrenin yanı sıra yapay gübreler de kullanılmalıdır. Bu işlem belirli aralıklarla düzenli olarak yapılmalıdır. Öte yandan zeytin ağacının dallarını doğru şekilde budamak gerekir.Bu bitki fidan halindeyken gerekli şekil budamasının yapılması daha iyi gelişmesini sağlayacaktır. Ağaç ürün verdikten sonra da gerekli budamalar yapılarak güçlendirilmesi için önemli bir noktadır. Zeytin ağacının kuruyan dalları budama yapılarak iyi bakım elde edilmelidir. Bütün bu aşamalar yapıldıktan sonra ve düzenli olarak sulama işlemi de yapılmalıdır. Özellikle sıcak yaz mevsiminde damlama yöntemiyle yapılan sulama oldukça iyi ürün verimini sağlayacaktır. Hastalıklarla ve zararlı böceklerle mücadele için ilkbahar mevsiminde ilaçlama yapılması hasat zamanı için ürün kalitesini yükseltir. Toprak sıklıkla çapa yapılarak havalandırılmalıdır. Hasat döneminde ise zeytin ağacı yaprak ve dallarına zarar verilmeden mahsul toplanmalıdır. Gerekli bakımlar yapıldıktan sonra bu ağacın yetiştirilme ömrü uzayacaktır.

Zeytin ağacı bakımında haşerelerden nasıl kurtulunur

Zirai ilaçlama ile zeytin ağacı kökü veya yapraklarına uygun ilaçlama yapılarak zararlı haşerelerden kurtulmak mümkündür. İçerisinde faydalı maddeler barındıran sönmüş kireç taşı ve su karışımıyla elde edilen kimyasal ağaç köklerine sürülerek zeytin ağacı sineğinin zararlı etkisiyle mücadele edilir. Zeytin ağacı sineği larvalarını meyveler üzerine bırakarak zeytinin kalitesini düşürerek kurtlanma meydana getirir. Bunun üstesinden gelebilmek için gerekli sprey ilaçlamalarla da zeytin ağacı bakımı yapılabilir. Bunun yanı sıra zeytin ağacının bulunduğu çevreyi tohumlu çiçeklendirme ile de haşerelerin yönünü değiştirme hususunda bu metot uygulanabilir. Zeytin ağacının yaşamı yapraklarındaki maddenin etkisi ne de bağlıdır. Bu madde zeytin ağacını hastalıklardan ve zararlı haşerelerden korumak için önemli bir özelliktir.
]]>
Yorgunluk Hemşirelik Bakım Planı https://www.bakimlar.com/yorgunluk-hemsirelik-bakim-plani.html Mon, 16 Jul 2018 10:31:42 +0000 Yorgunluk Hemşirelik Bakım Planı: Yorgunluk, fiziksel ve mental hemen hemen tüm kronik hastalıklarda ortaya çıkan genel bir yakınmadır. Bireyin sürekli olarak kendisini yorgun hissetmesi çalışma ve sosyal hayatını olumsuz Yorgunluk Hemşirelik Bakım Planı: Yorgunluk, fiziksel ve mental hemen hemen tüm kronik hastalıklarda ortaya çıkan genel bir yakınmadır. Bireyin sürekli olarak kendisini yorgun hissetmesi çalışma ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler. Bu yorgunluk esnasında hemşirelerin, hastaların yorgunluğuna yönelik girişimde bulunabilmesi için; yorgunluğun başlangıcı, süresi, gelişimi ve günlük yaşam aktivitelerine etkisi bilmeleri gerekir. Yorgunluk, hem sağlıklı bireylerin hem de hasta bireyleri ilgilendiren bir septomdur.

Yorgunluk Belirtileri:

Hemşirelerin hastayı yorgun olarak tanımlaması için bu belirtileri gözden geçirmesi gerekir.Bunlar;
 • Hastanın sürekli enerjisiz halleri
 • Mevcut işleri yapmama durumuna gelinmesi
 • Kişinin uyku problemi yaşanması
 • Dikkat ve konsantrasyon bozukluğu
 • Kişinin gergin ve stresli olması
Uzun süreli yorgunluğun nedenlerini hemşireler tanımlarken hastaların aşağıda belirtilen hasta hikayelerini mutlaka gözden geçirmeli:
 • Kansızlık 
 • Kalp yetmezliği
 • Diyabet - böbrek hastası
 • Kasların güçsüzlüğü
 • Yaşlanma
 • Kronik hastalık
Yorgunluk Hemşirelik Bakımı:

 Hemşire hastanın tanısı yukarıda belirtilen maddelerle kesin tanı koyarak hastanın bakımına geçer.
 • Bireyin yorgunluğunun yaşamını nasıl etkilendiğini anlamaya çalışır.
 • 24 saatlik bir dönemde her saat için bireyin kendisini nasıl hissettiğini, yorgunluğunu nasıl ifade ettiğini kaydeder.
 • Bireyin güçlü yönlerini, yeteneklerini ve bireyin ilgi alanlarını tanımaya çalışır.
 • Bireyin uykusunu iyi alabilmesi için 8 saatlik bir uyku dilimi ayarlar. Ve bireyin buna uymasını talep eder.
 • Kişide eğer stres, depresyon ve ileri ki boyutta psikolojik rahatsızlık varsa gerekli uzmanlar ile beraber çalışır.
 • Bir günlük kan, şeker, tansiyon ve idrar tahlillerine bakılarak yorgunluğun teşhisi konulur.
 • Kişiye dinlenme ve aktivite programları ayarlanır.
 • Hastanın uyumu için çevre düzenlemesi ve iyi bir ortam hazırlar.
]]>
Endüstriyel Bakım https://www.bakimlar.com/endustriyel-bakim.html Tue, 17 Jul 2018 05:44:40 +0000 Endüstriyel Bakım; Atölye yada fabrika benzeri işletmelerde elektronik sistemlerin bakımı onarımı ve tesis edilmesi noktasında bir takım işlemler uygulanmaktadır. Bu durum beraberinde endüstriyel bakım ve onarım i Endüstriyel Bakım; Atölye yada fabrika benzeri işletmelerde elektronik sistemlerin bakımı onarımı ve tesis edilmesi noktasında bir takım işlemler uygulanmaktadır. Bu durum beraberinde endüstriyel bakım ve onarım için gerekli bilgi ve becerisi bulunan nitelikli bireyleri için iş imkanı sağlamaktadır. Özellikle de endüstriyel bakım noktasında onarım teknisyenleri yetirmektedir. Bu kişiler genellikle meslek liselerinde elektrik elektronik teknolojisi alanında endüstriyel bakım onarım bölümünden mezun olan öğrenciler tarafından gerçekleştirilmektedir. Oldukça hassas konuların başında gelen bakım konusunda dikkatli seçim yapmak ve bu alanda belirli bir bilgi biriminin olması şarttır. Özellikle de teknolojik ürünlerin bakımı noktasında endüstriyel bakım konusu oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Endüstriyel bakım noktasında birçok meslek kolu doğrudan ya da dolaylı yollardan destek sağlamaktadır. 

Endüstriyel Bakımın Etkilediği Alanlar

 • Mimar
 • Grafik Tasarımcıları
 • İç Mimarlar
 • Endüstri Mühendislerini saymak mümkündür.

Endüstriyle Bakım Noktasında Yapılan Uygulamalar

Endüstriyel bakım açısından birçok görevin yerine getirildiği bilinmektedir. Bu görevlerinde başında ise uzman bir ölçüm ile hesaplama uygulamaları gerekmektedir. Bu husus endüstriyel bakımın bel kemiği niteliğindedir. Aynı zamanda da gerekli olan temel elektronik devre ve bağlantı sorunlarını çözme noktasında oldukça önemli bir alan olduğunu belirtebiliriz. Bu bakımdan temel elektronik uygulanmaların uygun bir şekilde yapılması ve uygulanması önemli bir noktadır. Bunun ile birlikte bilgisayar teknik tasarımlarının iyi bilinmesi ve gerekli ofis programlarının yerinde yapılması gerekmektedir. Endüstriyel bakım açısından bu becerilerin doğru bir şekilde uygulanması ve daha pratik hale gelmesi şarttır. Ancak bu sayede elektrik makineleri ile kontrol sistemleri tam olarak kurulabilir. Bakım ve onarım aşaması çok daha rahat yapılabilir. Meydana gelebilecek arızaların tespit edilmesi ve en kısa sürede onarılması noktasında endüstriyel bakımı oldukça hassas bir konudur.

Aynı zamanda da bir takım mikro denetleyici sistemlerin denetlenmesi gerekmektedir. Devre tasarımları ile gerekli sistemlerin dizayn edilmesi noktasında endüstriyel bakım oldukça önemli bir konudur. Son olarak endüstriyel bakım noktasında yaşanan teknolojik gelişmelerin takip edilmesi ve gelişen global çalışmaları iyi bilmek gerekmektedir. Ancak bu sayede mevcut tesislerin daha ileri gidebilmesi söz konusu olabilir.

Endüstriyel Bakım Noktasında Kullanılan Malzemeler

Bir takım ölçüm ve kontrol cihazlarının uygun bir şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Endüstriyel bakım konusunda ohmmetre, multimetre, ovometre, ampermetre ya da ampermetre gibi araçlardan yararlanılması gerekmektedir. Aynı zamanda da çeşitli kablolar, fişler, yalıtım malzemeleri ile somun, cıvata ile rayların dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir. Endüstriyel bakım bu noktada oluşabilecek tehlikelere karşı bu malzemelerin ne şekilde dizayn edilmesine karar vermektedir. Bu bakımdan firmalarda yaşanabilecek kazalara ve yangınlara karşı mutlaka destek alınması ve alanını önemsenmesi gerekmektedir.

]]>
Enfeksiyon Riski Hemşirelik Bakım Planı https://www.bakimlar.com/enfeksiyon-riski-hemsirelik-bakim-plani.html Tue, 17 Jul 2018 23:54:47 +0000 Enfeksiyon riski hemşirelik bakım planı, patojen veya fırsatçı virüslerin, bakterilerin yada parazitlerin ekzojen kaynaklı yada endojen kaynaklı vücutta yarattığı hastalıklı hallere enfeksiyon denilmektedir.Enfe Enfeksiyon riski hemşirelik bakım planı, patojen veya fırsatçı virüslerin, bakterilerin yada parazitlerin ekzojen kaynaklı yada endojen kaynaklı vücutta yarattığı hastalıklı hallere enfeksiyon denilmektedir.

Enfeksiyon yaratan durumlar, değişik sağlık problemleri enfeksiyonların görülmesine neden olabilmektedir. İmmün sisteminin zayıf kaldığı durumlarda da enfeksiyon görülebilmektedir. Enfeksiyon riskini artıran durumlardan bazıları, kanser, alkol, aids, hematolojik bozukluklar, fazla ilaç kullanımı, diyabet gibi kronik hastalıklardır. Sigara içmek, yanmalar, kesikler, hastanede kalma süresinin uzun olması, diyaliz gibi nedenlerden dolayı enfeksiyon görülebilir.

Enfeksiyon riski hemşirelik bakım planı:
 • Hastanın bulunduğu odanın havalandırılması, hijyen kontrolünün yapılması ve hastaya hijyen ile ilgili bilgi verilmesi gerekmektedir.
 • Düzenli olarak hastanın nabzı, ateşi ve tansiyonu takip edilmelidir.
 • Hastaya bakılırken ellerin hijyenik ortamlara uygun olması gerekmektedir. El yıkama talimatına uymak gerekmektedir.
 • Hasta kilosuna dikkat etmek zorundaysa, diyetisyenle konuşulup protein açısından ve kalori açısından daha yararlı olabilecek şekilde ayarlanmalıdır.
 • Hastaya pansuman yapılması gerekiyorsa ya da yara olan yerler temizlenmesi gerekiyorsa dikkat etmek gerekmektedir. Eldiven kullanmadan hastanın yara yerlerine dokunmamak gerekmektedir.
 • Hastaya günlük olarak damar yolu girişi bulunması durumunda oluşabilecek kızarıklıklar, şişlik ve ağrılar gözlemlenmelidir.
 • Gerekirse eğer, kültür örneği alınmalıdır. Bir problem var ise doktor tarafından tedavisi başlatılmalıdır.
 • Hastaya antibiyotik ilacı uygulanıyorsa, ilacın zamanında verilmesine özen gösterilmelidir. Tedavinin zamanında yapılması gerekmektedir.
 • Komplikasyonları önlemek için, hastaya ılık yiyecek ve içecekler verilmelidir. Bol bol sıvı alması sağlanmalıdır.
 • Hastaya ziyaretçi kısıtlaması yapılmalıdır. Mümkün olduğunca ziyaretçi kabul edilmemelidir.
 • Derin nefes egzersizleri yapılmalıdır. Öksürme egzersizleri yapılmalıdır.
 • Hasta ve yakınları enfeksiyon kapması konusunda bilinçlendirilmelidir. 
 • Hasta mümkün olduğunca hastanede az kalması sağlanmalıdır.
 • Hastanın bulunduğu ortam düzenli olarak havalandırılmalıdır.
 • Hastanın açık yarası temizlenirken, temizleyen kişiye kan gibi enfeksiyon riskini artıracak bir durum olduysa, kişinin beden temizliğini yağması gerekmektedir. Özellikle ellerin ve yüzün dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
 • Hastanın yaşamsal bulguları takip altına alınmalıdır.
]]>
Meme Bakımı https://www.bakimlar.com/meme-bakimi.html Wed, 18 Jul 2018 12:20:44 +0000 Meme bakımı, insanın doğumundan ölümüne kadar en fazla değişme gösteren organ memelerdir. İlk adetten bir veya iki yıl kadar önce östrojen ve progesteron etkisiyle memeler büyümeye başlar. Ergenlik döneminde östrojen hormo Meme bakımı, insanın doğumundan ölümüne kadar en fazla değişme gösteren organ memelerdir. İlk adetten bir veya iki yıl kadar önce östrojen ve progesteron etkisiyle memeler büyümeye başlar. Ergenlik döneminde östrojen hormonu üretimi ile hızlıca gelişirler. Memelerin ergenlik sonunda ulaştığı büyüklük genetik olmakla beraber vücuttaki yağ oranına da bağlıdır. Memeler yağı dokusu ile meme bezlerinden oluşmuştur. İçlerinde kas bulunmaz. Hormonal değişimlerin, hamileliğin, emzirmenin ve zamanın etkisi ile deride meydana gelen yapısal bozukluklar derinin gevşemesine ve memelerin sarkmasına sebep olur. Bu yüzden mümkün mertebede erken meme bakımına başlamak gerekir.  

Meme bakımında dikkat edilecek hususlar

 • Meme bakımı için krem ve masaj uygulaması: Meme masajı memeler için birebirdir. Özellikle bu masajı doğal yağlar ile yapılması benzersiz sonuçlar verir. Masaj, avuç içleri ile ve eller birbirleri ile tersi yönde hareket ettirmek suretiyle yapılması gerekir. Meme bakım kremleri, losyonlar ve nemlendiriciler de son derecede yararlıdır. Maddi duruma göre sıkılaştırıcı öğeler içeren seçenekleri denemekte fayda vardır.
 • Doğru sütyen seçimi: Memeleri taşıyabilecek ve destekleyecek sütyenler kullanılması gerekir. Memelerin ağırlığına karşı koymanın önemli bir alternatif yoludur. Sütyen seçiminde çok dar olan sütyenler seçilmemesine dikkat edilmelidir. Bu sırt bölgesinde sütyen iplerini geçtiği noktalara yağ birikimine neden olur. Ayrıca kan dolaşımını da engellemektedir. 
 • Banyo yapılması: Banyo da kullanılan suyun sıcaklık derecesi meme bakımında önemli bir yere sahiptir. Sıcak su kullanılarak banyo yapılmaması gerekir. Banyoda kullanılacak soğuk su ve bununla birlikte yapılacak basınç suyun memelere iyi geldiğini unutulmamalıdır. Dayanılacak ölçüde soğuk su ile masaj uygulaması yapılabilir. Banyo sonrası ise kremler ile masaj uygulamasını unutmamak gerekir.   
 • Düzgün duruş: İyi durmak memeler için ideal bir duruştur. Kambur veya öne eğik bir duruş memelerin daha fazla yerçekimine maruz kalmasına neden olur. Yatarken de duruş şekli önemlidir. Yana yatış, meme arasında kırışıklıklara sebep olur.
 • Egzersizle yapılmalı: Diz ve eller yere koyulmalı yani emeklemek gibi, sırt ve baş dik tutulmalıdır. Bacaklar kalça seviyesine dek havaya kaldırıp çapraz hale getirilmelidir. Dirsekleri bükerek gövdenizi yer doğru indirilmelidir. Birkaç saniye bekleyip ilk pozisyonda dönülmelidir. Aynı hareket 20 defa tekrarlanması gerekir. Yere uzanıp, omuzları yerle tamamen temas etmelidir. Bacakları havaya kaldırıp çapraz hale getirilmesi gerekir. Kollar önce vücuda paralel şekilde yana uzatılmalı daha sonra dümdüz ve gergin olarak yukarı kaldırıp eller birleştirilmelidir. Birkaç saniye bekleyip ilk pozisyona dönülmelidir. Aynı hareketi 20 defa tekrarlanması gerekir.

]]>
Uçak Motor Bakım https://www.bakimlar.com/ucak-motor-bakim.html Wed, 18 Jul 2018 13:33:07 +0000 Uçak motor bakım; Üniversite sınavlarına hazırlanan ve uçak motor bakım bölümünü seçmeyi düşünen üniversite adaylarına bu meslek hakkında bilgileri, nerede çalışabileceklerini, zorluklarını, çalışma alanlarını Uçak motor bakım; Üniversite sınavlarına hazırlanan ve uçak motor bakım bölümünü seçmeyi düşünen üniversite adaylarına bu meslek hakkında bilgileri, nerede çalışabileceklerini, zorluklarını, çalışma alanlarını belirtmek istedik. Sivil havacılık yüksekokuluna bağlı bir bölümdür. Uçak sanayisinin işletme aşamasında ki teknik eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik bir eğitim yapar. Program, uçak gövdelerinin ve sistemlerinin bakımını, onarımını ve üretimi konusunda, uçak motor bakım bölümü ise uçak motorlarının yapımı, onarımı ve bakımı alanlarında, teorik ve uygulamalı eğitim verir. Bu bölümlerden mezun olanlar aktif olarak uçak bakım işine atılırlar. 
Mezunlar teknik bakım yapılan hava limanlarında, sivil hava şirketlerinde, proje ve dizayn sahalarında, Havaş, THY, Usaş ve Aselsan gibi büyük kuruluşlarda kendilerine iş imkanı sağlayabilirler.

Uçak motor bakım bölümünün amacı:

Uçak motor bakımının amacı, motor bakımının yapımında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmeye yarayan bölüm.

Uçak motor bakımı bölümüne gereken nitelikler:

Uçak motoru bakımı hakkında eğitim görmek isteyen bir kişi, genel akademik yetenekten başka, şekil ilişkilerini ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne sahip ve çizim yeteneğine sahip dikkatli kişiler olması gerekir. Bu bölümde öncelik ingilizcedir. Çok iyi derecede de ingilizce bilmeleri gerekiyor. 
Uçak motor bakımı bölümünü bitirenlere, uçak motoru bakımı teknikeri ünvanı verilir. Uçak motor bakımı teknikeri, uçak motorunun bakımını uçak mühendisleri gözetiminde yapmaktadır.

Çalışma alanları:

Uçak motor bakım teknikerleri ulaştırma bakanlığına bağlı uçak fabrikalarında yada bakım ve onarım atölyelerinde görev alırlar. Ülkemizde hava ulaşımı arttıkça ve bu alanda özel sektör işletmeleride yer aldığı için uçak motor bakımı teknikerlerine çok ihtiyaç vardır. Çalışma alanlarıda oldukça geniştir.
]]>
Hemşirelik Bakım Planı https://www.bakimlar.com/hemsirelik-bakim-plani.html Thu, 19 Jul 2018 08:22:47 +0000  Hemşirelik Bakım Planı: Hemşirelik bakımı rehberidir. Sağlık kuruluşlarında kullanımı onaylanmış kuruma özgü hemşirelik bakım planı formları mevcuttur. Bu formlar için sayısız öneriler mevcuttur. Bu formlar hastalı Hemşirelik Bakım Planı: Hemşirelik bakımı rehberidir. Sağlık kuruluşlarında kullanımı onaylanmış kuruma özgü hemşirelik bakım planı formları mevcuttur. Bu formlar için sayısız öneriler mevcuttur. Bu formlar hastalığın ve durumların farklılığından dolayı her hasta için uygun olmayabilir. Bu yüzden hemşire her hasta için uyarıları yaparak formu kullanır. 

Hemşirelik Bakım Planında Olması Gerekenler
 • Hemşirelik bakım amaçları
 • Bakım talimatları
 • Hastanın istifade edilebilecek gücü
 • Rapordaki eksiklikler
 • Bakım öncelikleri
Hemşirelik Bakım Planı İçeriği

Bazı hemşirelik bakım planlarında ek bilgiler bulunur. Hastayla ilgili kişisel veriler, bulgular, hastane yöntemleri gibi bilgileri kapsar. Hemşirelik bakım planında yapılan etkinlik sonucunda planı yapılan etkinliklerle ve bunların ölçütleriyle karşılaştırılıp değerlendirmeye alınır.

Hemşirelik Bakım Planında Değerlendirme

Hemşirelik bakım planı ile hemşirelik değerlendirmesi arasında tutarlı bağlantılar olması gerekir. Hemşirelik bakım planının bu nedenle hastanın özelliklerine göre ve hastalıkla alakalı, kabul görülür bir nitelik taşır. Ayrıca bu bilgilerin ışığında, planın hastaca kabul görmesi gerekir. Planın hastaca kabul görür özellikte olup olmadığını saptamak için yapılacak olan değerlendirmede hemşire hastaya bu konu hakkında danışır. İlk zamanlarda hasta tarafından plan olumlu karşılanabilir. Fakat bu planın ilerleyen zamanlarda hastanın günlük deneyimlerinin sonucunda uygunsuzluğu saptanabilir. Buna benzer durumlarda başka bir seçenek ortaya konulur. Gerekirse hastanın yakınlarından yardım istenir. Hemşirelik bakım planının başarısız olduğu durumlarda hemşire oluşturduğu plandaki adımları kontrol ederek yeniden izler. Bu son durumda daha çok bilgi toplanabilir ya da hemşirelik değerlendiremesi yaparken farklı uygulanan standartlar kullanılabilir.
]]>
Koah Hemşirelik Bakım Planı https://www.bakimlar.com/koah-hemsirelik-bakim-plani.html Thu, 19 Jul 2018 16:12:25 +0000 Koah Hemşirelik Bakım Planı; Koah (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Sürekli olarak tıkanan akciğer hastalığıdır. Ana belirtileri; öksürük, balgam ve nefes darlığıdır. Öksürük ve balgam çıkarma önceleri s Koah Hemşirelik Bakım Planı; Koah (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Sürekli olarak tıkanan akciğer hastalığıdır. Ana belirtileri; öksürük, balgam ve nefes darlığıdır. Öksürük ve balgam çıkarma önceleri sadece sabahları görülür. İlk etapta az miktarda balgam çıkar. Şiddetli olmayan öksürük ile birlikte az miktarda balgam çıkarma koah hastalığının habercisi olabilir. Sigara içmeye devam edilirse, hastalığın ilerlediği durumlarda öksürük şiddetlenir ve balgam miktarı gittikçe artar. Hasta sıklıkla balgam çıkarmaya başlar. Bazen boğulacak kadar şiddetli olur. Nefes darlığı, hastalığın erken dönemlerinde koşma, yürüme veya merdiven çıkma gibi eforlarda ortaya çıkarken, hastalığın ilerlemesiyle istirahatte de görülmeye başlar. Bu şikayetler kış aylarında genellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde ve gribal enfeksiyon sonrasında artış gösterir.

Koah Hemşirelik Bakım Planı: Koah hemşirelik bakım planında hemşirenin tanısı, tanıya yönelik amaç ve amaca yönelik yapılması gerekenler planlanır.

Hemşire Tanısı: Ventilasyonun azalması ve hava yollarında bol mukus olmasıyla gaz değişiminin bozulması.

Amaç: Akciğerlerdeki ventilasyonun ve gerekli değişimlerin sağlanması.

Uygulamalar:

 • Düzenli olarak solunum hızı izlenir.
 • Hastaya düşük seviyede oksijen verilir.
 • Solunum yolları açık duruma getirilir.
 • Narkotik ilaçlar verilirse, hastaya gözetim altında tutulur.
 • Hastaya bronkodilatör verilir.
 • Fowler pozisyonu verilir.
Hemşire Tanısı: Aşırı sekresyon ve etkisiz öksürük sebebiyle hava yolu açıklığında yetersizlik.

Amaç: Hastanın etkin öksürebilmesi, yeterli ventilasyon ve açıklık sağlanması.

Uygulamalar:

 • Bol sıvı içirilir.
 • Nemli bir ortam sağlanır.
 • Hastaya derin solunum ve etkin öksürme için gerekli egzersizler yaptırılır.
Hemşire Tanısı: Dispne ve yetersiz oksijenlenmeye bağlı aktivite intöleransı.

Amaç: Hastanın günlük aktivitelerini yapabilmesini sağlamak.

Uygulamalar:

 • Hastaya sigara içmemesi, sıcak havalarda durmaması ve stresli ortamlardan uzaklaşması söylenir.
 • Oksijen kullanımını artıracak aktivitelerden uzak durması söylenir.
 • Hastaya aktivitelerde derin solunum yapması için uyarılır.
 • Oksijen tedavisi uygulanabilir.
 • Hastanın yaşam bulguları takip edilir.
Hemşire Tanısı: Solunum güçlüğü ve boğulma korkusuna bağlı anksiyete.

Amaç: Hastanın psikolojik olarak rahatlatılması.

Uygulamalar:

 • Akut solunum güçlüğü esnasında odanın camı havalandırılır.
 • Hastaya solunum egzersizleri yaptırılır.

Hemşire Tanısı: Yetersiz beslenme.

Amaç:Hastanın beslenmesini ve normal kilosuna dönmesini sağlamak.

Uygulamalar:

 • Yüksek kalorili besinleri yememesi önerilir.
 • Kilo takibi yapılır.
 • Gazlı gıdalardan uzak durması önerilir.
 • Az ve sık yemesi önerilir.
Hemşire Tanısı: Dispne ve dış uyarılar nedeniyle uyku düzensizliği.

Amaç: Hastanın kendini dinlenmiş hissetmesini sağlamak.

Uygulamalar:

 • Oda havalandırılır.
 • Kafeinli uyarıcılardan uzak durulması söylenir.
 • Yatış ve kalkış saatlerinin düzenli olması belirtilir.
 • Kaliteli uyku için yatmadan önce hafif gıdalar tüketmesi önerilir.
]]>
Keçi Bakımı https://www.bakimlar.com/keci-bakimi.html Thu, 19 Jul 2018 21:34:36 +0000 Keçi Bakımı, Keçi sürüsününün sağlığı, süt verimi, doğurganlığı ve devamlılığı için düzenli olarak çeşitli bakımların yapılması gerekir. Bu temel bakımlarla ilgili bilgileri aşağıda bulacaksınız Keçi Bakımı, Keçi sürüsününün sağlığı, süt verimi, doğurganlığı ve devamlılığı için düzenli olarak çeşitli bakımların yapılması gerekir. Bu temel bakımlarla ilgili bilgileri aşağıda bulacaksınız

Keçilerde Tırnak Bakımı
Hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda dışarda gezen keçilerin tırnakları yürürken aşınır. Tırnaktaki bu aşınma, olması gerektiği kadar olur, vücut fazla aşınmaya karşı yeni tırnak üretecek şekilde dizayn edilmiştir. Ancak soğuk kış aylarında içeride kalan keçilerin tırnakları uzar. Uzayan tırnak şekil bozukluğuna ve yürümede sıkıntıya sebep olur. Tırnakları keserken kullanılacak olan makasın veya bıçağın keskin olmasına dikkat edilmelidir. Dokunun derinliklerine inmeden, sert yerler kesilir, ön kısmı törpülenip yuvarlak kesilir. Oluşabilecek yaralanmalar da hemen dezenfekte edilmelidir. 

Keçilerde Boynuz Kesme
Sürünün içerisinde agresif davranış gösteren keçilerin sebep olabileceği olumsuz sonuçların önüne geçebilmek için boynuzlar kesilir. Şartlar elveriyorsa, keçinin hareket kabiliyetini sınırlayan bir kapan kullanılmalıdır. Sağdan ve soldan oval bir şekilde keçiyi çevreleyen kapan,keçinin ani hareketlerini engelleyerek güvenli bir kesime ortam oluşturur. Sütlü keçilerde boynuz kesme işlemi doğumdan sonra  en geç bir hafta içinde yapılmalıdır. Kesme işlemi korlaştırılmış keskin bir demir ile yapılabilir. Kesildikten sonra uç kısmı bir masat ile törpülenmelidir. 

Sütlü Keçilerde Meme Bakımı
Süt sağarken hijyenik süt elde etmek için ve bol miktarda alabilmek için meme bakımı önemlidir. Sağmadan önce memeler nemli bir bez ile silinirse sağım esnasında süte karışması muhtemel renk ve koku değiştiren maddeler engellenmiş olur. Uçlardaki çatlakları engellemek için sağma gresleri kullanılmalıdır.

Keçilerde Kırkma 
Tekelerde istenmeye kokuları gidermek, sütlülerde sütün temizliği ve hepsinde yazın ferahlık vermek için kılları kesilir.

Keçilerde Eneme (Kısırlaştırma)
Tekelerde kokuyu önleme ve ette daha fazla verim için yumurtaları bükülür veya bağlanır. Sürünün sağlıklı bir şekilde devamını sağlamak için periyodik olarak keçi bakımı aksatılmamalı, gelişim sürecinde ayrıca koruyucu iğneleri yapılmalıdır.]]>
Demirdöküm Kombi Bakımı https://www.bakimlar.com/demirdokum-kombi-bakimi.html Fri, 20 Jul 2018 01:18:26 +0000 Demirdöküm Kombi Bakımı; Demirdökümün en çok kullanılan kombileri şunlardır;AtronNitronNitromixAdonisNeptoSargon KalistoTayrosbu Demirdöküm Kombi Bakımı; Demirdökümün en çok kullanılan kombileri şunlardır;
 • Atron
 • Nitron
 • Nitromix
 • Adonis
 • Nepto
 • Sargon 
 • Kalisto
 • Tayros
bu kombiler birbirinden farklılık göstersede bakımları aslında birbirine benzerdir. 

Demirdöküm Kombi Bakımı yılda ortalama 1 ya da 2 kez özelikle kış başlarında yapılır. Bu makalede TAYROS marka Demirdöküm Kombi Bakımı anlatılacaktır.
Yapılacak işlemler:

- Öncelikle kombiye giren çıkan su tazyiğini ayarlamamız gerekiyor.Bunun için; 
 • Kombinin sıcak su ve kalorifer derecelerini sıfıra getirin,
 • Kombinin şalterini indirin veya fişini çekin, 
 • kombinin altından çıkan mavi ve kırmızı vana kollarının her ikisinide yatay yani kapalı konuma getirin.
 • Bu iki vananın üstünde bozuk para büyüklüğünde 2 adet metal somun var, öncelikle küçük olanı sökün,
 • içerisinden delikli metal bir filtre çıkacaktır. kirli ise bunu çeşmede suyla temizleyip aynı şekilde yerine takın ve somunu sıkın. (genellikle bu fişltre temiz çıkacaktır.
 • Aynı işlemi büyük somun içinde tekrarlayın. Eğer sisteminin içinde kurum birikmişse bu filtre dolu ve paslanmış çıkacaktır. İyice temizleyip yerine koyun.  (dikkat edin bu esnada sıcak su az da olsa fışkırabilir, çalışmayan kombide yapın, su sıçramaması için bezle üstünü kapatarak gevşetebilirsiniz.)
 • Tesisat suyunun temizliği tamam artık Demirdöküm Kombi Bakımını yapabiliriz. .Bunun için;
 • Kombinin alt kısmının sizden tarafındaki 2 vidayı sökün,
 • Ön paneli yukarı doğru kaldırarak ön kapağı çıkarın
 • Siyah kontrol panelini üst kısmında tutarak aşağı doğru eğin ve arkada kalan tozlu kısmı süpürge yardımıyla temizleyin,
 • Üst tarafta bulunan metal büyük kapağın 2 vidasını sökün ve ön panel gibi yukarı kaldırarak çıkarın.
 • Yanma haznesinin görünen yaklaşık 10 kadar vidasını sökün,Yanma haznesi içini süpürge yardımıyla temizleyin.
 • Tüy bırakmayacak bir beze alkoı ya da kolonya döküp ateşleme proplarını ve yanma odasının alt ve üst kısmındaki panel aralarını, Meme gözeneklerini  iyice temizleyin,
 • Kombinin tüm bu işlemler sırasında içerisinde su akıtan veya kurum bağlamış bir yeri olup olmadıgını kontrol edin.
 • Aynı sıra ile açtığınız kısımları sıkıca kapatıpkombiyi çalıştırın.
Demirdöküm Kombi Bakımı tamamlandı, Kombiniz çalıştı ve sıra peteklerin havalarının alınmasına geldi.

Bu faaliyetelere ilave olarak detaylı bir kombi bakımı daha ziyade işin ehli ustalarca yapılması uygundur. Bu safhada neler var derseniz
 • Genleşme tankındaki hava ölçülür. Gerekirse gaz basılır 
 • NTC termostatlar değerleri ölçülür. 
 • kombinin kalori kapasite ayarı yapılmalı. Brulör sökülüp yıkanır. 
 • Meme gözenekleri temizlenir 
 • Bacalı cihaz ise emniyet limitinin hassaslığı kontrol edilir,
 • Baca bağlantı haznesi temizlenir.
]]>
Kateter Bakımı https://www.bakimlar.com/kateter-bakimi.html Fri, 20 Jul 2018 13:14:13 +0000 Kateter Bakımı  Sağlık sorunları sebebiyle hastaneye yatırılan kişilerin ve hematolojik sıkıntıları olan hastaların genelinde, hastanede bulundukları zaman içerisinde ven içi tedavi görmeleri gerekli olduğu durumlarda. Ve Kateter Bakımı  Sağlık sorunları sebebiyle hastaneye yatırılan kişilerin ve hematolojik sıkıntıları olan hastaların genelinde, hastanede bulundukları zaman içerisinde ven içi tedavi görmeleri gerekli olduğu durumlarda. Ven içi tedavi uygulamalarını,kolay bir şekilde yapmak için, peri ferik ven lerde ve santral venlerde kullanılması uygun olan çok değişik damar içi araçlar icat edilmiştir. Özelliklede Kateter ilişkili sıkıntılarının önlenmesinde hemşireler ve intörn doktor, çok  önemi vardır.

Hastanelerde Kateter Bakımı 

Kateter enfeksiyonlarını önleme açısından,hemşirelik bakımının çok önemli olduğu bilinmektedir.  Hastanın genel olarak sağlık durumu, aldığı tıbbi tedavi ve bakımın yanı sıra  kateter bölgesinin kapatılması nedeni ile kullanılan pansuman malzemelerinin özellikleri kateter enfeksiyonların oluşmasında  büyük rol oynayabilmektedir. Bu nedenle pansuman malzemelerini seçme sorumluluğunun özellikle hemşirede olması, oldukça önem arz etmektedir. Hemşirelerin de sağlıklı bir karar verebilmeleri için, mevcut olan malzemelerin özelliklerine ait bilimsel olan verileri bilmesi gereklidir.. 

Pansuman Malzemelerinde Hemşirenin Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Çok basit  uygulanabilirlik 
 • Değiştirme işleminin aldığı zaman 
 • Hastaların bu malzemelerden memnun olması 
 • Pansuman yapılırken oluşan ağrı hissi 
 • Pansuman malzemelerinin hareket sınırı 
 • Yeni pansuman malzemesi kullanımı esnasında oluşabilecek enfeksiyon oranları ve gereken özellikleri,
 • Çok temiz olmalı
 • Kontaminasyonlara karşı destekleyiciyi sağlamalı 
 • Kateter bölgesi kuru tutmalı 
 • Kolonizasyona izin vermemeli olmamalı 
 • Estetik görünümlü ve rahat olmalı 
 • Basit yerleştirilmeli ve çıkarılmalı 
 • Giriş bölgesine değerlendirilebilmesine izin vermeli 
 • Güvenli ve tespit kolaylığı olmalı 
 • Ekonomik açıdan yeterli olmalıdır.

Santral Kateterlerin Bakımı  İnsan sağlığı açısında son derece  önemi olan Santral Kate terin çıkış noktası steril gazlı bez yada havayı geçiren, su geçirmez olan ürünlerle kapatılmalıdır. Pansumanı 48 saatte bir ve nemlendiğinde veya kirlendiğinde hemen değiştirilmelidir. Pansuman esnasında steril kurallar uygulanmalıdır. Pansuman açıldığında çıkış noktası çevresindeki deri merkezden dışa doğru hareketlerle alkol ve veya klorheksizidin, povidon-iyodin solüsyonu ile temizlenmelidir. Santral vonoz Kate terler her kullanım sonrası serum fizyolojik ile temizlenmelidir. İnfüzyonlar arası 2 ile 6 saat ise ya da Kate terin basınca duyarlı olan valfi varsa kapatılır ve heparinizasyon gerekmez. Daha uzun zamanlı aralar veriliyorsa, Kate ter serum fizyolojikle 100IU/ml heperinle doldurularak ağzı kapatılmalıdır. İn füzyon ve uzatma setleriyle kapakların değişme zamanları tipine ve lokal stratejisine göre 24 saatten yada bir haftaya kadar değişebilir. Bu konuda en iyisi üreticiler tarafından verilen teknik bilgi uyulmalıdır. Kate ter bakımının en önemli kısmı gereksiz olan tüp, uzatma seti ve stoper kullanımından kaçınılması veya Kateterin yalnız olarak nütrisyon için kullanılmasıdır. İnfüzyon yolarının bağlanıp, ayrılmasında kurallara harfiyen uyulması ve Kateterin kullanılmadığı zamanlarda ağzı temizlenerek kapatılmasıda çok önemlidir. 

]]>
Fanusta Balık Bakımı https://www.bakimlar.com/fanusta-balik-bakimi.html Sat, 21 Jul 2018 06:02:57 +0000 Fanusta balık bakımı, akvaryumda balık bakımından çok farklıdır. Aslında çok daha kolaydır da diyebiliriz. Akvaryum da balık bakımı biraz daha yorucu ve daha fazla ilgi gerektirir. Zamanı az olan fakat evde hem süs amaçlı h Fanusta balık bakımı, akvaryumda balık bakımından çok farklıdır. Aslında çok daha kolaydır da diyebiliriz. Akvaryum da balık bakımı biraz daha yorucu ve daha fazla ilgi gerektirir. Zamanı az olan fakat evde hem süs amaçlı hem de zevke bağlı olarak balık beslemek isteyenler için fanusta balık beslemek daha doğru bir seçimdir. Görüntüsü hoş ve az yer kaplayan fanuslar da en fazla iki balık beslenmelidir. Çünkü fanusta beslenen balıkların ömrü de az olur. Birden fazla balık yem kavgası yapar. Bu da balıklarda açlığa sebep olur. Fazla yem vermek balığı şişerek te öldürür. Bir tane balığı tek başına beslemek daha doğru olur. Fakat birden fazla balık istiyorsanız fanusta bu sayı ikiyi geçmemelidir.Fanuslar da motor takmak gibi bir şansınız da olmaz. Bu yüzden her balıkta fanusta yaşayamaz. Bunun için fanusta yaşayabilecek balıkları seçmek gerekir. 
Fanuslarda en çok Beta denen balıkları yaşatılabilir.

Fanusta balık bakımı nasıl olmalıdır
 • Bakılacak balık alırken fanusta yaşayabilecek olanlar alınmalıdır.
 • Yemlenmesine dikkat etmek gerekir. Çok fazla yada çok az beslemek balığı öldürür.
 • Haftada bir kez canlı yem vermek gerekir. Buna örnek olarak karınca verilebilir.
 • Fanusun suyu bulandıkça değiştirilmelidir.
 • Çeşme suyu kullanılmamalıdır.
 • Fanusun suyu değişeceği zaman bir gün önceden suyu dinlendirmek gerekir.
 • Fanusun içi küçük olduğu için çok fazla süs taşlarıyla doldurmak yanlış olur. Balığın yerini daha fazla daraltmak gereksizdir.
 • Birden fazla balık beslemek istiyorsanız, bir dişi ve bir erkek olmak üzere balık beslemek balıkların ömrünü biraz daha uzatabilir.
 • Fanusta balık bakımı için bilmek gereken bir şey daha yemi alırken balığın cinsine göre seçilmesine dikkat etmektir.
]]>
Antoryum Çiçeği Bakımı https://www.bakimlar.com/antoryum-cicegi-bakimi.html Sun, 22 Jul 2018 00:11:44 +0000 Antoryum Çiçeği Bakımı,  Araceae familyesin de olan bir çiçek türüdür. Türkçe ismi Flamingo çiçeği olarak bilinir. Yetiştiği bölge olarak Orta be Güney Amerika olarak bilinse de son dönemlerde her yer bölge de yetişmekt Antoryum Çiçeği Bakımı,  Araceae familyesin de olan bir çiçek türüdür. Türkçe ismi Flamingo çiçeği olarak bilinir. Yetiştiği bölge olarak Orta be Güney Amerika olarak bilinse de son dönemlerde her yer bölge de yetişmekte. Antoryum çiçeği, özel günlerde hediye olarak sevdiklerinize gönderilir. Antoryum çiçeği; ev, iş yerinde, kişisel odalarını renklendirmek için kullanılır. Bakımı oldukça kolay ve pratik. Peki Antoryum Çiçeği Bakımı nasıl yapılır birazda ondan bahsedelim.

Antoryum Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Antoryum Çiçeği Bakımı Gün ışığı: Antoryum çiçek bakımında dikkat edilmesi gereken, güneş ışığını iyi ayarlamak gerekiyor. Antoryum çiçeği bariz gün ışında yetiştirilmemeli. Çiçeğin bir yanı güneş görüp diğer yanı güneş görme den olmaz. Antoryum çiçeği az güneş ışığı aldığı takdirde yeteri kadar büyümez gelişim göstermez. Belli bir zaman sonra yapraklarında kararma oluşmakta.  Bu yüzden Antoryum çiçeğinin bir tarafı bir gün güneş alıyorsa ertesi gün de diğer tarafı da ertesi gün güneş almalı.

Antoryum Çiçeği Bakımında Sulama: Antoryum çiçeği bahar ve yaz aylarında hafta iki kere sulanmalı. Antoryum çiçeği bakımında sulama günü Pazartesi ve Perşembe olarak ayarlanmalı. Sulama kabının içerisine konulan su miktarı her defasında aynı olmalıdır. Eğer daha önceki su saksının dibinde ise o su her defasında dökülmelidir. Antoryum çiçeğinin toprağında kötü kokuyu ve böceklenmenin önüne geçmiş olursunuz. 

Antoryum Çiçeği Bakımı Rüzgar etkisi: Rüzgar akımı bulunan alanlarda antoryum çiçek yetiştirilmez. Rüzgar antoryum çiçeğini sarstığı için çiçeğin kökünde oynamasına neden olur ve antoryum çiçeği hava aldığında belli bir zaman sonra kurumaya neden olur.

Antoryum Çiçeği Bakımı Budama: Antoryum çiçeği uzun süre kurumayan dayanıklı bir çiçektir. Antoryum çiçeği bakımından yapılması gerekenlerden biride budama işlemidir. çiçeğin yapraklarında solma ezilme görülürse budama işlemi yapılmalı ki daha sonra yeniden çiçek açsın. Budama işlemi yapıldıktan sonra kesilen bölgenin hava almasını engellemek için üzerine çiçeğe zarar vermeden kapatın 

Antoryum Çiçeği Bakımı Toprak Değiştirme: Antoryum çiçeği bakımında toprak değiştirme çok önemlidir. Genellikle ilk bahar döneminde değiştirilme be dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saksının bir numara büyüğü olmalı ve toprak miktarı da o kadar artırılmalıdır.
]]>
Diyabet Hemşirelik Bakım Planı https://www.bakimlar.com/diyabet-hemsirelik-bakim-plani.html Sun, 22 Jul 2018 01:44:36 +0000 Diyabet Hemşirelik Bakım Planı, Diyabetik hastalarda karşılaşabileceğimiz en önemli problemlerin arasında, hastanın hipoglisemi komasına girme ihtimali ve hastanın şekerinin normal seviyelerden çok aşağıya düşmesidir. Bu ne Diyabet Hemşirelik Bakım Planı, Diyabetik hastalarda karşılaşabileceğimiz en önemli problemlerin arasında, hastanın hipoglisemi komasına girme ihtimali ve hastanın şekerinin normal seviyelerden çok aşağıya düşmesidir. Bu nedenle, şekeri düşen ve şekeri çıkan hastaların sağlık bilgileri öğrenilmelidir. Doktor gözetiminde olmalıdır. Gerektiğinde doktorun müdahe etmesi gerekebilir. Şeker yükselmesi şikayet olan hastanın cildi kurudur. Hastanın tansiyonu düşükse, hastada terleme olabilir. Hastanın şuuru kapalıdır. Solunumu derin ve gürültülüdür. Şeker düşüklüğü şikayetinde olan hastada ise, tansiyon düşüklüğünden kaynaklanan yere düşmeler görülür. Diyabet sorunu olan hastalarda elektrolit dengesizliği sıklıkla görülür. Diyabet hastalarında dekubitis yaraları oluşur. Bu hastalarda, diyabetik ayağı denilen ayakta, mor, siyah ve açık yaralar görülür. Diyabetik hastalarda buna ek olarak, enfeksiyon hastalıkları da görülür.

Diyabet Hastalığında Hemşirelik Bakım Planı Uygulanması: Bakım planı uygulayacak hemşirenin, hastadaki tanısına, bu tanıya göre amacına, son olarak da nasıl bir uygulama olacağı hakkında plan yapması gerekir.

Diyabet Hemşirelik Bakım Planı

Hemşire Tanısı: Poliüri ve dehidrasyondan kaynaklanan bağlı sıvı volum yetersizliği.

Amaç: Elektrolit sıvı dengesini korumak.

Uygulama
 • Hastanın kilo takibi yapılır.
 • Yaşam bulguları kontrol edilir.
 • Tutgoru ve cilt rengi takibi yapılır.
 • Solunum sesi takip edilir.
 • Hastaya sıvı verilir.
 • Hasta şok yönünden izlenir.
Hemşire Tanısı: Hastanın, insülin alımında ve fiziksel aktivitelerindeki dengesizliğinden kaynaklanan besleniş farklılığı.

Amaç: Hastanın kilo kontrolünü yapmak ve kan glikoz seviyesini kontrol altına almak.

Uygulama
 • Diyetisyen yardımıyla, hastanın kan şekeri kontrolünü sağlamak için diyet planlanır.
 • Hastanın ideal kilosu bulunmalı ve ona göre hedef belirlenmelidir.
 • Hastaya düzenli ve zamanında yemek yemesi için bilgilendirilir.
Hemşire Tanısı: Hastanın bilinçsiz ilaç kullanması.

Amaç: İlaç kullanımı hakkında bilgilenmesi.

Uygulama:
 • Hastalık hakkında bilgi verilir.
 • Diyet ve egzersizlerin önemi anlatılır.
 • Hastaya doz hesaplaması hakkında bilgi verilir.
 • Hastaya rahat bir ortam sağlanır.
 • Kendi kendine uygulama yapacağı zamana kadar hasta gözetim altında tutulur.
Hemşire Tanısı: Hastalığa bağlı anksiyete

Amaç: Ansiyeteyi ortadan kaldırmak.

Uygulama:
 • Hastanın psikolojik durumu değerlendirmeye alınır.
 • Hastanın, hastalık hakkında bildiği doğru ve yanlış bilgiler öğrenilir.
 • Diyabet hemşiresiyle irtibata geçilir.
 • Sigara içmemesi için uyarılır.
 • Uygulanacak bütün yöntemler hastaya anlatılır.
 • Hastanın anksiyetesi ile ilgili düşünceleri dinlenir.
 • Hastanın mental aktiviteleri gözetim altına alınır.
 • Hastayı gevşetmek ve rahatlatmak için bazı aktiviteler planlanır. Örneğin; müzik dinlemek, kitap okumak gibi.]]>
Laptop Bakımı https://www.bakimlar.com/laptop-bakimi.html Sun, 22 Jul 2018 18:22:30 +0000 Laptop Bakımı, Bilgisayarlar hayatımızı kolaylaştıran en önemli faktörlerden biridir. Bugün bir çok kişi hayatında bilgisayarın varlığı sebebiyle ne kadar kolaylık yaşadığının farkında. Bilgisayar kullanımı git Laptop Bakımı, Bilgisayarlar hayatımızı kolaylaştıran en önemli faktörlerden biridir. Bugün bir çok kişi hayatında bilgisayarın varlığı sebebiyle ne kadar kolaylık yaşadığının farkında. Bilgisayar kullanımı git gide çoğalıyor. Bilgisayar okuryazarlığının artması sebebiyle her evde bilgisayar kullanılmaya başlanmıştır. Eğer bilgisayar sahibiyseniz bilgisayarınızı uzun süre arızasız kullanabilmek için düzenli bir şekilde bakım yapmalısınız. Bilgisayar bakımı ve temizliği dikkat isteyen bir iştir. Çoğunlukla laptop bilgisayarların çok hassas bir çalışma sistemine sahip olduğunu biliyorsunuzdur. Bunu göz ardı etmeyin ve bakımına özen gösterin. Laptopların en büyük sorunlarından biri çabuk ısınmasıdır. Fanların içerisinde toz tanelerinin birikmiş olması soğutma işlemini düzenli olarak yapılmamasına sebep olur. Soğutma sorununu ortadan kaldırabilmek için fan temizliğine çok dikkat etmek gerekir. Bunun birlikte ram, harddisk ve anakart üzerinde de toz birikintisini ve oluşumunu önlemek gerekiyor. Laptop temizliği çalışma sisteminin sorunsuz olmasında çok etkilidir. Fazla toz laptop için çok zararlıdır. Birde aşırı nemin ve güneş ışığına maruz kalmanın da sorun oluşturacağını biliyoruz. Bilgisayarlar sıvı şeyler dökülmesi ne tehlikelerine karşıda korunmalıdır. Bir laptop sahibi iseniz başınıza gelebilecek en kötü ihtimallerden biri şüphesiz ki bilgisayarınız içerisine sıvı geçmiş olmasıdır. Bu çoğu zaman garanti içerisine girmez ve bilgisayarınızın verimli kullanılmamasına sebep olabilir.

Laptop Bakımı Önemi

Bilgisayarınız için günlük bakım çok önemlidir. Herhangi bir sorun olduğunda dosyalarınıza ulaşabilmek içinde bilgisayardaki dosyaları her gün tekrar yedeklemelisiniz. Bunu da otomatik bir biçimde yapabiliyoruz. Her gün kendiliğinden tekrar yedekleme yapması sizin için de kolaylık sağlayacaktır. Programlarınızı güncellemeniz de laptop kullanımında sorun yaşamamanız için gereklidir. Güncellemeler her gün kendiliğinden bilgisayarınıza gelecektir. Bunları otomatik olarak gerçekleştirebileceğiniz gibi, isterseniz güncellemek istediklerinizi manüel olarak da seçebilirsiniz. Bilgisayarınıza yükleme yaparken de virüs kontrollerini yapmaya da çok dikkat edin. Yazılımsal bakımı günlük ve ya haftalık olarak da yapabilirsiniz. İç kısımının ve dış yüzey bakımında ise kendimizce düzenli aralıklarla yapmalısınız. Çalışma unsurlarının çok toza maruz kalmaması için elektrikli süpürge ile aralıklar sayesinde temizliğini yapabiliriz. Dış yüzey, ekran ve klavye temizliğinde ise bu işlem için satılan losyonları kullanmak daha doğru olur. Ekranın çizilmemesi içinde bu önemlidir. Bilgisayarımızın çalışmasını sağlayan, fakat kullanım halinde olmadığımız için unutulan faktörler de bakıma ihtiyaç duyar. Laptopların ne kadar hassas bir çalışma sistemi olduğunu biliyoruz. Lakin yanlış bir şey yapma tedirginliği duyuyorsanız, bu konuda uzman kişilerce de laptop bakımı yaptırabilirsiniz. Bilgisayarınızın yenilenmiş gibi olduğunu hissedersiniz. Bu işlem için de güvenilir kişilerden yardım alın ve bilgisayarınızı bu konuda uzman kişilerin ellere emanet etmelisiniz. 
]]>
Sezeryan Sonrası Bakım https://www.bakimlar.com/sezeryan-sonrasi-bakim.html Mon, 23 Jul 2018 04:57:43 +0000 Sezaryen sonrası bakım, annenin hem ruhsal hem de beden sağlığı açısından oldukça önem verilmesi gereken bir konudur. Annelik dünyanın en zor mesleklerinden bir tanesidir. Bu görev henüz bebek anne rahmine düştü Sezaryen sonrası bakım, annenin hem ruhsal hem de beden sağlığı açısından oldukça önem verilmesi gereken bir konudur. Annelik dünyanın en zor mesleklerinden bir tanesidir. Bu görev henüz bebek anne rahmine düştüğü andan itibaren başlar. Doğum yapan anneler bu görevin bir kısmını başarı ile yerine getirmenin mutluluğunu yaşarlarken diğer taraftan da kendi sağlıklarına da dikkat etmeleri gerekir. Bebek doğsa bile yıllarca anneye ihtiyacı olduğu düşünüldüğünde bu durum bebek açısından da çok önemli bir husustur. Sezaryen ile doğum yapan anneler olayın mutlu son ile bitmesi nedeniyle aslında pek fark etmeseler bile bir ameliyat atlatmışlardır. Bu nedenle de çevrede ki bireylerden de yardım alarak bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmayı başarabilmesi gerekir.  

Sezaryen sonrası bakım için yapılması gerekenler nelerdir
 • Sezaryen ile normal doğum sonrası iyileşme süreci  farklılık göstermektedir. Sezaryen ile doğumun gerçekleşebilmesi isin anneye genel ya da lokal anestezi uygulandığından annenin uyandıktan sonra bir süre kendisine gelerek dış dünyaya adapte olabilmesi zaman alacaktır. Bu süreçte annenin gazı çıkmadan beslenmesi ve sıvı alımı gerçekleşemeyeceği için gazın çıkmasının sağlanması önemlidir. Bunun için hafif hareket ve yürüyüşler tavsiye edilir.
 • Annenin gazı çıktıktan sonra beslenmesi çok önemlidir. sezaryen ile doğumda süt salgılaması daha yavaş olabileceği için yeme içme büyük önem taşır. Bunu sağlayabilmek için bol sıvı ve süt yapan besinler fazla tüketilmelidir.
 • Anne genellikle 2 gün içerisinde hastaneden taburcu edilir. Evde bakım ise daha büyük önem taşımaktadır. Anneye bebeği ile birlikte olabileceği ayrı ve sakin bir oda hazırlanmalıdır. Bebeğin uyduğu zamanları anne 2 hafta boyunca dinlenerek ve beslenerek geçirmelidir. Bu yüzden annenin yanında mutlaka bilinçli ve yükünü hafifletecek bir yetişkinin olması sağlanılmalıdır. 
 • Annenin ağır kaldırması, yorucu fiziksel aktivitelerden uzak durması ve en azından lohusalık dönemi bitinceye kadar ev işleri yapmaması gerekir. Böylece annenin kendisini daha hızlı toparlaması sağlanmış olur. Fakat hafif nitelikteki egzersizler, yürüyüşler anneyi hem psikolojik hem de bedenen rahatlatır. Kilo artışı ve metabolizma yavaşlamasını engeller.
 • Sezaryende dikişlerin mikrop kapmaması ve açılmaması çok önemlidir. Bunun için ani hareketlerden sakınmak gerekir. Bu tarz durumlarda yumuşak bir yastık ile dikişli bölge korunabilir. Ayrıca dikişli bölgenin de hijyenin sağlanmasına önem verilmelidir.
 • Sezaryen sonrası narkozun etkisi geçtikten sonra ağrılar baş gösterir. Bunun için mutlaka emzirmeye engel olmayan ağrı kesiciler kullanılabilir. 
 • Sezaryen sonrası bakımda annenin sık sık dikişlerini kontrol etmesi ve şişlik, kızarıklık gibi durumlarda da doktoruna başvurması gerekir.  

]]>
Eca Kombi Bakımı https://www.bakimlar.com/eca-kombi-bakimi.html Mon, 23 Jul 2018 20:44:10 +0000 Eca Kombi Bakımı, Ev ve işyerlerini ısıtmak için kullanılan kombi aletleri son yıllarda oldukça sık kullanılan cihazlardır. Kişinin yaşam alanlarını ısıtan ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılamak için tercih ettikleri ec Eca Kombi Bakımı, Ev ve işyerlerini ısıtmak için kullanılan kombi aletleri son yıllarda oldukça sık kullanılan cihazlardır. Kişinin yaşam alanlarını ısıtan ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılamak için tercih ettikleri eca kombiler, gün geçtikçe daha çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Özellikle de kış aylarında yoğun olarak kullanılan eca kombilerden daha iyi faydalanmak için bakımının her yıl mutlaka 1 defa yaptırılması gerekir. Bakım ücreti 80 TL olan eca kombi bakımı, kombinin verimli bir şekilde çalışması, performansının korunması, yakıt tasarrufu ve oluşabilecek arızaların önceden tespit edilebilmesi için son derece önemlidir. Kış aylarında eca kombinin sorun yaratmaması için ve kombiden rahat ve problemsiz bir şekilde faydalanabilmek için eca kombinin bakımı mutlaka yetkili bir servis tarafından yapılmalıdır. Evinizde kullanacağınız elektrik süpürgesi ile kombinin içinde bulunan tozların alınması kombi bakımı sayılmaz. Bu nedenle kombinize kesinlikle kendiniz müdahale etmemeniz gerekir.

Eca kombi bakımı nasıl yapılır; 
 • Kombinin iç kısmında yer alan ve ısının transfer edilmesini sağlayan ekipmanlarda oluşan toz, kir ve korozyonlar aletin verimini düşürerek yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Eca kombi bakımında, ekipmanların temizliği yapılarak yakıt tüketimi sağlanmış olur. 
 • Kombinin elektronik devreleri kontrol edilir. 
 • Kombinin baca fanı ve sensörlerinin çalışıp çalışmadığına bakılır. 
 • Kombinin pompasının çalışması kontrol edilir. 
 • Kombinin su oranına bakılır. 
 • Tesisat suyunun kirlenmiş olması ısı kombinin transferini iyi yapmamasına neden olur ve bu durum da yakıtın fazla tüketilmesine sebep olacağı için bakımda tesisat suyunun değiştirilmesi sağlanır. 
 • Değiştirme işlemi yapıldıktan sonra peteklerden daha iyi ısı alabilmek için tesisatın havası alınır. 
 • Kombide su sirkülasyon hattında yer alan pisliklerin bulunduğu bölüm sökülerek temizlenir ve bu bölümde yer alan filtre eskimiş ise taze olanı ile değiştirilir. Pislik tutucu da ortaya çıkabilecek tıkanıklık durumunda pompa suyu sirküle etmekte zorlanır. Bu nedenle pompa arızası ortaya çıkabilir. Bu durumda kullanıcıdan ayrı olarak tamir masrafı alınır.
 • Kombi bakımında peteklerinde bakımının yapılması gereklidir. Petekler sökülür ve içleri temizlenir. Peteklerin iç ve dış temizliğinin yapılması peteğin daha iyi ısı vermesi ve sağlık açısından oldukça önemli bir etkendir. Peteklerin içerisinde yer alan sac ara kısımda olduğu için, bu bölgelere toz ve kirler oluşur. Bu bölgelere ulaşılması zordur ve bu nedenle temizliği oldukça zor yapılır. Temizliği yapılmayan petek saclarının arasında bulunan tozlar peteğin çalışmasını ve ısı üretmesini zorlaştırır. Konvektörlerin ısı transferini yapması durumunda burada bulunan bakteriler etrafa yayılır ve insan sağlığı açısından oldukça büyük risk teşkil eder. Bu nedenle petek bakımı da oldukça önemlidir.
Eca kombi bakımının kişiye sağlayacağı avantajlar, kombinin bakımı yapıldığında arızalanma olasılığı oldukça düşer ve kışın oldukça soğuk günlerde faturanın daha da düşmesini sağlar, kombinin oluşabilecek arızalarının masrafı en aza indirilmiş olur, kombinin kullanım ömrü daha da uzatılmış, ısınma işlemi sağlıklı hale getirilmiş, petek ve tesisatın ömrü uzatılmış olur.
]]>
Araç Periyodik Bakım https://www.bakimlar.com/arac-periyodik-bakim.html Tue, 24 Jul 2018 18:33:25 +0000 Araç Periyodik Bakım, Senede bir kez olsa bile kullandığımız aracın kontrol ve bakımını yaptırmak hem ekonomik olarak hem de emniyet açısından son derece önem arz etmektedir. Otomobillerde birçok mekanik, elektrik ve elek Araç Periyodik Bakım, Senede bir kez olsa bile kullandığımız aracın kontrol ve bakımını yaptırmak hem ekonomik olarak hem de emniyet açısından son derece önem arz etmektedir. Otomobillerde birçok mekanik, elektrik ve elektronik aksamının ve bu aksamlar bir bölgede kullanılan birkaç bileşenlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulur. Otomobiller, kullanılmaları sonucunda ya da uzun süreli kullanılmadan dolayı bekletilmelerinden, otomobili bir araya getiren parçalar üzerinde zamanla aşınmalar, korozyon, bozulmalar gibi fiziksel olan tahribatların meydana geldiği; kimyasal olan maddelerin özelliklerinin değiştiği, belirli zamanlarda parçaların dayanıklılığının azaldığı ve özelliğini kaybettiği görülmektedir. Bu sebeplerle parçaların dirençlerini ve çalışma kabiliyetlerinin azaldığı ve parçalar üstünde yapılan ayarların bozulduğu görülmektedir. Tespit edilen sebeplerden dolayı motorlu araçlar üstünde belirli aralarla değişiklik, kontrol, ayar işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Yapılan işlemlerin tamamına, Araç periyodik bakım denilmektedir.

Periyodik Araç Bakımının amacı; araç çalışmasını olabildiğince en iyi durumda tutmak büyük arızalara sebep olabilecek küçük sıkıntıları ortadan kaldırmak, Yapılan bakımla aracın kanun ve yönetmeliklere uygun olarak çalışmasını ve tehlikesiz olmasını sağlamaktır. Araç Periyodik bakımların yapılması ile araçların çok uzun ömürlü olması, yakıt tasarrufu sağlanması ve daha güvenilir olarak çalışması sağlanacaktır. Periyodik Bakımlarda; Hava filtresi değişimi, yağ filtresi değişimi polen filtresi değişimi, motor yağı değişimi, yakıt filtresi değişimi, motor bakımı, fren bakımı, far ayarı, ön takım kontrol ve araç genel bakımı işlemleri bütün araç sürücülerinin kesintisiz bu bakımları yaptırması gereken işlemlerdir. Ancak bir daha belirtmek gerekir ki aracınız kullanım şeklinize ve kullandığınız yere göre arabanızın bakımlarının düzgün olarak yapılıp yapılmadığı gibi pek çok duruma göre bakımları değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle yapılacak kesin olacak değişimlerin dışında aracınızı kontrol edecek ustanın hem arabanızı iyi tanıyor olması hem de itinayla genel bakım işlemini yapıp size aracınızla ilgili durumunu bildirmesi oldukça önem arz etmektedir.

 Araç için dikkat edilmesi gereken diğer Periyodik önlemler:

 • Beklenmedik olabilecek arızaları ve bunlara bağlı olan servis masraflarını en aza indirmek,
 • Daha Önceden periyodik bakım yaptırarak, hiç hesapta olmayan aracın serviste kalma süresini ortadan kaldırmak,
 • Periyodik Bakımı yaptırılmış araç sayesinde çok güvenli ve sağlıklı bir yolculuk yapmak.
 • Periyodik bakım sayesinde Aracınızda yüksek performans ve düşüş yakıt sarfiyatı sağlamak,
 • Aracın Lastik havasının kontrolü, elektrikli aksamın kontrolü, kontak açıldıktan sonra ekran lambalarının kontrolü, araç genel aynalarının kontrolleri, farların ve havalandırma motor yağı kontrolü, mazgallarının kontrolü, hidrolik yağı kontrolü, belirttiğimiz kontroller sayesinde hem ekonomik, hemde emniyetli bir şekilde aracımıza binmemiz sağlanacaktır.

 

]]>
Kalanşo Çiçeği Bakımı https://www.bakimlar.com/kalanso-cicegi-bakimi.html Wed, 25 Jul 2018 07:56:13 +0000 Kalanşo Çiçeği Bakımı, Güzelliğiyle büyüleyen kalanşo çiçeğinin yapısı itibariyle çok renkli türlere sahip olan bir bitkidir. Günay Afrika ve Madagaskar kökenlidir. Bakımı ve yetiştirilmesi gibi konular hakkında da Kalanşo Çiçeği Bakımı, Güzelliğiyle büyüleyen kalanşo çiçeğinin yapısı itibariyle çok renkli türlere sahip olan bir bitkidir. Günay Afrika ve Madagaskar kökenlidir. Bakımı ve yetiştirilmesi gibi konular hakkında daha sağlıklı sonuç alınmasını sağlar. Özellikle de fazla yer kaplamayan, evlerde ve ofislerde yetiştirilebilen bir saksı çiçeğidir. Düşüp yeşeren anlamına gelen kalanşo çiçeği, yapraklarından ve dallarından toprağa düşen parçalarının toprakta köklenmesi ile filizlenip büyümesi nedeniyle bu ismi almıştır. Diğer saksı bitkisi türlerine göre nem ihtiyacı fazla olmadığından dolayı bakımı da kolaydır. Bu amaçla fazla sıcak veya soğuk havada yaprakları ve kökleri etkilenir. Çiçeklenmesi genelde yaz başında olur ve kışa doğru çiçeklerini dökerek dinlenmeye bırakır. Saksı değişimi yapılacak olur ise, çiçeğin budanması gerekir. Çiçeğinin yapısı ile açık ve koyu pembe, kırmızı, beyaz, turuncu ve sarı renklerde olan kalanşo çiçekleri, sonbahardan yaza kadar devam eder. Kök yapısı gereği çürüme yapmaması için, kumla karıştırılmış funda ve bahçe toprağı idealdir. Böylece kalanşo çiçeği çok hızlı gelişir. Sıcakta gelişimi yavaşlar, ancak çok sıcak olduğu zaman gelişimi durabilir. Bu yüzden devamlı güneş ışığından korunması gerekir. Su tutma oranı yüksek olduğundan dolayı, gece havadar yerleri sever. Aynı zamanda fazla suyu da sevmez. Kalanşo çiçeği ışığı nereden alıyorsa, o tarafa doğru eğilir. Bu yüzden arada çiçeğin yönünü değiştirmek faydalı olur.

Kalanşo Çiçeği Bakımı;

Yetişme döneminde; Kalanşo çiçeği yapı olarak narin ve küçük bir bitki olduğundan dolayı gelişimi de pek hızlı olmaz. Kalanşo çiçekleri döküldükten sonra sapları kesilir. Ardından saksı, gölge olan bir yere alınır. Burada bir ay boyunca çok az bir şekilde sulanması gerekir. Bir ayın sonunda ise, aydınlık bir alana yerleştirilir ve düzenli olarak sulama yapılır. Kalanşo çiçeği, bol ışık alan ve sıcak bir ortam hazırlanmalıdır. Çünkü ilkbaharda doğrudan güneş ışığı almaz ve kışın da aydınlık bir yerde bakımı için devam edilmesi gerekir. Sağlıklı bir gelişim için kış aylarında kurumayacak şekilde sulanması tavsiye edilir. Budama sırasında köklerinden alınan parçası ile ayrı bir saksıya dikilerek çoğalması sağlanır. Bu yönteme köklerden ayırma yöntemi denir. Köklerden ayrılan ikinci bitkisi de en kısa sürede gelişerek çiçek açar ve kök verir. Kalanşo çiçeğini budamak için Mayıs ayı tercih edilmelidir. Tüm kalanşo çiçeklerinde aynı sulama ve budama yöntemleri kullanılmalıdır. ilkbaharda veya kışın olmak üzere uç dallarından kesilerek çoğaltılır. Ayrıca her sene sonbaharda saksının değiştirilmesi önerilir. Bu sebeple yeni çiçek açan dönemlerde kalanşo çiçeğinin sağlıklı görünmesi için çok önemlidir.


]]>
Bilgi Eksikliği Hemşirelik Bakım Planı https://www.bakimlar.com/bilgi-eksikligi-hemsirelik-bakim-plani.html Thu, 26 Jul 2018 07:06:21 +0000 Bilgi Eksikliği Hemşirelik Bakım Planı: Hastanın durumuyla ilgili gerekli bilgilere sahip olmamasında konulan bir tanıdır. Hastanın eğitim durumu ile ilgili sebepler olabilir. Zihinsel gelişimde sorunlar yaşayabilir. Hastaya durumu Bilgi Eksikliği Hemşirelik Bakım Planı: Hastanın durumuyla ilgili gerekli bilgilere sahip olmamasında konulan bir tanıdır. Hastanın eğitim durumu ile ilgili sebepler olabilir. Zihinsel gelişimde sorunlar yaşayabilir. Hastaya durumu ile ilgili yeterli bilginin verilmemesi, bilgi eksikliğine yol açabilir. Zaman kısıtlaması da bilgi eksikliğini tetikleyen nedenlerdendir. Hastanın bilincinin açık ya da kapalı olması, bilgi eksikliğinin olup olmaması ile doğru orantılıdır. Hasta bilgiyi reddedebilir ve bundan kaynaklı bilgi eksikliği yaşayabilir. Algısında ciddi sorunlar var ise hastada bilgi eksikliği görülebilir. İhtiyacı olan bilgiyi kabul eder ve ihtiyacının olmadığı bilgileri kabul etmez. Bilgi edinme tarzının hastaya yönelik olmaması da etkendir. Dış etkenlerden kaynaklanan ve uyarıcıların çok olduğu bir ortamda bilgi aktarımının zor olacağından, bunun sonucu olarak bilgi eksikliği yaşanabilir. Hastanın eğitim kapasitesinden, kültür ve bilgisinden yüksek tarzda terimlerin ve konuşma stilinin olmasından bilgiyi anlamaması bu sonuçları doğurabilir.

Bilgi Eksikliği Bakım Planı Hemşire Uygulamaları:
 • Hastanın tedavisine yönelik durum ve bilgi yoklaması yapılır.
 • Hastanın konuyla ve tedavisiyle ilgi bildiği doğrular ve yanlışlar belirlenir.
 • Hastaya, bu zamana kadar yanlış bilgiye sahip olduğu konular hakkında bilgi verilir.
 • Yüz yüze, dış uyarıcıların olmadığı, rahat bir ortamda görüşülür.
 • Hastaya eğitim vermeden önce, hastanın algısı sözele mi yoksa görsele mi yatkın olduğu saptanır.
 • Hastaya eğitim verilirken, görsel nesneler kullanılması daha yararlı olacaktır.
 • Hastaya eğitim verilecek konuda, ilk önce uygulamalı olarak sağlık çalışanının uygulamayı gerçekleştirmesi ve daha sonra hastanın bu uygulamayı tekrarlaması yararlı olur.
 • Hastaya eğitim sonu bilgi edinmesi için broşür verilebilir.
Değerlendirme: Eğitim sonrasında hastanın bilgileri test edilir. Eksik veya yanlış bilginin olup olmadığı saptanır.
]]>
Boyalı Saç Bakımı https://www.bakimlar.com/boyali-sac-bakimi.html Thu, 26 Jul 2018 19:31:11 +0000 Boyalı Saç Bakımı; kadınlar kendilerine bakmayı seveler ve özen gösterirler. dış görünüş onlar için çok önemlidir. Bu yüzden kadınlar saç renklerini sık sık değiştirir ve sık sık yıkar fönler, düzleştirir şekil v Boyalı Saç Bakımı; kadınlar kendilerine bakmayı seveler ve özen gösterirler. dış görünüş onlar için çok önemlidir. Bu yüzden kadınlar saç renklerini sık sık değiştirir ve sık sık yıkar fönler, düzleştirir şekil vermek zorunda kalır. Boyalı saça yapılan bu işlem bir zaman sonra yıpranır incelir dökülür ve kırılmalara neden olur. Kuaförde boyanan saçlar ilk hafta parlak ve bakımlı durur ama bir hafta sonra saç yıpranır ince telli görünür. Böyle durumlarda boyalı saç kozmetik ürünlerini satı almak zorunda değilsiniz. Evde kediniz maliyeti düşük doğal bitkilerle yağlarla yapabilirsiniz. Bu maskelerde biraz bahsedelim.

Boyalı Saç Bakımı Aloe Vera ve Bira Maskesi 
Maskenin ismini görüp şaşırdığınızda eminim. İnanması kolay değil ama boyalı saçların bakımında bira içeceğinin oldukça faydası vardır. Boyalı saç bakımında aloe vera ve bira maskesini genelde ünlüler sık sık yapmakta. Oldukça basit bir tarif boyalı saç bakımının çok faydalı bir maskedir. Nasıl hazırlanır ondan bahsedelim. 
 • Yarım bardak bira
 • İki tane aloe vera sapı 
 • Bir yemek kaşığı zeytinyağı 
Küçük bir karıştırma kabına içine birayı ilave edin ardın da aloe veranın özünü biranın içine iyice sıkın son olarak zeytinyağını da ekledikten sonra bir kaşık yardımı ile iyice karıştırın. İlk başlarda karışımı hazırlamak zor olur. Hızlı bir şekilde 10 dakika kadar karıştırma sonun da hafifi koyulukta bir boyalı saç maskesi hazırlamış olacaksınız. Hazırlamış olduğunuz maskeyi saçınızın kökün de ucuna kadar masaj yaparak sürün ve 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile saçlarınızı yıkayın. Boyalı saçlar için bu maskeyi hafta 2 kere uygulamanız yeterli olacaktır.

Boyalı Saç Bakımına Elma Sirkesi 
Elma sirkesinin faydalarını saymakla bitirilmez. Elma sirkesinin ağır bir kokusu olması rağmen bir çok şeyde tüketilmekte. Bunlardan biri de boyalı saç bakında elma sirkesi kullanılır. Temiz bir parfüm şişesinin içine veya ona benzer bir şişenin içine 1 çay bardağı elma sirkesi ve yarım çay bardağı su ilave ederek karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı her banyoda çıktıktan sonra ıslak saçlarınıza sıkın ve saç kurutma makinası ile kurutun. Boyalı saç bakımında sirke, saçları daha yumuşak ve parlak görünmesine sağlar. Her banyo sonrası saç bakımı yapılmış olur.

]]>
Yavru Balık Bakımı https://www.bakimlar.com/yavru-balik-bakimi.html Thu, 26 Jul 2018 22:50:58 +0000 Yavru balık bakımı, eğer yavru balık beslemeye karar verdiysek, akvaryumumuzun büyüklüğüne dikkat etmeliyiz. Akvaryumumuz ne kadar büyük olursa balıklar o kadar çabuk gelişir. Bir akvaryumda tek tür balık beslemek en idealidir Yavru balık bakımı, eğer yavru balık beslemeye karar verdiysek, akvaryumumuzun büyüklüğüne dikkat etmeliyiz. Akvaryumumuz ne kadar büyük olursa balıklar o kadar çabuk gelişir. Bir akvaryumda tek tür balık beslemek en idealidir. Çünkü farklı tür balıklar aynı akvaryumda olursa çok çabuk birbirlerinden etkilenirler ve strese girerler. Çünkü aynı akvaryumdaki farklı balıklar büyüdükçe aralarındaki farklar da artar. Örneğin bir venüstüs sarıprensesten daha hızlı büyüdüğü için ilerde sarıprenseslere rahat vermeyecek huzurunu bozacak ve strese sokacaktır. Bunun için farklı tür balıklar aynı akvaryumda büyütülmemelidir. 

Yavru balık bakımında en önemli konulardan birisi de yavruların doğru ve düzenli bir şekilde beslenmesidir. Yavru balıkların  büyümeleri beslenmelerine bağlıdır. Bundan dolayı yavru balıklara ve diğer balıklara kaliteli yemler vermeliyiz. İnsanoğlu nasıl düzenli ve sağlıklı beslenince gelişiyorsa, kainattaki diğer canlılarda insanoğlu gibi düzenli ve sağlıklı beslenirse daha çabuk gelişirler. Eğer akvaryumda balık yetiştirmek istiyorsak onun her türlü bakımını üstlendiğimiz anlamına gelir. Balıkları günde 5-8 defa besleyebiliriz. Onların her yem isteme hareketlerinde yem atarsanız balıklarınız önce kabız olur, ardından karınları şişerek ölürler. Yavru balıkları yemlemede amaç onların ihtiyaçları kadar yem vermektir. Balıklara çok yem vermek onları büyütmez çabucak ölmelerine neden olur. Balıklarımıza bir dakika içinde yiyebileceği kadar yem vermeliyiz.  Balıklarımızın karnında ne aşırı şişkinlik ya da içine çöküklük olmalıdır. Atılan yem kesinlikle kumların üzerinde kalmamalıdır. Çünkü kalan yemler suyun çabuk kirlenmesine neden olur. Yavru balıklara azar azar ve sık sık yem vermemiz gerekir. Yemler mutlaka kaliteli yemlerden seçilmelidir. Alınan yemler üç ay içinde bitebilecek kadar alınmalıdır. Çünkü yemlerdeki vitamin üç ay sonra etkisini kaybeder. Yavru balıklarımızı 3-4 çeşit yemle beslemeliyiz. Yem ne kadar çeşitli olursa büyümeleri de o kadar çabuk olur.

Yavru balık bakımında akvaryum sık sık temizlenmeli ve suyu değiştirmelidir. Çünkü akvaryumdaki suyun azalması sonucu üst kısımlarında kireçlenmeler oluşur. Bunun temizliği biraz zordur. Temizlemek için sert süngerler kullanmamalıyız. Yoksa akvaryumun camını çizebiliriz. Çizilen akvaryumda da hoş bir görüntü olmaz. Akvaryum temizliğinde kesinlikle kireç çözücü ve deterjan kullanmamalıyız. Bu zararlı maddeler balıkların kolaylıkla ölmesine neden olur. Kış aylarında çok su değiştirmemeye dikkat edin. Çünkü soğuk su akvaryum canlısının şoka girmesine sebep olabilir. Kışın suyu değiştiriyorsak bunu ısıtıcı eşliğinde yapmalıyız.
]]>
Vajina Bakımı https://www.bakimlar.com/vajina-bakimi.html Fri, 27 Jul 2018 10:55:49 +0000 Vajina bakımı; Kadınlarda özel cinsel bölge temizliği önemlidir. Özellikle cinsel ilişkiden sonra vajinanın temizlenmesi ve bakımı büyük önem arz etmektedir. Genellikle her cinsel ilişkiden sona kadınların bir çoğu cinsel b Vajina bakımı; Kadınlarda özel cinsel bölge temizliği önemlidir. Özellikle cinsel ilişkiden sonra vajinanın temizlenmesi ve bakımı büyük önem arz etmektedir. Genellikle her cinsel ilişkiden sona kadınların bir çoğu cinsel bölge olan vajinanın içeriden temizlenme yöntemini kullanmaktadır. Bunların dışında vajina bakımı için sabun ve kozmetik ürünleri de kullanılmaktadır. Vajinal bakımda her cinsel ilişki sonrasında uygulanan vajinal duş bakımı genellikle iki ana nedenden ötürü yapılmaktadır. Bunlardan birincisi spermleri yıkayarak uzaklaştırma mantığı ile gebelikten korunmak, ikincisi ise; karşı cinsten cinsel ilişki sonrasında bulaşma riski olan durumlar oluşmaması için gerçekleştirilen yöntemlerdir. Fakat her iki yöntemde de istenilen sonuçların ede edilmesi vajinal duş ile elde edilebilen bir sonuç vermemektedir. Çünkü birincil olarak düşünülen gebeliği önlemek amacı ile yapılan temizleme işlemi çok hareketli bir yapıya sahip olan spermler üzerinde etkili değildir. Yani spermler sizlerin temizlemesine kalmadan çoktan yollarına girmeye başlamaktadır. Vajinal duş ile vajina bakımı yapmak cinsel ilişki sonrasında gebe kalma olasılığını sadece yüzde bir oranında değiştirebilmektedir. 

Vajinal bakımda yapılmaması gereken bakım çeşitleri;

Su kullanımı;

Vajinanın temizlenmesinde su kullanmak mantarlar, enfeksiyon içeren bakteriler ve virüslerden arındırılmak için kullanılan bir yöntem olsa da herhangi bir fayda veya etkisi yoktur. Özellikle vajinal temizlik açısından hiçbir faydası olmayan tam tersine bu hastalıkların dahada artarak azarak ilerlemesine neden olduğundan kesinle sadece suyla temizleme vajina da çok tehlikelidir. 

Sabun kullanımı;

Yine vajina temizlenmesinde sabun kullanılmaması gerekir. Çünkü vajina içerisinde asidik bir ortam vardır. O nedenle de sabun bu asidik ortamı bozma yapısına sahiptir. Ancak iç vajinal bölge yıkanmasa da dış genital bölge sabun ile yıkanabilmektedir. 

Kozmetik ürünler;

Kozmetik ürünlerden vajina için üretilen kozmetik ürünlerin bir çoğunda kimyasal içerikler vardır. Bu kimyasallar vajina içerisini yıkamada ciddi vajinal enfeksiyonlara neden olabilir. Özellikle vajinanın kendini koruyan önemli bir duvar bariyeri vardır. Orada bulunan doğal bakteri ortamı kötü huylu bakterilerin vajinadan uzak durması için aktif çalışan bakterilerdir. O yüzdende kozmetik ürünler kullanıldığında vajina içerisinde bulunan ve doğal koruyucu bariyer olan ortamın bozulmasına neden olur. O nedenle de vajina içi temizliğinde kozmetik ürünlerin kullanılması çok sakıncalıdır. 

Vajina bakımında vajinanın temizlenmesi vücudun dışarıdan olan her bölgesinin kendini temizleme mekanizması vardır. Dolayısı ile vajinanın da kendini temizleme özelliği yaratılışından vücut içerisinde vardır. Vajina içerisinde olan ve sürekli olarak salgılanan salgı, içerisinde oluşan bakterileri öldürmeye yönelik olarak lökosit ve bazı iyi huylu bakteriler içerir. Böylelikle vajina içerisine herhangi bir temizleme işlemi yapılmadan da vajina içi kendi kendini temizlemektedir. Vajina bakımında vajina içi temizlemeye yönelik uygunsuz işlevlerin yapılması vajinanın aleyhine olgular meydana getirir. 

Vajina bakımı, vajina içi ekstra temizleme ihtiyacı olamayan bir organdır. Bunun dışında vajina dışı temizliği her banyo esnasında ve her tuvalet ihtiyacından sonra temizlenmesi sabun ve duru su ile gerçekleştirilebilir. Fakat vajina içerisine ekstra bir bakım yapılmasına gerek yoktur. 
]]>
Suna Dumankaya Cilt Bakımı https://www.bakimlar.com/suna-dumankaya-cilt-bakimi.html Fri, 27 Jul 2018 17:41:11 +0000 Suna Dumankaya Cilt Bakımı için çok farklı bilgiler sunmaktadır. Suna Dumankaya verdiği güzellik kürleri ile bayanlar tarafından çok fazla rağbet görmektedir. Kırışıklıklar, siyah noktalar, akneli ciltler, kuru ciltler, yağl Suna Dumankaya Cilt Bakımı için çok farklı bilgiler sunmaktadır. Suna Dumankaya verdiği güzellik kürleri ile bayanlar tarafından çok fazla rağbet görmektedir. Kırışıklıklar, siyah noktalar, akneli ciltler, kuru ciltler, yağlı ciltler, karma ciltler gibi daha birçok konuda bilgilerini bize sunmaktadır. Bu öneriler nelermiş gelin birlikte bakalım.

Suna Dumankaya Cilt Bakımı Kürleri

Tüm Ciltler İçin Temizleme Sütü
 • 2 su bardağı süt
 • 1 adet salatalık
İri gözenekli cilt; kirlerin gözenekleri çok çabuk hapsettiği cilt tipidir. Bu tip cilde sahip olanlarda çok fazla siyah nokta birikimi olur. Vereceğimiz süt kürü ile cildinize hayat vereceksiniz. Öncelikle sütü bir kaba boşaltın. Salatalığı rendeleyip süte ilave edin. Ocağa koyup kaynatın ve bu karışımı süzüp kalan karışımı cildinize pamuk yardımıyla sürün. Cildinizin siyah noktalardan arındığını göreceksiniz.

Sivilceler İçin Maske
 • 6 adet aspirin
 • 100 gram alkol
Aspirinleri bir kapta iyice ezin. Hazırladığınız alkolün tamamını bu karışıma ilave edin. Karışımı 3 gün beklettikten sonra her gece yatmadan önce yüzünüzü bunla silin. 5-10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Cilt Sarkmasına Ayva Çekirdeği Formülü
 • Su
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 ayvanın çekirdekleri
Ayvanın çekirdeklerini çıkarın. Bir kaba üzerini geçecek kadar su koyup kaynatın. Çay gibi demleyip süzün ve bal ilave edin. Daha önceden temizlemiş olduğunuz yüzünüze ve dekoltenize sürün. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Haftada 2 kez bu karışımı uygulayın. 

Cilt Lekelerine Elma Sirkesi
 • 2 su bardağı su
 • 3 yemek kaşığı elma sirkesi
Elma sirkesi ve suyu cezvede kaynatın. Ocağın altını kapatıp yüzünüzü yapmış olduğunuz karışımın buharına tutun. Karışım soğuyuncaya kadar bunu yapmaya devam edin. İşlem bittikten sonra 1 yemek kaşığı suyu ve 1 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırıp yüzünüzü silin. Haftada 2 kez bu kürü uyguladığınızda cildinizdeki lekelerde azalma olduğunu göreceksiniz.  

Cilt Beyazlatma Kürü
 • 1 yemek kaşığı vazelin
 • 1 yemek kaşığı beyaz kil
 • 1 yemek kaşığı portakal
 • 1 tatlı kaşığı lanolin
 • 1 tatlı kaşığı elma suyu
Vazelin ile lanolini buharda eritin. İçine beyaz kil, elma suyu ve portakal suyu ilave edin. Bu karışımı tamamen krem kıvamına getirdikten sonra cildinize sürün. 20-25 dakika durduktan sonra yıkayın. Bu karışımı haftada 3 kez uygulayın. Kalan karışımı cam şişeye koyup buzdolabında saklayabilirsiniz.

Kırışıklıklar İçin Maske
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı soya unu
 • 1 tatlı kaşığı bal-süt karışımı
 • 1 tatlı kaşığı buğday unu
 • 1 yumurta
Önce yumurtaları çırpalım. Sonra içine soya unu ve buğday ununu karıştırarak karışımı hamur haline getirelim. Yaptığımız hamuru alüminyum folyoya sarıp kurumasını bekleyelim. Kuruyan hamuru elimizle ovuşturarak un haline getirelim. Sonra elde edilen bu un serin bir yerde bir kapta saklayalım. Maskenin uygulanacağı zaman bu unun içine bal, süt ve tereyağı ilave edip karıştıralım. Elde edilen karışımı haftada 2 gün göz çevresi harç tüm yüze sürüp yarım saat beklettikten sonra ılık suyla yıkayalım. Görüldüğü gibi Suna Dumankaya cilt bakımında yaptığı yeniliklerle hem cildinize hayat verir hem de cilt konusunda sizi bilgilendirir.
]]>